Kultuurisoovitused

Miks loobus Steven-Hristo Evestus Vaba Lava juhtimisest?

Steven-Hristo Evestus.

FOTO: Eero Vabamägi

Steven Hristo Evestus teatas sotsiaalmeedia vahendusel, et on otsustanud loobuda Vaba Lava juhtimisest. «Olukorras, kus mulle sai osaks teadlik desinformeeritus, ei ole mul võimalik ei endale ega platvormile seatud eesmärke täita,» põhjendab Evestus.

Toome teieni tema postituse täismahus.

Peale viit kuud pühendumist minu jaoks ühe erilise ja väljakutseid esitava platvormi taasloomisele pean teatama, et olen otsustanud otsad sel korral kokku tõmmata. Mõne aja eest suundudes vabaduse otsingutele arvasin selle eesootavat ühel omanäolisel teatriplatvormil.

Mind on alati saatnud teatriga seotud tegijate vastu kirjeldamatu austus ja lugupidamine, eriline tänu aga nende lõputule ja sõltumatule vabaduseotsingule. Samas ei ole mind maha jätnud ausus ja vastutus oma seniste ülesannete, kaasteeliste ja eelkõige enda vastu.

Olukorras, kus mulle sai osaks teadlik desinformeeritus, ei ole mul võimalik ei endale ega platvormile seatud eesmärke täita. Hea juhtimiskultuur saab alata vaid soodsalt pinnaselt, varjatud probleemid ja pealesurutud kokkulepped ei ühti minu arusaamaga ausast juhtimismudelist ning kahjustab enim igapäevaste ülesannete täitmist ja pärsib konkurentsivõimelise üksuse tekkimist.

Olukorras, kus platvorm on kaotanud osaliselt oma näo ning meeskond ei saa toimida objektiivselt ja iseseisvalt ning olla vaba oma otsustes, ei ole võimalik kõnelda jätkusuutlikust arengust ega positiivsetest väljavaadetest.

Teatrimaailmas ma selles situatsioonis oodatud kasutegurit ei tooda, ei endale ega veel nõudlikumale vaatajale. Hoolimata austusest tegijate vastu ja tänust mitmekümnele arendavale kohtumisele, pean raske südamega kirjutama alla selles olukorras ainuvõimalikule otsusele.

Olen seisukohal, et iga uus juht peab olema informeeritud õigel ajal ja detailselt platvormi probleemidest, nii majanduslikest kui personalialastest, nende tekkepõhjustest ja veel enam esmapilgul varjatud juhtimismudelitest. See ei saa toimuda järkjärgulise avastamisretke tulemusena ning suunduda prognoosimatusse tupikusse.

See mäng tõi kaasa hulga panustatud ja samas raisatud aega ning ei vääri enese ega uute kolleegide asendamatut aega.

Kuigi Vaba Lava eesmärgid selle ellukutsumisel olid veidike teistsugused, siis ma usun, et asju on võimalik muuta ning olen alati nõus oma sisulist arvamust jagama nii nõukogu kui ministeeriumi tasandil.

Samason veel ühtteist ära teha korruptsiooni- ja rahapesuvastases võitluses, nii siin kui laias maailmas ning jätkub koostöö CybExeri ja Korruptsioonivaba Eesti meeskondadega. So I make honesty my divine power and I make absence of self my sword...

****

Täna SA Vaba Lava sihtasutuse nõukogu oma lahkumisotsusest teavitanud Steven-Hristo Evestus töötas varem riigiprokurörina. 

Prokurörina oli Eevestus süüdistaja mitmes olulises ja ühiskonnas palju vastukaja tekitanud kohtuasjas. Tema viimane suurem kohtuprotsess oli Keskerakonna endise esimehe Edgar Savisaare protsess. Evestus teatas prokuröriametist lahkumisest ajal, kui Savisaare korruptsioonisüüasi ei olnud veel lõplikku lahendust saanud.

Evestus lahkus riigiprokuröri ametist möödunud aasta lõpul ja panustab edaspidi CybExer Technologies ja MTÜ Korruptsioonivaba Eesti meeskonna tegevustesse.

  • Vaba Lava eestvedaja on Märt Meos 
  • Vaba Lava tekkis vajadusest leevendada väiketeatrite ja vabakutseliste probleeme nagu näiteks esinemispaikade ja prooviruumide puudus, vähene turundus- ja välissuhtlusalane võimekus, mängu- ja enesetäiendusvõimaluste puudus jne. 2010. aastal panidki  üheksa väiketeatrit – MTÜ R.A.A.A.M, MTÜ Genialistide Klubi, MTÜ Rhizome, MTÜ Polygon Teater, SA Eesti Teatri Festival, MTÜ Loominguline Ühendus Oma Lava, MTÜ Teine Tants, MTÜ Kell Kümme, SA Eesti rahvapärandi ja kirjavara esitamise selts LOOMINE – seljad kokku ja lõid SA Vaba Lava. Vaba Lava loomise ajendiks oli pakkuda väiketeatritele ja vabatruppidele soodsaid arengutingimusi.
  • Vaba Lava sai üles ehitatud uudse ja originaalse mudelina Eesti teatrimaastikul. Vaba Lava pole klassikaline repertuaariteater kindla peanäitejuhi ja trupiga. Vabas Lavas on vaid väike administratiivne ja tehniline tiim ning loomingulise poole pealt iga kahe aasta järel vahetuv kuraatorite tandem – rahvusvaheline kuraator ning eestipoolne abikuraator, kes valivad igaks hooajaks välja teatri kuraatoriprogrammi. Kõigil on võimalik kandideerida, valikusõel peaks tagama kvaliteedi ja värskuse.
  • Vaba Lava eesmärgiks kujuneda etenduskunstide valdkonna produktsoonikeskuseks ja loomeinkubaatoriks ning laiendada rahvusvahelist areaali, andes oma panuse nii kultuurieksporti kui -importi.
Koroonaviiruse leviku ülevaade Eestis ja maailmas.
Vaata statistikat
Tagasi üles