Kultuurisoovitused

Galerii. Avati rühmanäitus «Tasakaaluviivitus»

24. jaanuaril avati Tartus Kogo galeriis rahvusvaheline kunstnikufilmidel põhinev rühmanäitus «Tasakaaluviivitus», milles osalevad Garrett Brown (Ameerika Ühendriigid), Simon Faithfull (Saksamaa/Suurbritannia), Gerda Nurk (Eesti) ja Alex Reynolds (Eesti/Suurbritannia).

Rahvusvahelisel rühmanäitusel eksponeeritud kunstnikufilmide karaktereid ja olukordi ühendab püsiv püüdlus tasakaalu saavutamisele. Jälgimise all on keha ja liikuvus, tasakaalu kaotamise ja leidmise vahepealne olek. Tegevusi saadab otsingu seisund, tulemusteta järgus viibimise meeleolu.

Teostes kujutatud tehnikate, rütmide ja võtete juures on oluline just momentum – hoog või inerts, mis võib tähendada ühtaegu nii kaotust kui ka millegi algust, jõu proovilepanekut, järjepidevat kasvamist. See on tung võidelda, kuid mitte tingimata alistades vastast, vaid pigem kompides piire, mõistmaks paremini iseennast ja ka seda, kuidas olla koos, saavutada sünkroonsus.

Näituse ruumiline ülesehitus põhineb filmide ajastatud esitusel, suunates näitusekülastaja liikumist ja pilku ning võimaldades seega aktiivse vaatamise. Teoste installatiivne raamistik toob filmides kajastuvad personaalsed lood vaatajale füüsiliselt lähemale.

Näitusel on teiste seas esindatud revolutsioonilise filmikaamerate stabilisaatorite tehnoloogia Steadicam® leiutaja ja legendaarne operaator Garrett Brown, kelle tööde eesotsas kõrgub ka filmiklassikasse kuuluv Rocky (1976).

Nii temaatiliselt kui ka ruumiliselt on näituse keskmes Brüsselis ja Berliinis baseeruva ning rahvusvaheliselt tuntud kunstniku ja filmitegija Alex Reynoldsi empaatiline vaade ühe tantsija ja muusiku intensiivsele duetile, mis uurib indiviidi piire lähisuhtes.

Viimasega suhestub noore Eesti kunstniku Gerda Nurga video vastaseta vehklejast koos harjutust saatva sisedialoogiga. Neljandana on näitusel eksponeeritud Suurbritannia kunstniku Simon Faithfulli teos, mis on osa 20 aasta jooksul valminud triloogiast ning mille kesksed teemad on sisyphoslikud püüdlused ja kaduvus.

Näitus jääb Tartus Aparaaditehases asuvas Kogo galeriis avatuks kuni 7. märtsini, K–R, 13.00–19.00, L, 13.00–18.00.

Kuraatorid: Kulla Laas (EE) ja Kaisa Maasik(EE)

Näitusekujundus: Kaisa Sööt (EE)

Graafiline disain: Aleksandra Samulenkova (LV/NL)

Täname: Eesti Kaasaegse Kunsti Muuseum (EKKM), Aksel Haagensen, Maido Juss, Tõnis Jürgens, Kristiina Kams, Karel Koplimets, perekond Maasik, Marge Monko, Kati Ots, Koit Randmäe, Pire Sova, Tartu Kunstimaja, Tartu Kunstimuuseum (Tartmus), Doris Tääker ja Reimo Võsa-Tangsoo.

Toetajad: Eesti Kultuurkapital, Tartu linn, Eesti Kunstiakadeemia fotograafia osakond, BioMari OÜ, Pühaste pruulikoda ja Salibar OÜ.

Tagasi üles