«Läbipaistvuse register» paistab Draakoni galeriis

Kultuuritoimetus
Copy
Sten Eltermaa isiknäitus «Läbipaistvuse register»
Sten Eltermaa isiknäitus «Läbipaistvuse register» Foto: Fragment näituselt

Teisipäevast, 04. veebruarist 2020 on Draakoni galeriis avatud Sten Eltermaa isiknäitus «Läbipaistvuse register».

«Läbipaistvuse register» on pildi- ja keelepõhine projekt, mis toob vaatevälja valitsemis- ja võimuinstitutsioonide aknad ja fassaadid. Töö koosneb erinevatest kihtidest: peegelduvläbipaistvast aknakilest, fotodest seintel ning vitriinlaual ja uurimuslikus laadis trükisest.

Näituse pealkiri viitab andmebaasile («Transparency Register»), mis loodi Ameerika Ühendriikide eeskujul 2011. aastal selleks, et lobistide ning Euroopa Liidu institutsioonide esindajate vaheliste kommunikatsiooniaktide eesmärgid avalikustada. Andmebaasi loomise peamiseks eesmärgiks on luua usaldust institutsioonide ja poliitikate suhtes, mida need institutsioonid või nende esindajad ellu viivad, kuid ühtlasi ka kontroll selle üle, et hämaraid ja korruptiivseid huvisid poleks võimalik realiseerida.

Üldiselt võib siinse töö kontekstis paralleeli tuua modernse ja postmodernse valitsemis- ja võimuinstitutsioonide arhitektuuri ning retoorika vahel, mida viljelevad või on viljelenud liberaalid – spetsiifiline, tehniline, ratsionaalne, raskesti ligipääsetav ning tihtipeale võõrandumist ja usaldamatust soodustav: «külm» materjalivalik (betoon või kivi, teras ja klaas) ning keerukad insener-tehnilised struktuurid (tarind). Hooned on tihtipeale homogeensed ja põhinevad kordustel ning nende fassaade iseloomustavad korrapärased vertikaalsed ja horisontaalsed jooned. Sedalaadi arhitektuur on ratsionaalset laadi ning peegeldab ka ratsionaalset retoorikat, mis on omane liberaalsetele jõududele.

Näitusel on väljas Brüsselis ja Tallinnas ajavahemikul 2016–2019 pildistatud fotoseeria, kus figureeriva võimu- ja valitsemisinstitutsioonid. Luubi all on eelkõige nende asutuste aknad. Fotodelt võib ära tunda mitmeid märgilisi hooneid, kus tegutsevad näiteks Euroopa Parlament, Euroopa Komisjon, Euroopa Liidu Nõukogu, Eurojust, Europol, Rahvusvaheline Kriminaalkohus, Rahvusvaheline Endise Jugoslaavia Kriminaal - tribunal. Lisaks sellele mitmed kohalikud institutsioonid Haagis, nagu Hollandi Ülemkohus, «Hoftoren», Hollandi politsei peahoone, Linnavalitsus ning mitmed ministeeriumi- ja saatkonnahooned. Brüsselis fotografeeritutel võib näha veel mitmeid Euroopa Liidu asjadega tegelevaid abihooneid Eurokvartalis, samuti saatkonnahooneid ning kohalikke valitsusasutusi. Tallinnas on fotodele jäädvustatud näiteks superministeerium, IT-agentuur, Välisministeerium, Harju Maakohus, Tallinna Linnavalitsus.

Sten Eltermaa (1986) on kunstnik-kirjutaja, keda huvitab keskkond, võim ning piiripealsused. Eltermaa on õppinud filosoofiat Tallinna Ülikoolis, fotograafiat Tartu Kõrgemas Kunstikoolis ja Eesti Kunstiakadeemias, täiendanud end LUCA Kunstide Koolis, Haagi Kuninglikus Kunstiakadeemias ning Porto Kõrgemas Kunstikoolis.

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles