Festival Orient et Occident tuleb taas

Festival Orient

FOTO: promo

10.–13. oktoobril toimub Tartus ja Tallinnas XXIV Rahvusvaheline Festival Orient et Occident, kus astuvad üles oma ala meistrid Taanist, Norrast, Indiast, Iraanist, Soomest, Hispaaniast ja Eestist. Kontsertidel kõlab Euroopa keskaja, skandinaavia, pärsia ja india klassikaline, kurdi ja sufi muusika ning improvisatsioonid.

Festivali avakontserdil Tartu Jaani kirikus saab kuulda haruldast hispaania barokkmuusika orelirepertuaari ja seda mitte ainult kuulata, vaid näha ka sellest muusikast inspireeritud koreograafiat. Esinevad Lilian Langsepp ja Saile Johanna Langsepp. Sümboolselt tervitab festivali publikut ja külalisi ka selle võõrustaja FA Schola ansambel. Iraani muusika meistritest koosneva Hamdam Ensemble’ esituses kõlab lisaks pärsia klassikalisele muusikale Kurdi varasem muusikapärand ja sufi muusika Kurdi aladelt, mis on tugevalt mõjutatud selle piirkonna rahvamuusika traditsioonidest.

Võimalik on näha ka sufi traditsioonis tuntud meditatiivset pöörlemist. Ansambli Ulv (Rootsi/Norra) öökontsert toob meieni nii maagilisi stseene skandinaavia iidsest folkloorist kui ka pärle Euroopa keskaja muusikast. Ansambli solistiks on Agnethe Christensen, kelle erakordne hääl ja vokaaltehnika on maailmas ainulaadsed. Midagi täiesti uut pakub Trio Hierbabuena (Soome/Hispaania) kontsert, kus kuuleme ja näeme petenera traditsioonist inspireeritud laule ja tantse ansambli väga meisterlikus ja isikupärases esituses. Petenera on jõudnud flamenko žanrisse läbi Mehhiko 19. saj. keskpaiku, kuid selle juured ulatuvad euroopa varajase muusika erinevatesse kihistustesse.

Põhja-India klassikalise e. hindustani muusika sügavusi avab kuulajatele maailmakuulus india vanameister Pt. Nayan Ghosh (sitar, tabla), keda saadab üks säravamaid india noorema põlvkonna tablamängijaid, paljude konkursside laureaat Ishaan Ghosh. Festivali lõppkontserdi muusikalistel kohtumistel Tallinna Raekojas on võimalik kuulda ka kõiki esinejaid eraldi, kuid selle läbivaks jooneks on improvisatsioon, mis ühendab kõiki esinejaid ja stiile.

Tagasi üles