Saada vihje

Algas registreerimine noorte pärimusbändide konkursile ning võistumängimisele

Toimetaja: Kultuuritoimetus
Copy
Herbert Konnula, 2019.a. Võistumängimise võitja
Herbert Konnula, 2019.a. Võistumängimise võitja Foto: Ako Lehemets

Eesti Pärimusmuusika Keskus kuulutas välja registreerumise kahele kevaditi juba traditsiooniks saanud konkursile - üleriigilisele võistumängimisele ning noorte pärimusbändide konkursile.

Noorte pärimusbändide lahingusse on osalema oodatud laste- ja noorteansamblid, mille liikmed on kuni 26-aastased ning mille repertuaaris enamasti eesti pärimusmuusika pillilood ja laulud ning nende töötlused. Sekka võivad kõlada ka mõned välismaised või omaloomingulised pärimuspalad.

Kõigi eelvoorus osalenud bändide seast valib Eesti Pärimusmuusika Keskuse programminõukogu välja finalistid, kes hakkavad muusikust mentori juhendamisel konkursiks valmistuma. Mentoriteks on sel aastal ennast lubanud muusikud Maarja Nuut, Jaan-Eerik Aardam, Arno Tamm ja Merike Paberits.

Noorte pärimusbändide konkursi projektijuhi Margit Kuhi sõnul on sellel konkursil mentorite abi bändidele esmakordne. «Iga mentor peaks kohtuma juhendatava bändiga vähemalt kolm korda ning aitama neid oma kogemustele tuginedes nii muusikaliselt, repertuaari osas kui ka lavalise oleku poolest. Väga uhke on, et oleme kohe esimesel aastal saanud korraliku mentoriterivi ja loodame, et nad suudavad noortele mõjuda inspiratsioonisüstina,» räägib Margit Kuhi.

Lõppkontserdil, mis toimub 30. aprillil, peab iga ansambel esitama lühikese kava kestusega 20 minutit, mida hindab nii kohale tulnud publik kui ka professionaalne žürii. Hindamine toimub kahes vanuserühmas: lapsed (kuni 15 eluaastat) ja noored (16–26 eluaastat).

Margit Kuhi räägib, et võistlusaspekt on vaid väga väike osa kogu protsessist. «Meie eesmärk ei ole ainult parimate ansamblite valimine ja võistlusmomendi tekitamine. Pigem soovime pakkuda uutele ja tegutsevatele bändidele võimalust omavahel kohtuda, üksteiselt inspiratsiooni ammutada ning saada lavakogemus väga heal tasemel heli- ja valgustehnikaga,» ütleb Kuhi.

Pärimusmuusikahuviliste laste hulgas väga populaarne võistumängimine toimub sel aastal juba 12. korda. Võistumängimisele on oodatud kõik muusika- ja huvikoolides ning eraõpetajate käe all õppivad poisid ja tüdrukud vanuses 7–19 eluaastat. Osalejatelt oodatakse kaht eriilmelist vabalt valitud eesti pärimusmuusika pillilugu, millest üks pärineb esitaja kodukandist või -maakonnast või on muud moodi mängijaga seotud.

Pilligruppidest on avatud traditsiooniliselt kandled, lõõtsalised, poogenpillid, pärimusmuusika puhkpillid, näppepillid ning avatud klass. Ka sel aastal oodatakse lisaks pillimängijatele võistumängimisele lauljaid, kelle repertuaaris kõlab regilaul ja uuem rahvalaul, millest üks pärineb esitaja kodukandist või -maakonnast või on muud moodi mängijaga seotud.

Võistumängimisele registreerimine lõpeb 1. aprillil, pärimusbändide konkursile saab avaldusi saata 1.märtsini.

Mõlema konkursi parimad saavad võimaluse üles astuda Viljandi pärimusmuusika festivalil. Noorte bändide konkursil parimatele osalejatele on TÜ Viljandi Kultuuriakadeemia välja pannud salvestussessiooni stuudios, võistumängimise eripreemiad saadavad andekad noored suvistesse ETNO-laagritesse, lisaks saavad iga pilli- ja vanusegrupi parimad ühe pillitunni mõnelt žüriiliikmelt.

Registreerimise ja tingimuste kohta leiab lisainfot Eesti Pärimusmuusika Keskuse kodulehelt folk.ee

Tagasi üles