L, 9.12.2023

Esietendub Jaan Krossi 100. sünniaastapäevaks kirjutatud Jaan Unduski näidend

Kultuuritoimetus
Copy
Jaan Unduski näidend «Suur Siberimaa» lavastus Eesti Draamateatris.
Jaan Unduski näidend «Suur Siberimaa» lavastus Eesti Draamateatris. Foto: Gabriela Liivamägi

Draamateatris esietendub laupäeval, 15. veebruaril, Jaan Krossi 100. sünniaastapäevaks kirjutatud Jaan Unduski näidend «Suur Siberimaa», mille on lavastanud Hendrik Toompere. Teos kuulub samasse sarja Unduski varasemate näidenditega «Boulgakoff» (laval 2008 Eesti Draamateatris) ja «Quevedo» (laval 2010 Vanemuises), kus peategelaseks on vaimu ja võimu vahelist heitlust oma isikus teravalt läbielav kirjanik.

Näidend põhineb Jaan Krossi elukäigu motiividel ajal, mil Kross oli pärast vangilaagreid asumisel Krasnojarski krais ja seejärel tagasi Eesti NSVs. Just Siberis hakkas Kross tegema süstemaatilist kirjanikutööd, mida soodustas sõbralik kooselu kommunist Alma Vaarmaniga. Tallinnasse tagasi tulles püüdis ta kirjandusliku tööga leiba teenida, esialgu aga edutult.

Lavastaja Hendrik Toompere: «Me kõik ju teame, et Kross oli hariduselt jurist, aga mis jääb juristil üle siis, kui ta on Siberisse saadetud ja vangi pandud? Tal tulebki kirjanikuks hakata. Ta hakkas seal kasutama kogu oma vaimset võimekust, see oli ainuvõimalik väljund.»

Eluloolisi motiive ühendab ja teisendab kujutluslik lugu. Näidendi pealkiri tuleneb Andrei laulust Juri Miljutini operetis «Rahutu õnn» («Suur Siberimaa, tume põline laas …»), mis sai omal ajal kuulsaks Georg Otsa esituses.

Osades Tambet Tuisk (külalisena), Merle Palmiste, Raimo Pass, Jüri Tiidus, Britta Soll, Tõnu Kark, Markus Luik, Marta Laan, Taavi Teplenkov, Viire Valdma.

Kommentaarid
Copy

Märksõnad

Tagasi üles