Saada vihje

Saueaugu Teatritalus ilmub viimast suve „Ilmavõõras“

Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Copy
Aleksander Eelmaa Priit Põldma näitemängus „Ilmavõõras“.
Aleksander Eelmaa Priit Põldma näitemängus „Ilmavõõras“. Foto: Marion Undusk

25. juulist 11. augustini mängitakse Saueaugu Teatritalus 13 korral mullu suvel esietendunud lavastust „Ilmavõõras“. Viimase etenduse eel ja järel tähistatakse Raadio Ööülikooli avaliku salvestuse ja kontserdiga Uku Masingu 110. sünniaastapäeva.

Priit Põldma näitemäng „Ilmavõõras“, alapealkirjaga „lugu luulest, armastusest ja kosmosest“, on inspireeritud Jaan Kaplinski romaanist „Seesama jõgi“, Lauri Sommeri novellist „Hilised lemmelehed“ ja Uku Masingu poeemist „Saadik Magellani pilvest“.

Loo tegevus toimub 1960. aastate algul ühes metsatalus, kus suvitab Eestimaa targemaid mehi, vananev õpetlane ja poeet, koos oma abikaasaga. Neile saabuvad külla ühe peretuttava tütar ja tema luuletajast sõber.

Noor luuletaja leiab vanas kirjamehes kauaotsitud õpetaja ja püüab järgida tema vaimseid otsinguid. Palavate suvepäevade jooksul mängitakse nelja inimese kiindumus- ja andumussuhted aga põhjalikult ümber. Ja suvele järgneb sügis.

„Ilmavõõra“ lavastas Ringo Ramul (Ugala), kunstnikutöö tegi Marion Undusk, helilooja ja –kujundaja on Jakob Juhkam, valguskunstnik Priidu Adlas (Vaba Lava). Laval kohtuvad Saueaugu Teatritalu lavastustes aastaid osalenud Aleksander Eelmaa (Eesti Draamateater) ja Garmen Tabor (Ugala) ning noored näitlejad Grete Jürgenson (Rakvere Teater) ja Elar Vahter, kellele on „Ilmavõõras“ esimeseks tööks Saueaugul.

„Näitlejaansambel on kokku sattunud erakordselt sünergiline, olukorra- ja partneritundlik,“ kirjutas teatrikriitik Meelis Oidsalu mullusuviste etenduste järel Eesti Ekspressis (22.08). „Seejuures neliku kogenum pool (Garmen Tabor, Aleksander Eelmaa) ei kipu noori (Grete Jürgenson, Elar Vahter) üle mängima, varjutama, ja noorte mängus näeb rohkem nüansse, kui nende ea või lavakogemuse juures eeldaks. Harukordselt heliseva ansamblimängu kõrval jäid meelde ka stseeniti avanevad-sulguvad teatritalu laudauksed. Tegevus toimus vaheldumisi katuse all ja õue peal, väljast palavasse katusealusesse jõudnud õhupahvakud mitte ainult ei jahutanud publikut, vaid rütmistasid lavastust, vaheldasid vaatenurki, võimaldasid näidata tegelasi loomulikus valguses.“

Laval kohtuvad Saueaugu Teatritalu lavastustes aastaid osalenud Aleksander Eelmaa (Eesti Draamateater) ja Garmen Tabor (Ugala) ning noored näitlejad Grete Jürgenson (Rakvere Teater) ja Elar Vahter, kellele on „Ilmavõõras“ esimeseks tööks Saueaugul.
Laval kohtuvad Saueaugu Teatritalu lavastustes aastaid osalenud Aleksander Eelmaa (Eesti Draamateater) ja Garmen Tabor (Ugala) ning noored näitlejad Grete Jürgenson (Rakvere Teater) ja Elar Vahter, kellele on „Ilmavõõras“ esimeseks tööks Saueaugul. Foto: Marion Undusk

Üks „Ilmavõõra“ olulisi allikaid on teoloogi ja luuletaja Uku Masingu (1909–1985) looming. „Ilmavõõra“ viimane etendus 11. augustil langeb kokku Uku Masingu 110. sünniaastapäevaga, seda tähistatakse Saueaugul Raadio Ööülikooli avaliku salvestuse ja kontserdiga. 

Enne etendust peab hauakaevaja, organist ja mõtleja Kalev Rajangu loengu teemal „Filtriga või filtrita – selles on küsimus. Didaktilise partnerluse dünaamika ja metafüüsika“. Ööülikooli toimetaja Jaan Tootsen on kogunud ja salvestanud Masingu kaasaegsete ja õpilaste meenutusi ning paneb neist ühiskuulamiseks kokku kollaaži.

Pärast viimast etendust algab kontsert „Tundmatul maal“, kus Eva Eensaar, Maria Peterson ja Lembit Peterson esitavad Uku Masingu, Jaan Kaplinski ja teiste luuletajate tekstidele loodud laule.

Tagasi üles