E, 11.12.2023

Täna algab Pärimusmuusika Lõikuspidu

Kultuuritoimetus
Copy
Pärimusmuusika Lõikuspidu. Juurte jootmine. Kristiina Ehin, Eeva Talsi ja Karoliina Kreintaal.
Pärimusmuusika Lõikuspidu. Juurte jootmine. Kristiina Ehin, Eeva Talsi ja Karoliina Kreintaal. Foto: Silver Tõnisson / Folk.ee

Viljandis toimub sel reedel ja laupäeval, 4.–5. oktoobril kesksügisene väikefestival Pärimusmuusika Lõikuspidu, kus muuhulgas jagatakse aasta parimatele muusikutele kätte Etnokulbid, vaadatakse tagasi möödunud muusikasuvele ja tehakse koos tulevikuplaane.

Lõikuspeole sõidab Suurbritanniast kohale jutuvestja Tuup, kes selleks puhuks spetsiaalse kava ette on valmistanud. Venemaalt saabuvad aga märulibändi Dobranotch lõbusad liikmed, et viljandlastele üks tantsu täis õhtu sisustada. Lisaks välisesinejatele saab Lõikuspeol kuulata eriprojekte, noortebände ning hetke kuumimaid eesti pärimusmuusika nimesid.

Eriprogrammiga "Juurte jootmine", mida ühe korra esitleti ka suvisel folgil, astuvad Lõikuspeol üles Kristiina Ehin, Eeva Talsi ja Karoliina Kreintaal, et otsida üheskoos vastuseid küsimustele millised lood ja laulud sobivad jootma juuri, mille pärimus algab Põhjasõja aegadel mütoloogiliste lugudega, mis on suusõnaliselt edasi kandunud, kestab läbi erinevate riigivõimude ja sõdade, küüditamise ja Ärkamisaja, ulatub meieni ja loodetavasti ka edasi. Karoliina Kreintaal astub koos Lee Tauli ning Sänni Noormetsaga lavale ka teise eriprojektiga "Ruhnu lood", milles võetakse ette Ruhnu lood ja pärimus. Kolmikul ilmub Lõikuspeoks ka samanimeline plaat, mida Lõikuspeol esmakordselt esitletakse.

Spetsiaalselt Pärimusmuusika Lõikuspeoks valmistub hoogsalt uuenduslik ja Eesti esimene pärimusmuusika kaverbänd "3-4!". Arno Tamm, Ahto Abner, Lauri Kadalipp, Lee Taul ja Mati Tubli lubavad eepilist kontserti, kus mängivad muusikat nii Trad.Attack-ilt kui Vägilastelt, pigistavad roki välja nii VLÜ-st kui Puuluupist, heidavad sekka näpuotsaga Paabelit ja Oorti ning lasevad Untsakate kombel tantsupillil öösse hüüda.

Kahepäevase sügisfestivali kavasse mahuvad veel ainult häid lugusid esitav Puuluup, mööda Eestit tiirutav Eesti ETNO ringreis ning oma uut albumit esitlev Mandotrio. 

Täna õhtul jagatakse  aasta jooksul parima soorituse teinud pärimusmuusikutele auhindu Etnokulpe, mille võitjad selgusid rahvahääletusel. Kulbid antakse seekord välja seitsmes kategoorias: aasta artist, aasta album, aasta lugu, aasta muusik, ehe pärimusmuusika, aasta debüütplaat ning aasta uusfolk artist. Traditsiooniks saanud kaks erikulpi annavad oma lemmikutele Eesti Pärimusmuusika Keskus ning Raadio 2.

Lõikuspidu toimub tänavu 17. korda.

Kommentaarid
Copy

Märksõnad

Tagasi üles