Eesti autorid jätkavad Isaac Asimovi lugusid

Kultuuritoimetus
Copy
Antoloogia «Isaac Asimov 100».
Antoloogia «Isaac Asimov 100». Foto: Raamat

Kirjastuses Viiking on ilmunud eesti ulmeautorite juttude antoloogia «Isaac Asimov 100», mille ühisnimetajaks on ulmekorüfee Isaac Asimovi loodud maailmad ja tegelased. Raamatu ilmumisega tähistame Asimovi 100. sünniaastapäeva, mis jõuab kätte 2. jaanuaril 2020.

Isaac Asimov (1920–1992) on ilmselt läbi aegade maailma kõige tuntum ulmekirjanik, teatakse tema Asumit ja galaktikaimpeeriumit, robootika kolme seadust, Igavikku ja paljusid teisi maailmu. Eriti viljakas oli Asimov aga temaatiliste ja ajalooliste ulmeantoloogiate koostajana ning teaduse populariseerijana – lõviosa tema sulest pärit raamatuid ongi kõige erinevamad populaarteaduslikud teosed alates füüsikast ja astronoomiast ning lõpetades Shakespeare'i ja piibliga. Üle kolmekümne aasta täitis ta rolli, mis tänapäeval on Wikipedial.

1989. aastal andsid Asimovi kolleegid kirjaniku 50. loomejuubeli puhul välja antoloogia «Asumi sõbrad», kuhu kirjutasid Asimovi tegelastega või tema maailmades jätkulugusid sellised ulmekorüfeed nagu Poul Anderson, Orson Scott Card, Harry Harrison, Robert Sheckley ja Robert Silverberg.

Kuna ka kõigi tänaste eesti ulmeautorite suurimaks mõjutajaks lapsepõlves olnud just Isaac Asimovi raamatud, paluski raamatu koostaja Raul Sulbi neil kirjaniku 100. sünniaastapäeva puhuks ilmuvasse kogumikku kirjutada mõni lugu neile eriti korda minevas Asimovi maailmas või tema tegelastega.

Ja nüüd ongi lugejate ees uued lood Asumist ja impeeriumist, Powellist ja Donovanist ning muidugi Susan Calvinist, Igaviku lõpust ja Andrew Harlanist, Edith Fellowesist ja «inetust poisikesest» Timmy'st, autoreiks sellised eesti ulme säravaimad tähed nagu Indrek Hargla, Veiko Belials, Triinu Meres, Heinrich Weinberg, Kristjan Sander, Siim Veskimees, Mairi Laurik, Reidar Andreson, Tea Roosvald, Joel Jans ja Maniakkide Tänav.

Katkendeid raamatust võis eelmisel nädalal kuulda ka Kuku raadio järjejutuna.

http://podcast.kuku.postimees.ee/podcast/jarjejutt-2019-12-06/

Tagasi üles