L, 30.09.2023

NUKU teater avab täna uue hooaja esietendusega

Kultuuritoimetus
Facebook
Comments
Anti Kobin etenduse "Röövel Hotzenplotz" nimiosas.
Anti Kobin etenduse "Röövel Hotzenplotz" nimiosas. Foto: Siim Vahur

NUKU teatri 68. hooaja esimese uuslavastusena esietendub täna, 15. septembril kl 15 Otfried Preussleri lugudel põhinev «Röövel Hotzenplotz». Pöörases röövlimöllus vahetatakse maske ja rolle ning leida võib viiteid nii saksa teatritraditsioone kandvale kasperliteatrile kui ka commedia dell’arte traditsioonidele.

Teatri kunstilise juhi ja «Röövel Hotzenplotzi» lavastaja Mirko Rajase sõnul annab uue hooaja uuslavastustes tooni keerukate probleemide puudutamine mängulises ja humoorikas võtmes ning mängu piirid pannakse proovile. Ka Hotzenplotzi loo juures võlus loo vohav mängulisus, siirus ning peadpööritav fantaasia. «Püüame taas meelde tuletada, et puupulk võib olla mõõk ning katkine jalgpall maagiline kristallkuul,» ütles Rajas.

Hotzenplotzi lugude autor, saksa lastekirjanik Otfried Preussler (1923–2013) on öelnud: «Ühel päeval on lapsed need, kes täiskasvanute vastutuse üle võtavad. Siis vajavad nad jõudu ja elujulgust. Ja võimet naerda. Ja fantaasiat, eelkõige fantaasiat, ilma milleta ei saa lahendada ühtki väikest probleemi, rääkimata suurtest.»

Saksa traditsioonilisest kasperliteatrist ning itaalia commedia dell’arte'st mõjutatud lavaloos ei pruugi maskide ja rollide taga olla see, kelleks teda peetakse. Ka kõige hirmuäratavamad maskid võivad varjata mänguhimulist meelt.

Lavastus sobib lastele alates lasteaia vanemast rühmast, kuid lustlik röövlimürgel pakub ka vanematele võimalust kaasamõtlemiseks. Muusikalise kujunduse loovad näitlejad laval cajonide ja muude pillidega. Pillimängu on õpitud tuntud löökpillivirtuoosi Reigo Ahvena käe all. Lavastuse kunstnikutöö on teinud Kalju Karl Kivi.

Mängivad Anti Kobin (nimiosas), Mihkel Tikerpalu, Doris Tislar, Getter Meresmaa, Karl Sakrits ja Risto Vaidla. Tõlkinud Vladimir Beekman, dramatiseerinud Priit Põldma, laulusõnade autor Helena Läks, valguskunstnik Emil Kallas, liikumisjuht Hanna Junti.

NUKU teater on noore vaataja teater, mille repertuaaris leiab lavastusi ka väikelastele ja täiskasvanutele. Teatri juurde kuuluvad nukuteatrikunsti muuseum ning rahvusvaheline nuku- ja visuaalteatrifestival NuQ Treff.

Facebook
Comments

Märksõnad

Tagasi üles