Voronja seitsmendat hooaega kureerib kirjanik Vahur Afanasjev (1)

Kultuuritoimetus
Copy
Peipsiääre valla aukodanik veebruarist 2019 Vahur Afanasjev (40) on äsja Tartu kultuurkapitalile esitanud linnakirjaniku aasta aruande.
Peipsiääre valla aukodanik veebruarist 2019 Vahur Afanasjev (40) on äsja Tartu kultuurkapitalile esitanud linnakirjaniku aasta aruande. Foto: Sille Annuk

Voronja galeriis avatakse  23. mail näitus «Kättemaks. Mесть. Revenge.», mida kureerib Vahur Afanasjev. Kuigi kirjanik on käsitlenud kättemaksu teemat ka vanausuliste eluolu lahkavas saagas «Serafima ja Bogdan», siis romaani sisuga ta näitust siiski ei seo, vaid kutsub kättemaksu uurima eriilmelised loojad.

«Vist pole liialdus öelda, et kättemaksuga on igaüks kokku puutunud. Ei pea olema kättemaksuhimuline, piisab, et keegi su peale hammast ihuks. Ja kui päris ausalt endasse vaadata, siis kättemaksuhimu juured on lapsepõlves. Kui mitte mujalt, siis just sealt leiame enda loo,» selgitab Vahur Afanasjev näituse tagamaid.

Näitusel osalevad nii noorema põlvkonna kunstnikud kui ka klassikud, kes omal moel kättemaksu teemat lahkavad. Näitusel on esindatud klassikaline maal, graafika, klaasikunst, heliinstallatsioon ja videoinstallatsioon. Lisaks kuraatoridebüüdile teeb Vahur Afanasjev näitusel ka kunstnikudebüüdi.

«Mu ema on harrastuskunstnik. Eks ma olen ise ka üht-teist katsetanud, aga kureerimine on imetabane võimalus teostada kunstiline tervik ülimalt andekate inimeste kätega, kunstnike, publiku ja enda rõõmuks,» räägib Vahur Afanasjev. «Väga tore, et Voronja galeristid Kaili ja Raul mulle näituse kureerimise pakkusid. Peipsiveere on mu maakodukant, elan galeriist kolme ja poole kilomeetri kaugusel. Kunstnike ja tööde valimisel lähtun enda maitsest. See tähendab, et näitus peab pakkuma nii kergesti ligipääsetavat, egalitaarset kunstinaudingut kui ka mõtteainet süvenejale ja asjatundjale. Ainus harrastaja olen mina, ülejäänud näitusel osalejad on tähed – need, kes säravad kõrgel, ja need, kes tõusevad.»

Voronja galerii alustas Peipsiveerel näitustega 2014. aastal. Alates 2016. aastast korraldab Voronja galerii Tartus korternäitusi ning  alates 2018. aastast korternäituste sarja «Lätted», mis toimusid Eesti erinevates paikades, tuntud ja armastatud kunstnike sünnikodudes.

Seitsmenda hooaja näitust «Kättemaks. Mесть. Revenge.» saab Peipsiveerel asuvas galeriis näha kuni augusti lõpuni.

Kommentaarid (1)
Copy
Tagasi üles