Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto

Suur kummardus Erkki-Sven Tüürile
galerii

Reedel tähistati Erkki-Sven Tüüri suurejoonelise kontserdiga helilooja peatset sünnipäeva. Estonia kontserdisaali oli kogunenud Tüüri helikeele austajad, tema sõbrad ja kaasteelised.

Kontserdi eriline meeleolu, lõpuaplausi tugevus andsid tunnistust, et Erkki-Sven Tüüri ei hinnata mitte ainult väljaspool Eestit, vaid ka kodus.

Erkki-Sven Tüüri teoste esiettekanded toimuvad valdavalt väljaspool Eestit ning ühe enim esitatava Eesti heliloojana on tal võimalus nende käekäigule kõikjal üle maailma kaasa elada, kuid sündinud on tema looming Hiiumaa looduses ja rahus.

Erkki-Sven Tüüri 60. sünnipäeva kontserdil kõlasid ERSO esituses lisaks Eesti Vabariigi 100. sünnipäevaks loodud 9. sümfooniale «Mythos» (2017) ka kaks Eesti publikule uut teost –  «Phantasma» ja Eesti esiettekandes «Solastalgia». Dirigendipuldis oli Olari Elts.

«Solastalgias» soleeris Amsterdami Kuningliku Concertgebouw’ Orkestri solist, pikolomängijate absoluutsesse tippu kuuluv Vincent Cortvrint, kelle «nüansirikas ja vaimustavalt värviderohke mäng ning erakordselt päikseline isiksus» võlusid Tüüri juba nende esmakohtumisel.

Värskeima oopusena tuli ettekandele Kymi Sinfonietta, Yomiuri-Nipponi sümfooniaorkestri ja ERSO ühistellimusena loodud «Phantasma».

Olari Elts nimetab Erkki-Sven Tüüri tänapäeva muusikamaailma üheks parimaks sümfonistiks selle sõna kõige klassikalisemas tähenduses. «Ta loob oma maailmad minimaalsest sümfoonilisest materjalist ning on selles saavutanud sellise virtuoossuse ja selguse, et interpreedil tekib võimalikult vähe küsimusi, kuna partituur on nii professionaalne. Ta on üks kõige paremini pikka vormi valdav tänapäeva helilooja ning tema vektoriaalne kompositsioonimeetod on täiesti unikaalne.»

Erkki-Sven Tüür ise tunnistab, et Olariga Eltsiga seob teda pikaajaline sõprus, terve rida orkestriteoseid – ka «Phantasma» – on sündinud dirigendi eestvedamisel. «Detailitäpsus, sädelev muusikaline energia ning selge visioon partituuri kõlama võlumisel on mind tema puhul ikka ja jälle nende aastate jooksul sügavalt puudutanud. Aga ERSO-lt sain orkestriheliloojana oma «esimesed triibulised» juba 1984. aastal, kui Vello Pähn juhatas «ERSO stuudiotunnis» mu esimest sümfooniat. Ka teine ja kolmas sümfoonia, samuti «Zeitraum» tulid esiettekandele just ERSOga. Nende kogemuste najal õppisin tohutult palju. Ja praegu on äärmiselt tore tõdeda, et paljude-paljude teiste orkestritega võrreldes tuleb ERSO mu mõnede teatud tüüpiliste viguritega toime mängleva kergusega, teised peavad nendesamade asjadega proovisessioonis tublisti rohkem vaeva nägema. On tõesti rõõm kuulda oma teoseid mängituna muusikute poolt, kes tunnevad mu helikeelt põhjalikult.»

Juubelikontserdile eelnenud eelkontserdil vestlesidki dirigent Olari Elts ja helilooja Erkki-Sven Tüür ning tšellist Theodor Sink ja pianist Marrit Gerretz-Traksmann kandsid ette Tüüri 1990. aastal loodud teose «Dedication» («Pühendus»).

Tagasi üles
Back