Brüsselisse lähevad kunsti tegema Muravskaja ja Vahtra

Kultuuritoimetus
Copy
Tanja Muravskaja
Tanja Muravskaja Foto: Kuvatõmmis

Kaasaegse Kunsti Eesti Keskus andis teada, et 2020. aastal osalevad Brüsseli maineka kunstikeskuse WIELS residentuuriprogrammis Eesti kunstnikud Tanja Muravskaja ja Anu Vahtra. Residentuurivõimalust kahele Eesti kunstnikule korraldavad WIELS ja Kaasaegse Kunsti Eesti Keskus.

Residentuur WIELSi kunstikeskuses Brüsselis on üks hinnatumaid residentuuriprogramme Euroopas. Programm kestab kuus kuud, selle aja jooksul korraldatakse osalejatele töötubasid, vestlusringe, arutelusid, kunstnikule annavad tagasisidet residentuuri külastavad oma ala tipud. Esimest korda osalesid Eesti kunstnikest sama programmi raames residentuuris Paul Kuimet ja Jaanus Samma, 2019. aasta esimeses pooles töötas WIELSis Anna Škodenko, praegu resideerub Brüsselis Tõnis Saadoja. 

Muravskaja ja Vahtra valiti välja avalikul konkursil, kuhu laekus seitse avaldust. WIELSi residentuuri juhataja ja valikukomisjoni liige Simon Thompson kommenteeris, et konkurss oli üks tugevamaid, mida ta seni näinud on. 

Tanja Muravskaja (1979) käsitleb oma loomingus peamiselt Eesti ühiskonna identiteediproblemaatikat, mida on mõjutanud ajaloolised protsessid ja globaalsed arengud. Peamiselt kasutab Muravskaja fotot, videot ja installatsiooni. Praegu on Kumu kunstimuuseumis avatud tema näitus „Aiapagu. Tuglaste koduaed Tanja Muravskaja fotoobjektiivis“. 

Tanja Muravskaja on üks kunstnikupalga saajatest, teda on autasustatud Vaal galerii preemiaga (2007), Eesti Kultuurkapitali loomingulise aastastipendiumiga (2008, 2016) ja Kultuuriministeeriumi riikliku stipendiumiga (2014), Sadolini kunstipreemiaga (2015). Ta on võitnud Köler Prize’i grand prix (2018). 

WIELSi residentuuris soovib kunstnik arendada edasi ideed tulevikuinimesest: inimloomuse muutusest, mida mõjutavad uued sotsiaalsed, eetilised ja vaimsed väärtused. 

Anu Vahtra
Anu Vahtra Foto: Reimo Võsa-Tangsoo

Anu Vahtra (1982) on foto- ja installatsioonimeediumis töötav kunstnik, kes on oma loomingus keskendunud näituseformaadi ja eksponeerimisruumi spetsiifikale, lähtudes töö alguspunktis antud ruumi arhitektuurilisest eripärast, ajaloolisest või kontekstuaalsest taustast. Vahtra loomingut on kirjeldatud kui analüütilist arheoloogiat.  

Anu Vahtra on kunstiraamatutele keskendunud Lugemiku kirjastuse ning raamatupoe asutajaid ja eestvedajaid. Teda on tunnustatud Köler Prize’i grand prix’ga (2015) ja Eesti Kultuurkapitali aastapreemiaga (2017), Artproofi stipendiumiga viennacontemporary kunstimessil (2017). Anu Vahtra oli üks kunstnikupalga saajaid aastatel 2016–2018.

WIELSi residentuuris soovib Vahtra keskenduda linnakeskkonnaga töötamisele ja kasutada võimalust saada tagasisidet residentuuris töötavatelt mentoritelt ja kunstnikelt. 

Eesti kunstnike osalemist WIELSi residentuuriprogrammis toetab Kultuuriministeerium.

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles