Nurejevi noku – kas selles on küsimus?
Kirill Serebrennikovi kõmuline ballett-etendus

Legendaarset Rudolf Nurejevit kehastab balletietenduses Vladislav Lantratov. FOTO: Paul Rychkov

Suurt m***i Venemaa teatripühamu Suure Teatri lava tagaseinal ei olnud. Küllap nägi seda väitnud filmirežissöör Nikita Mihhalkov, kes ilmselt ise Suures Teatris balletietendust «Nurejev» vaatamas ei käinud, vaimusilmas mingit oma fantaasiapilti Rudolf Nurejevist, kelle elust tükk räägib.

Artikkel on kuulatav
digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

Kahe armunud mehe ja maailma balleti suurkuju, Nurejevi ja taanlase Erik Bruhni intiimne tants laval muidugi oli. Ja veel konservatiivsele vaatajale näpuotsaga provokatiivset: näiteks Pariisi transvestiidid Boulogne’i metsas ja otsesed viited peategelase homoseksuaalsusele.

Ent midagi nii skandaalset, nagu Venemaal kaks aastat tagasi puhkenud hüsteeria ajal räägiti, Suures Teatris ei näidata. Moskva draamateatrites nähtud provokatsioonide kõrval oli tegemist lausa traditsioonilise lavastusega.

Kuid skandaalne on Suure Teatri «Nurejev» kõigele vaatamata seni. Fakt, et lavastus vaid paar päeva enne plaanitud esietendust 2017. aasta mais ära keelati, väitega, et see ei ole veel kunstiliselt küps, ripub endiselt ta kohal.

Kuidas selline olukord tekkis?

Tagasi üles
Back