T, 26.09.2023

Tallinna Kammerkoori asub juhtima Heli Jürgenson

Kultuuritoimetus
Facebook
Comments
Heli Jürgenson.
Heli Jürgenson. Foto: Sven Zacek

Algaval hooajal alustab Tallinna Kammerkoor oma tegevust uue peadirigendi, Heli Jürgensoni (50) juhtimisel, kes dirigeerib Eesti vanimat kammerkoori viimase kolme aasta jooksul koori abidirigendi rolli täitnud Mariell Areniga (26).

Heli Jürgensoni sõnul ajendasid teda kammerkoori dirigendiks asumise ettepanekut vastu võtma nii professionaalsed kui ka isiklikud kaalutlused.

«Võtsin selle pakkumise vastu osalt seetõttu, et sellise pika ajalooga heal tasemel koori juhatamine on iga dirigendi jaoks suur väljakutse. Kuid ennekõike on minu otsus lugupidamisavaldus sel kevadel meie seast lahkunud Aivar Leštšinskile, kes juhatas Tallinna Kammerkoori 23 aastat ning oli minu jaoks väga oluline inimene ja kaasteeline Eesti koorimuusika edendamisel – ma tunnen, et pean tema tööd jätkama,» ütles Jürgenson, kes on ühtlasi Estonia Seltsi segakoori asutajadirigent ja Eesti Filharmoonia Kammerkoori koormeister.

Tema sõnul on Tallinna Kammerkoor omanäolise kõlajõuga väike isetegevuskammerkoor ning tema soov on anda selle arengule uus tõuge, jäädes samas truuks koori traditsioonidele ja põhiväärtustele.

«Tallinna Kammerkoori on juhatanud selle ligi 60 tegevusaasta jooksul väga mitmed armastatud dirigendid, kellest igaüks on kujundanud ühel või teisel moel koori identiteeti. Minu jaoks on tore väljakutse alustada uue toonusega ning rakendada oma kogemusi ja oskusi selleks, et koor saaks oma tugevat musikaalsust võimalikult põneval moel realiseerida,» lisas ta.

Heli Jürgenson on õppinud koorijuhtimist Georg Otsa nimelises Tallinna Muusikakoolis ning lõpetas 1993. aastal Tallinna Konservatooriumi koorijuhtimise eriala Ants Sootsi klassis. Heli Jürgenson on pälvinud Eesti Kultuurkapitali rahvakultuuri sihtkapitali aastapreemia (2002) ja Eesti Kultuurkapitali peapreemia XII noorte laulupeo «Mina jään» peadirigendina (2018), talle on omistatud Gustav Ernesaksa fondi koorimuusika peastipendium (2013) ning tunnustatud Eesti Kooriühingu aasta koorijuhi tiitliga (2013). 2019. aasta juubelilaulupeol astus Heli üles segakooride ning valiksegakooride dirigendina. Heli Jürgenson on ka Eesti Koorijuhtide Liidu esimees ja Eesti Kooriühingu juhatuse liige.

Tallinna Kammerkoor kogunes helilooja Uno Naissoo algatusel eksperimentaalkoorina Eesti Heliloojate Liidu juures 1962. aastal. Tallinna Kammerkoor oli esimene kammerkoor Eestis ja terves toonases Nõukogude Liidus – alles pärast koori hiilgavaid etteasteid rahvusvahelistel konkurssidel asutati sarnased kollektiivid Moskvas, Leningradis, Riias ja mujal. Algaastatel oli kokkukutsutud elukutselistest muusikutest koosneva koori ülesanne tutvustada Eesti heliloojate põnevat uudisloomingut ning täiendada Eesti Raadio fonoteeki. Täna laulavad koori ridades valdavalt harrastuslauljad, kelle seas leiab väga erinevate valdkondade ja elualade esindajaid ning keda ühendab armastus koorimuusika vastu.

Facebook
Comments

Märksõnad

Tagasi üles