Narvas tuleb kõva pidu!
Ka nublu on kohal

Islandi elektroonikamuusika duo GusGus esineb Narvas.

FOTO: GusGus Promo

Neljapäeval algab muusika- ja linnakultuuri festival Station Narva, kus saab kaasa elada näiteks Asian Dub Foundation Inglismaalt, Islandi techno-souli legend GusGus, Vene neoklassika täht Kirill Richter ja Narva elektroonilise rocki trio Avenova esinemistele. Lisaks toimub palju muudki huvitavat. 

19. septembrist kuni laupäeva, 21. septembrini toimub Eesti idapoolseimas linnas Narvas muusika- ja linnakultuuri festival Station Narva. Festivali programmi põhiosa koondub LINDA 2 kultuuri- ja ettevõtluskeskusse Narva südalinnas, mis avatakse esmakordselt publikule täies mahus.

Station Narva muusikaprogrammi peaesinejad on Asian Dub Foundation Inglismaalt, GusGus ja Hatari Islandilt, Aïsha Devi Šveitsist ja Eesti edetabelite valitsejast räppar nublu. Festivali ettevõtluspäeva konverentsi nimekaimad kõnelejad on Vene kinoklassik Aleksandr Sokurov ja auhinnatud dokumentalist Johanna Schwartz.

Teist korda toimuv Station Narva festival pakub kolme päeva jooksul rahvusvahelist muusikaprogrammi, ettevõtluskonverentsi, teatri- ja filmiprogrammi ning ekskursioone Narva Veneetsiasse ja Kreenholmi.

Station Narva raames avatakse publikule esmakordselt kogu endise eksperimentaaltehase „Baltijets” ruumidesse rajatud kultuuri- ja ärikeskus LINDA 2 ning keskuse esine kujundatakse kohvikute ja tänavatoidu alaga festivaliväljakuks. LINDA 2 ja festivali teiste peamiste toimumispaikade – kultuuriklubi Ro-Ro, Narva kunstiresidentuuri ja Kreenholmi tööstuskompleksi – vahel hakkab liikuma ka festivalibuss.

Vaba Lava Narva teatrikeskuses esietendub täna, 18. septembril Venemaalt pärit lavastaja Juri Kviatkovskij dokumentaallavastus “Lõhe/Разлом”.

FOTO: Vaba lava

Station Narva avab neljapäeval, 19. septembril kell 19 tunnustatud Vene lavastaja ja MHAT stuudio õppejõu Juri Kvjatkovski dokumentaal-etendus „Lõhe / Разлом”, mis kõneleb Nõukogude Liidu lagunemise järel kahele poole piiri – Narvasse ja Ivangorodi – jäänud sugulastest. Samal õhtul avaneb võimalus näha sõna otseses mõttes uues valguses Kreenholmi endist tööstuslinnakut, kuhu EKA vilistlased Veera Gontšugova ja Karl Johanson on festivali ajaks loonud valgusinstallatsiooni „Eilsest tänasesse“. Valgusrännakud Kreenholmi leiavad aset ka kahel järgneval festivaliõhtul.

Reedel, 20. septembril algusega kell 10 LINDA 2 kompleksis asuvas loomeinkubaatoris OBJEKT aset leidev ettevõtluspäev keskendub produtsentide ja juhtide rollile tehnoloogia- ja loomesektoris. Konverentsil saavad sõna teiste seas Vene kaasaegse kino klassik Aleksandr Sokurov, auhinnatud filmitegija Johanna Schwartz, punk-publitsist John Robb ning Narva kultuuripealinna kandideerimise eestvedajad. Ettevõtluspäeva lõpetab startup-komöödia „Ükssarvik“ linastus ja kohtumine filmi produtsentidega Vaba Lava stuudiosaalis.

Reede õhtul toimuvad OBJEKTis ka arvamusfestivali BAZAR avalikud arutelud päevakajalistel kohaliku kultuurielu ja linnaarenduse teemadel. Narva kunstiresidentuuris saab samal õhtul näha EKA animatsiooni osakonnas valminud lühifilmide programmi „Multikultiki I, Light My Fire“. 

Nublu esineb festivalil Station Narva Vaba lava keskuses reede, 20. septembri, hilisõhtul.

FOTO: Station Narva

Kell 20 algab festivali põhiprogramm ehk õhtused kontserdid Vaba Lava keskuses ja Ro-Ro klubis. Vaba Lava peaesinejateks on Islandi techno-souli duo GusGus, Šveitsi-Nepaali eeterliku reivi staar Aïsha Devi ning Narva-teemalise singliga „für Oksana“ hiljuti ka piirilinlaste pleilistid vallutanud Eesti edetabelite valitseja nublu.

Üles astuvad ka Peterburi shoegaze bänd Blankenberge, Soome räpiduo SOFA, Eesti moodsa r&b suunanäitajast YASMYN ning võõrustajalinna kuulsamaid bände AveNova. Ro-Ro klubis kuuleb peale südaööd nii Jaapani müraroki duot MOJA kui ka kodumaiseid bände KEETAI ja Lemon Trees.

Laupäeval, 21. septembril algab festival juba kell 10 narvapärase hommikusöögiga VitaTiim keskuses ja jätkub käimasoleva Kreenholmi Jooksu tuules Ida-Viru Kutsehariduskeskuses, kus NATO esindajate juhendamisel saab omandada oskusi nii ragbimängus kui ka fotograafias.

Laupäeva pealelõuna pakub tasuta linnalava-etteasteid üle kogu linna Astri ostukeskusest Vaba Loome Keskuseni. Kell 16 oodatakse kõiki tasuta kontserdile ja üleilmse kliimastreigi aktsioonile Narva Veneetsiasse, kus oma võimsaimad muusikalised ja verbaalsed relvad laseb käiku Londoni dub-punk rühmitus Asian Dub Foundation, kes on muuhulgas loonud muusikat ka kliimaaktivisti Greta Thunbergi hoiatusklippidele. 

Ilmakuulus Asian Dub Foundation annab 21. septembril kell 16 Narva Veneetsias tasuta kontserdi, et tõmmata tähelepanu ülemaailmsele kliimastreigile.

FOTO: Umberto Lopez

Narva kunstiresidentuuris toimub kell 18 kunstnike Riin-Kärt Ranne ja Juliane Schwarzi kohaspetsiifilise manifest-raamatu „Narva – tajuplaneering“ esitlus, misjärel saab samas näha teist osa animafilmide programmi „Multikultiki I, Light My Fire“.

Laupäevane muusikaprogramm algab Narva linnuse Valgest saalist, kus kell 19 esineb Venemaa neoklassika skene üks rahvusvaheliselt tunnustatumaid tegijaid, pianist ja helilooja Kirill Richter. Seejärel kulgeb kava taas Vaba Lava keskuses, kus täisvõimusel kõlavad päeval „Veneetsias” eelsoojendust teinud Asian Dub Foundationi dub’ilikud bassikäigud, Eurovisiooni lauluvõistlusel laineid löönud rühmituse Hatari šokirokk ning Valgevene bändi Molchat Doma nostalgiline sündipop.

Vaba Laval astuvad üles ka Moskva grupp Inturist ning kodumaised Psychoterroror ja Gram-Of-Fun. Ro-Ro klubis esinevad laupäeva ööl Narva enda veteranbänd Absolut-2, Tallinna postrocki kollektiiv Kaschalot ning tänavust Station Narva festivali kolme meeleoluka punktiga lõpetav Soome italo disco tandem PEU.

Et liiklemine tiheda programmiga festivalil oleks mugav ja muretu, on LINDA 2 ja festivali teiste peamiste toimumispaikade kultuuriklubi Ro-Ro, Narva kunstiresidentuuri ja Kreenholmi tööstuskompleksi vahel sõitmas ka eribuss. 

Station Narva korraldaja on ettevõte Shiftworks koostöös Narva tiimiga. Festivali koostööpartnerid on Vaba Lava Narva, Art Club Ro-Ro, Narva kunstiresidentuur, Narva Gate, loomeinkubaator OBJEKT, MTÜ Vaba Loome Keskus, avalike arutelude sari BAZAR, Ida-Viru Kutsehariduskeskus, Astri keskus, NATO Eesti esindus.

Festivali toetavad Soome Instituut, Briti Nõukogu, Ameerika Suursaatkond Eestis, Eesti Kultuurkapital, USRF, Meresuu Spa & Hotel, Inger Hotel, Go Group, Moe1886

Narva Veneetsia 

FOTO: Station Narva

KONTSERTPROGRAMM. MIKS JUST NEMAD JA MIDA NAD TEEVAD?

Eestis varemgi esinenud, ent Narvasse esmakordselt saabuv Islandi duo GusGus on oma ligi veerandsaja aastase karjääri jooksul katsetanud lugematute muusikastiilidega technost soulini ja triphopist sündipopini, säilitades alati oma eripärase, kõrgläikeselt sünteetilise atmosfääri. GusGusi nimi pärineb Saksa filmiklassikast, täpsemalt Rainer Werner Fassbinderi filmist „Hirm närib hinge seest", kus peategelasele kuskussi pakutakse. Täpselt nii nende nime ka hääldatakse (gusguss, mite gassgass)! Station Narval esinetakse reedel, 20. septembril Vabal Laval!

Samuti juba 1990ndatest tegutseva Londoni kamba Asian Dub Foundation (ADF) loomingus ristuvad aga karmid jungle’i rütmid, dub’ilikud bassikäigud, teravad kitarririfid ja militantlik räpp, mis kostab muuhulgas ka noore kliimaaktivisti Greta Thunbergi hoiatusklippides. ADF teeb festivalil laupäeval, 21. septembril lausa kaks kontserti – kõigepealt kell 16 ainulaadses post-arhitektuurses DIY linnakus Narva Veneetsias, kus lastakse käiku oma võimsaimad muusikalised ja verbaalsed relvad, levitamaks sõna meie planeeti ähvardavast hädaolukorrast.  “Veneetsias” teevad nad väga erilise instrumentaalkava, sealhulgas pala “Kursk”, mida nad on seni vaid kaks korda avalikult esitanud. Sellega viidatakse nii meie piirkonna vastuolulisele ajaloole kui ka sõjatööstuse poolt maailmale põhjustatud kahjule. Sama päeva õhtul kuuleb neid täisvõimsusel Vaba Lava blackboxis.

Festivali üheks sõnakamaks esinejaks on ADF kõrval ka tänavusel Eurovisiooni lauluvõistlusel laineid löönud Islandi šokiroki rühmitus Hatari, kes lubab piirilinnas anda etenduse, mis paljastab „armutut pettust nimega igapäevaelu ja selle tarbetust” ning “madalat hinda, mille eest end tänapäeval jultunult müüakse.” Üks omakõlalisemaid kaasagse elektroonilise muusika loojaid Aïsha Devi tõotab aga Narvasse tuua suisa materiaalse maailma vibratsioone muutvaid digi-mantraid ning dünaamiline Jaapani müraroki duo MOJA oma humoorikalt vastuolulist pealkirja „Be Quiet” (”Ole vakka”) kandva albumi kuulmekilesid nüpeldavat kraami. 

Laupäeval, 21. septembril laieneb festivali muusikaprogramm korraks ka Narva linnuse valgesse saali, kus astub üles Venemaa neoklassika skene üks rahvusvaheliselt nimekamaid esindajaid, muuhulgas ka tuumafüüsiku ja moekunstniku karjäärikõveraid kombanud pianist ja helilooja Kirill Richter, kelle portfelli kuuluvad nii teosed sümfooniaorkestritele kui ka FIFA maailmameistrivõistluste tunnusmuusika.

Nihkes “head uut ilma” manab piirilinans esile kuulsa Vene bändi Glintshake (ГШ) ninamehe Evgeny Gorbunovi audiovisuaalne improgrupp Inturist. Moskva ettearvamatuima muusikalise avantüürina tuntud komando lubab publikut “vangistada transsi, mis meenutab undava masina käitlemist või igikestvat tulutut katset helistada pangateenuse numbrile ja vedada kõiki ninapidi nagu Primorski krai ilmaennustus”. Laupäeval kuuleb Inturisti vähendatud kooslust kell 14 tasuta kontserdil Vaba Loome Keskuses ja kogu orkestrit õhtul Vaba Laval.

Valgevene pealinna Minski bänd Molchat Doma pakub aga vana head Joy Divisioni pärandis sobravat (kuigi venekeelset) gooti ja sündipopi sulamit ning Peterburi tegijaim shoegaze bänd Blankenberge sooja ja õhulist unelmapoppi. .

Põhjanaabreid soomlasi esindavad tänavu kaks südikat ja humoorikat duot – SOFA (ehk Se On Fakin Aitoo) tüdrukute kooslus, kelle südamed löövad võrdsuse ja vabaduse taktis ning eleegiline italo disco tandem PEU (ehk Pohjois-Euroopan suurimmat), kes iseloomustavad oma loomingut kui miskit „väga tõsist, aga samas mitte just nii väga tõsist“.

Kodumaiste artistide stiilispekter ulatub pungist mõminaräpini. Pealinnast saabuvad Station Narvale menusingli “für Oksanaga” lakkamatut “Privet, gorod Narva!” kaasalaulmise võimalust pakkuv nublu, moodsa r&b ja träpi ristteede suunanäitaja YASMYN, alati kõike mängu panev Psychoterror eesotsas rokenrolli kehastuse Freddy Grenzmanniga, pop-funki vibratsioonidest laetud Gram-Of-Fun, postrocki kollektiiv Kaschalot, spacerocki ja industriali ühendav KEETAI ning meloodilise indie bänd Lemon Trees. Võõrustajalinna esindavad ska/rock punt Absolut-2, kes tähistab tänavu 25. tegutsemisaasta täitumist ning vene rocki ja elektroonika kokteili segav AveNova.  

Ajakava:

Reede, 20. september

Vaba Lava BlackBox

 • 20:30-21:00 Blankenberge (RU)
 • 21:30-22:10 Aïsha Devi (CH)
 • 22:30-23:30 GusGus (IS)
 • 00:00-01:00 Nublu (EE)

Vaba Lava fuajee

 • 21:00-21:30 SOFA (FI)
 • 22:00-22:45 Yasmyn (EE)
 • 23:15-00:00 AveNova (EE)

Art Club Ro-Ro

 • 00:30-01:00 Lemon Trees (EE)
 • 01:15-01:45 Keetai (EE)
 • 02:00-02:30 MOJA (JP)
   

Laupäev, 21. september

Narva Linnus

 • 19:00-20:30 Kirill Richter (RU)

Vaba Lava BlackBox

 • 21:00-21:30 Molchat Doma (BY)
 • 22:00-22:50 Hatari (IS)
 • 23:30-00:30 Asian Dub Foundation (UK)

Vaba Lava fuajee

 • 20:30-21:00 Gram-Of-Fun (EE)
 • 21:30-22:10 Inturist (RU)
 • 22:50-23:25 Psychoterror (EE)

Art Club Ro-Ro

 • 00:30-01:00 Absolut-2 (EE)
 • 01:15-01:45 Kaschalot (EE)
 • 02:00-02:30 PEU (FI)
Tagasi üles