K, 7.06.2023

Esietendub Nüganeni ja van Bergemi lavastus

Kultuuritoimetus
Facebook Twitter
Comments
Netti Nüganen ja Laura van Bergem.
Netti Nüganen ja Laura van Bergem. Foto: Kanuti Gildi Saal

Laupäeval, 29. veebruaril esietendub Kanuti Gildi SAALis Netti Nüganeni ja Laura van Bergemi lavastus «Victoria saladus»/«Victoria's secret».

Nüganen ja van Bergem on mõlemad lõpetanud Amsterdami Kunstikooli (SNDO), see on nende esimene koostöö ning Nüganeni jaoks ka esimene õpingute järgne Eestis loodud lavastus. Lavastust mängitakse veebruaris ja märtsis Kanuti Gildi SAALis kokku viiel korral.

Ruumi-aja-masinas ilmuvad Nüganen ja van Bergem ning kõnelevad eelmise sajandi dialooge, suhestudes nii igiaja kui lähiminevikuga. Elutoast kasiinosse, relvapoodi ja sohu reisides otsivad nad narratiive mittelineaarsel ajateljel. Baldahhiin-narivoodi, vahvlilokid, keraamiline padi, harf. Muusika ja tantsu abil loovad nad kompositsioone kummalisse, müstilisse ja progressiivsesse tänapäeva. Elav sündmus, mida mälestuse sähvides oma tulevikku suunatud silmadega vaadata.

Netti Nüganeni ja Laura van Bergemi lavastus «Victoria saladus»/«Victoria's secret».
Netti Nüganeni ja Laura van Bergemi lavastus «Victoria saladus»/«Victoria's secret». Foto: Kaunti Gildi Saal

Netti Nüganen on lõpetanud Amsterdami Kunstikoolis (SNDO) koreograafia eriala. Tema video- ja lavatööd jutustavad lugusid karakteritest, kes tema sees koos eksisteerivad: tõstja, teismeline vlogger, detektiiv, kauboi jt. Läbi müstilisuse kehastab ta nende karakterite banaalset igapäeva ja harjumusi. Leides lohutust vasturääkivustest ning ideede paljususest, püüab Nüganen läheneda valvsa ja hoolika tähelepanuga kõigele, mis tundub võõras ja kohatu. Eesti publikul on olnud võimalus näha teda laval SAAL Biennaal 2019 festivalil Florentina Holzingeri lavastuses «Apollon» ning septembris 2019 Kanuti Gildi SAALi hooaja avaüritusel, kus ta esitles oma diplomilavastust «B B».    

Laura van Bergem on Amsterdamis sündinud koreograaf ja tantsija. Tantsijatreening viis ta Amsterdami Kunstikooli, kus ta lõpetas 2018. aastal SNDO koreograafia eriala. Enne koreograafiaõpinguid tegeles ta akadeemilise filosoofiaga, mis on osutunud oluliseks tema lavastustes. Van Bergem läheneb oma ideedele mänguliselt ja kõrvutab vasturääkivusi, luues elavaid ning tihti provotseerivaid kollaaže. 2011. aastast kuulub ta gruppi The Imperial Armpits, mis uurib meelelahutuslikku tähelepanu luues etteasteid peokonteksti.

Facebook Twitter
Comments

Märksõnad

Tagasi üles