Erkki-Sven Tüür taaselustab teose loomeperioodi algusajast

Kultuuritoimetus
Copy
Erkki-Sven Tüür
Erkki-Sven Tüür Foto: Gunnar Laak

Tallinna Kammerorkester ja Tõnu Kaljuste alustasid proovidega, et tuua kontserdisaali Erkki-Sven Tüüri 1. sümfoonia uusversioon. Esiettekanne on kavas 21. veebruaril kõrvaringi kontserdisarjas Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia suures saalis.

Tüüri 1. sümfooniat on esitatud vaid korra 1984. aastal Eesti Raadio ERSO Stuudiotunnis. Teos valmis konservatoorium lõputööna ning ajal, mil progerokki viljeleva In Spe eestvedaja noor Tüür otsustas keerata elus uue lehekülje ja jätkata kutselise heliloojana. Tegu on ühtlasi Tüüri esimese orkestriteosega.

“Muusikalise materjali mõttes on 1. sümfoonia loogiline edasiminek In Spe instrumentaalpaladest,” ütles Erkki-Sven Tüür, kes oli ansambli eestvedaja aastatel 1979-1983.

Loomeperioodi algusaja olulist teost uuesti komponeerides suhtus Tüür algmaterjali tolleaegsetele püüdlustele truuks jäädes, samas kasutades oma tänaseid kogemusi ja suhtestudes originaalpartituuriga soovitusi andva kompositsiooniõpetaja positsioonilt.

Sümfoonia nr 1 uusversioon valmis 2018. aasta suvel ning see jõuab esiettekandele 36 aastat pärast algupärast versiooni esitust.

Uudisteos tuleb ettekandele Tõnu Kaljuste juhtimisel sarjas “Kõrvaring” teisel kontserdil, kus seekord on läbivaks teemaks eri põlvkondade heliloojate sidemed. Kontserdikava teljeks on Arnold Schönbergi ja Erkki Sven Tüüri varajane loomeperiood. Mõlemad sõbrustasid vanemate kolleegidega ja õppisid neilt loomingulisi elutarkusi. Schönbergi õpetajaks oli Alexander von Zemlinsky ja Tüüril Lepo Sumera.

Teoseid esitavad sopran Yena Choi, Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia koor ja Tallinna Kammerorkester Tõnu Kaljuste dirigeerimisel.

Tallinna Kammerorkester, asutatud 1993. aastal, on Eesti ainus püsikoosseisuline keelpilliorkester. Orkestri moodustavad hinnatud keelpillimängijad, kes astuvad regulaarselt üles ka solistide ja kammermuusikutena. Tallinna Kammerorkestri asutaja ja kunstiline juht on Tõnu Kaljuste.

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles