K, 30.11.2022

Tõnis Saadoja paberist linn Draakoni galeriis

Kultuuritoimetus
Tõnis Saadoja paberist linn Draakoni galeriis
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Tõnis Saadoja maal «Ümbrikus taevas»
Tõnis Saadoja maal «Ümbrikus taevas» Foto: Repro

Esmaspäeval, 14.10.2019 kl 18.00 avab Tõnis Saadoja Draakoni galeriis isiknäituse «Paberist linn. Ümbrikus taevas». Näitus jääb avatuks kuni 2. novembrini 2019.

Käesoleval näitusel jätkab Tõnis Saadoja maali ja fotokujutise vahelist analüüsi liikumisel ühe kindla pildiruumi sees. Kunstniku hüperrealismist lähtuv ja klassikalisi maalivõtteid kasutav looming on viimaste näitustega liikunud suurema üldistuse ja abstraktsuse poole, näidates elegantse lohakusega meisterlikkust maalimeediumi valitsemisel.

Tõnis Saadoja: «Näitus on jätk eelmisel aastal Hobusepea galeriis toimunud väljapanekule «Saabumine paberist linna». Lähtudes samast motiivist, jätkuvad maalilised otsingud, et leida pildist maalimise läbi midagi, mida seal enne maalima asumist ei olnud. Lähtemotiiv, fotograafiliselt topeltsärituse meetodil lavastud kaader õhtupäikeses hõõguva arhitektuurse motiiviga, on justkui superpilt, millesse on kuhjatud nii vastuolud kui harmooniad. Selle harutamisel sünnivad maalimise käigus uued tähelepanekud. Paberist linn on avatud maalimise protsess. Ümbrikus taevas seevastu on midagi, millest ehk surnud linnud rääkida oskaksid.».

Aastatuhande alguses jõuliselt eesti (maali)kunsti sisenenud autor on oma loominguga mõjutanud nii siinset maalikunsti kui ka sekkunud kunstipilti laiemalt. Tema esimene olulisem isiknäitus «Mainstream» toimus 2006. aastal Hobusepea galeriis. Pöördeliseks tema loomingus on peetud 2012. aastal valminud laemaali Teater NO99-le, millele järgnesid suurejoonelised näitused «Arhitektuurifoto väikese poisiga» Kreenholmi villas Närvas (2014), «Etüüdid klaverile ja lõuendile» Tartu Kunstimuuseumis (2015) ja Hobusepea galeriis (2016).

Tõnis Saadoja loomingut on tunnustatud Konrad Mägi medali ja preemiaga (2015), Kristjan Raua nimelise kunsti aastapreemiaga (2013) ja kolmel korral Eesti Kultuurkapitali aastapreemiaga (2012, 2008, 2006). 2011. aastal oli ta üks Köler Prize’i nominentidest. Möödunud aastal valiti Tõnis Saadoja osalema maineka Wiels’i kunstikeskuse residentuuriprogrammis Brüsselis.

Märksõnad
Tagasi üles