K, 17.08.2022

Jazzkaareks valmib muusikateos mereekspeditsioonil salvestatud helidest

Kultuuritoimetus
Jazzkaareks valmib muusikateos mereekspeditsioonil salvestatud helidest
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Admiral Bellingshausen jäämägede vahel.
Admiral Bellingshausen jäämägede vahel. Foto: Timo Palo

Kevadine Jazzkaar toob 26. aprillil Vabale Lavale eepilise suurteose «Antarktika 200», kus navigeerib helilooja Raun Juurikas üheks tervikuks purjelaev Admiral Bellingshauseni mereekspeditsioonil salvestatud Antarktika maastikuhääled ning elektroonika, jazz'i ja klassikalised helid. Teose müstilised loodushääled on salvestatud polaarrändur Timo Palo poolt.

Maailma esiettekandele tulev suurteos paneb meeldejääva punkti 17.-26. aprillini toimuvale festivalile Jazzkaar. Teos avardab jazzifestivali loomingulisi ja geograafilisi piire sulatades kokku jäämandril salvestatud visuaalid improvisatoorse jazzi ning hüpnotiseeriva koorilauluga. Külmakõrbe olemust interpreteerivad helikeelde kolme riigi tunnustatud muusikud – Eesti jazzpianist, helilooja, arranžeerija ja muusikaprodutsent Raun Juurikas; Norra auhinnatud trompetist, vokalist ja helilooja Arve Henriksen; Šveitsi löökpillimängija Brian Quinn ning Veronika Portsmuthi Kooriakadeemia kammerkoor Veronika Portsmuthi juhatusel. Antarktika visuaalid ja hääled salvestas polaarrändur Timo Palo “Antarktika 200” ekspeditsioonil.

Põnevate kõlamaailmade looja ja hinnatud muusik Raun Juurikas tutvustab projekti kui tõelist põhjala tundemaailma: ““Antarktika 200” saab olema justkui kohtumine näota tundmatuga. Sa ei tunne teda, aga tajud tema olemust. Sõnadeta. Nii interpreteerime näiteks Antarktika külmuse ja valge massi näotuse hüpnotiseerivaks koorilauluks, millel pole sõnu, aga on hääl. See saab olema põhjala esteetika.” Muusikaline tervik ehitatakse ebatavaliste helide peale: “Antarktika on valge maa, valge on ka vaikuse värv. Selle vaikuse peal Sa avadki iseennast. Meie projekt kõnnib klassikalise ja modernse muusika piirimail,” lisab Juurikas.

Purjelaev «Admiral Bellingshauseni» ekspeditsioon meenutab Antarktika avastamist admirali von Bellingshauseni poolt kahesaja aasta eest. Selle tähistamiseks sõitis purjelaev Eesti teadlastega Antarktikasse, juhtimaks tähelepanu keskkonnamuutustele polaaraladel. Rännak sai alguse 2019. aasta juulis ning kestab 2020. aasta veebruarini. Teekonnal salvestatud polaarhelid ja muusikateos “Antarktika 200” jäävad tähendusliku kingitusena sümboliseerima eestlaste saavutusi maailmas ning juhivad tähelepanu globaalsetele keskkonnamuutustele.

31. Tallinna Rahvusvaheline Festival Jazzkaar toimub 17.-26. aprillini 2020 üle Eesti.

Märksõnad
Tagasi üles