N, 9.02.2023

Leonhard Lapin kinkis Eesti Muusika- ja Teatriakadeemiale erilise maali

Kultuuritoimetus
Leonhard Lapin kinkis Eesti Muusika- ja Teatriakadeemiale erilise maali
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
23. jaanuaril avati Eesti Muusika- ja Teatriakadeemias pidulikult kunstnik Leonhard Lapini maal “Talve murdumine – Lembit Ulfsakile” (2018).
23. jaanuaril avati Eesti Muusika- ja Teatriakadeemias pidulikult kunstnik Leonhard Lapini maal “Talve murdumine – Lembit Ulfsakile” (2018). Foto: Rasmus Kooskora

Eesti Muusika- ja Teatriakadeemias esitleti Lembit Ulfsakile pühendatud Leonhard Lapini maali.

23. jaanuaril avati Eesti Muusika- ja Teatriakadeemias pidulikult kunstnik Leonhard Lapini maal «Talve murdumine – Lembit Ulfsakile» (2018). 

Leonhard Lapin kinkis teose Eesti Muusika- ja Teatriakadeemiale ning pühendas selle armastatud näitleja Lembit Ulfsaki (1947–2017) mälestusele. Maali inspireeris ajahetk aastaringis, kui talv taandub ning saabub kevad. 

«Kahe loodusilmingu muutumishetk langes tema lahkumispäevale,» kirjeldab maali loomist Lapin, kes alustas tööga asjaolusid teadmata just siis. «Olime lapsepõlves lähedased sõbrad ning side jäi kestma läbi elu. Ma ei loo teoseid formaalsusest, vaid ainult hingelisest algest,» selgitas kunstnik. 

Maali esimese versiooni kinkis Lapin 2017. aastal Ulfsaki lähedastele. Kunstnik maalis samas vaimus teose suurema ja komplitseerituma versiooni 2018. aastal. Kunstiteost ei ole seni avalikkuses eksponeeritud. Lapin loovutas maali akadeemiale möödunud sügisel valminud kontserdi- ja teatrimaja avamise puhul. 

Taiese avamisüritusel viibisid Ulfsaki lähedased ja kolleegid. Sõnavõtuga esinesid Lapin, EMTA rektor Ivari Ilja, Rein Oja, Janno Põldma ja Maria Klenskaja.

Maal «Talve murdumine» on eksponeeritud EMTA kontserdi- ja teatrimaja teisel korrusel black box'i esises fuajees ning see jääb nähtavaks kõigile kontserdi- ja etenduskülastajatele. 

Hinnatud teatri- ja filminäitleja ning lavastaja Lembit Ulfsak õppis tollase nimega Tallinna Riikliku Konservatooriumi lavakunstikateedri IV lennus aastatel 1966–1970 Voldemar Panso juhendusel.

Märksõnad
Tagasi üles