N, 26.05.2022

Kinodesse jõuab imeilus Prantsuse filminostalgia

Kultuuritoimetus
Kinodesse jõuab imeilus Prantsuse filminostalgia
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Jean-Louis Trintignant ja Anouk Aimée filmis «Parimad aastad me elus» (2019)
Jean-Louis Trintignant ja Anouk Aimée filmis «Parimad aastad me elus» (2019) Foto: Filmikaader

Kinodesse jõuavad filmid «Mees ja naine» (1966) ja «Parimad aastad me elus» (2019). Filmid on lavastanud Claude Lelouch, peaosades mängivad legendaarsed näitlejad Anouk Aimee ja Jean-Louis Trintignant. Sama režissöör, samad näitlejad. Möödas on rohkem kui viiskümmend aastat.

Filmi «Mees ja naine» (Un homme et une femme) saab näha kinodes Artis, Sõprus ja Tartu Elektriteater kolme eriseansiga valentinipäeval, 14. veebruaril. Kino Artise seansi juhatab sisse filmiajakirjanik Jaak Lõhmus, kino Sõpruse seansi Prantsuse suursaadik Eric Lamouroux.

14. veebruaril toimub Kai kinos hinnatud Prantsuse režissööri Claude Lelouchi uue filmi «Parimad aastad me elus» (Les plus belles années d'une vie) Eesti esilinastus. Seansid toimuvad kell 18:30 ja 20:30. Film ise jõuab kinodesse 21. veebruarist.

1966. aasta film «Mees ja naine» võitis Cannes' filmifestivali peaauhinna Kuldse Palmioksa. Samuti võitis film parima võõrkeelse filmi ja parima algupärase käsikirja Oscari. Imeliste kaadritega legendaarse linaloo taustal kõlab Francis Lai maailmakuulus muusika. Film võeti üles värviliste, must-valgete ja seepia värvi kaadrites.

Lugu räägib paarist, kes on küll noored, aga enam ka mitte verinoored. Mees (Jean-Louis Trintignant) on rallisõitja, naine (Anouk Aimée) töötab filmitööstuses, neil on lapsed, selja taga traagiliselt lõppenud suhted. Nad kohtuvad juhuslikult. Sõprusest sünnib sümpaatia ja tunded muutuvad aina tugevamaks.

2019. aasta filmis «Parimad aastad me elus» on mees hooldekodus ja naine tuleb teda vaatama. Koos meenutatakse möödunud aegu, võetakse ette väike seiklus. Mehe mälu veab teda juba alt, aga huumorimeel on tal sama terav ning naeratus sama võluv kui 50 aastat tagasi. Vaheldumisi kaadritega tänasest päevast näeme retrokaadreid ajast/filmist, kui nad olid noored ja armunud. Film «Parimad aastad me elus» on nostalgiline rännak, südamlik mõtisklus elu ning armastuse üle.

Mõlemad filmid linastuvad prantsuse keeles, eesti- ja venekeelsete subtiitritega.

Märksõnad
Tagasi üles