Sisse, sisse – uks on lahti!

Eva Mustonen. Xena. 2016 Installatsioon

FOTO: Kaisa Reimand

Reedest näeb Kumu kunstimuuseumi kaasaegse kunsti galeriis näitust «Sisse, sisse – uks on lahti! Edith Karlson, Mary Reid Kelley, Eva Mustonen».

Näituse pealkiri pärineb Eesti legendaarse teleseriaali «Õnne 13» tegelaselt kingsepp Johanneselt ‒ klassikaliselt muhedalt ja elutargalt vanamehelt, kes sellega kõiki oma ukse taha jõudnud külalisi tervitas.

Selline usaldus tundmatu suhtes on midagi, mis mõjub aastaid pärast teleklassika kullafondiks muutumist ootamatult päevakajaliselt ja poliitilise seisukohavõtuna, väärides just sellisena meelde tuletamist.

Kumu uue näituse kontekstis on see samavõrra absurdne ja ilma igasuguste garantiideta kutse kõverpeeglis keskkonda, mis püüab igapäevasest või isiklikust tõukudes võtta üldisemat seisukohta kaasaja neurooside ja pingete kohta.

Edith Karlson. Viimnepäev. 2017. InstallatsioonNäituse „Four Letter World“ vaade Kunstniku ja Temnikova & Kasela galerii loal

FOTO: (AV17) Galerii

Näitus toob kokku kolm kunstnikku, kes, töötades küll erinevates meediumites ja väga erinevas esteetikas, räägivad teatud mõttes sarnast keelt. Edith Karlsoni, Eva Mustoneni ja Mary Reid Kelley praktikat võiks kõige laiemas mõttes iseloomustada kui narratiivset kunsti, mis kasutab meetodina fiktsiooni.

Teostes avaldub see nii allegooriliste, autobiograafiliste kui ka mütoloogiliste jutustustena, samuti tugevate inim- ja esemeliste karakterite ning enamasti dramaatiliste sündmuste loomise näol. Teisisõnu, kõik kolm on oma olemuselt ja kunstnikutüübilt lugude jutustajad, kasutades selleks nii sõna kui ka visuaalseid kujundeid, sageli neid kaht kombineerides.

Kunstnike juba tuntud teoseid ja uut loomingut miksiv näitus hargneb vaataja ees omavahel lõdvalt seotud jutukogumina, mis rullub järgemööda lahti nelja märksõna kaudu, mis kõik mängivad avatuse, sisenemise või piiri ideega. Nendeks märksõnadeks on «koletis», «keha», «kodu» ja «plahvatus».

NÄITUS

«Sisse, sisse – uks on lahti! Edith Karlson, Mary Reid Kelley, Eva Mustonen»

  • Kuraator: Triin Tulgiste
  • Näituse kujundaja: Arthur Arula
  • Graafiline disainer: Tuuli Aule
Tagasi üles