Saada vihje

Esimest korda jõuavad avalikkuse ette Tobiase käsikirjad

Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Copy
Rudolf Tobiase käsikirjad
Rudolf Tobiase käsikirjad Foto: Eesti Muusika-ja Teatrimuuseum.

17. septembril kell 18.00 Eesti Teatri- ja Muusikamuuseumis algaval Käsikirjaõhtul on fookuses Rudolf Tobiase oratooriumi “Joonas” originaalkäsikirjad, millest räägivad Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia doktorant Mai Simson ning dirigent Tõnu Kaljuste. Vestlust juhib helilooja Kristo Matson.

Ürituse teeb eriliseks see, et esimest korda jõuavad avalikkuse ette Tobiase käsikirjad ja dokumendid, mis leiti eelmisel aastal korterist, kus elas tema tütar Silvia. 

Käsikirjaõhtul saab näha leitud materjale:

* "Joonase" eestikeelse libreto visandid Rudolf Tobiase käekirjaga;

* Introduction ja Sanctus – originaalklaviir – kirjutatud 1913. aastal, Estonia avamiseks;

* Rudolf Tobiase "Largo" orelile, viiulile, tšellole – Silvia Tobiase ümberkirjutus;

* Rudolf Tobiase "Patukahetsus" originaalkäsikiri meeskoorile;

* Rudolf Tobias motett “Jeruusalemma tütred” – „Vaimulikke helitöid kontsertideks, laulupäevadeks, jumalateenistusteks“ - EELK kirikumuusika sekretariaadi väljaanne, 1938;

* Rudolf Tobiase saksa kodakondsuse saamise tõend 20.11.1914;

* Rudolf Tobiase isa testamendi ärakiri;

* 1933, 1936 ja 1938 aasta vaimulike laulude kogud, kus sees ka Rudolf Tobiase teoseid. 

Tänavu möödub 110 aastat helilooja Rudolf Tobiase (1873-1918) suurteose “Joonas” lõpliku partituuri valmimisest ja esiettekandest. Oratooriumi kirjutamist alustas Tobias juba Tartus töötades, kuid enamik teosest valmis Saksamaal, kuhu helilooja suundus Lääne-Euroopa muusikaeluga tutvumiseks ja mitmekesisemate töövõimaluste leidmiseks. “Joonase” lõplik partituur valmis 1909. aastal, teose esiettekanne toimus autori juhatusel 26. novembril 1909 Leipzigis Andrease kirikus.

Oratooriumi partituuri korrastamisega hakati aktiivsemalt tegelema 1970. aastate alguses. 1970-1971 tegi Rudolf Tobiase tütar Silvia Tobias (1908-1985) teose ümberkirjutuse, mis on kättesaadav Eesti Teatri- ja Muusikamuuseumis. 1973. aastal, kui Rudolf Tobiase sünnist möödus sada aastat, muutus töö oratooriumi partituuriga taas aktuaalseks. Vardo Rumesseni initsiatiivil alustati Moskva konservatooriumi professori Juri Fortunatovi abiga teose redigeerimist ja orkestreerimist. Teose siiani ainus trükiversioon ilmus Rootsi kirjastuses Gehrmans Musikförlag 2008. aastal. 

Oratooriumi “Joonas” originaalorkestratsiooni esimene eestikeelse tekstiga ettekanne Eestis toimus 7. juunil 2018 Tallinna Jaani kirikus Tõnu Kaljuste dirigeerimisel, noodimaterjal põhines originaalpartituuril, -klaviiril ning Silvia Tobiase ümberkirjutatud klaviiril ja partituuril.

Mai Simson kirjutab doktoritööd „Joonase” erinevatest tõlgendustest ning töötab koorijuhina Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia koori, Eesti Rahvusringhäälingu segakoori ja Nõmme Gümnaasiumi lastekoori juures.

Tagasi üles