K, 17.08.2022

Viljandis avati prügiteemaline ühisnäitus

Kultuuritoimetus
Viljandis avati prügiteemaline ühisnäitus
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Näitus «MITTE silmist, MITTE meelest» Viljandis Kondase Keskuses.
Näitus «MITTE silmist, MITTE meelest» Viljandis Kondase Keskuses. Foto: WasteArt

28. veebruaril avasid projekti WasteArt partnerid Viljandis Kondase Keskuses rahvusvahelise kunstinäituse «MITTE silmist, MITTE meelest». Seitseteist rahvusvaheliselt tunnustatud kunstnikku üheksast riigist on loonud teosed, mis vaatavad jäätmeid uue pilguga, kui võimalusi ja ressurssi, mida ei saa kergekäeliselt minema visata.

Näitusel osalevad kunstnikud: Varvara & Mar, Marta Moorats, Kiwa, Timo Toots, Jacob Kirkegaard (Taani), Ansis Starks (Läti), André Avelãs (Holland/Portugal), «The Laboratory of Microclimates» Annechien Meier & Gert-Jan Gerlach (Holland), Johanna Lohrengel (Saksamaa) & Gatis Kreicbergs (Läti), Ieva Krūmiņa (Läti), Geraldine Juárez (Mehhiko), Justin Tyler Tate (Kanada), Willem Boel (Belgia) ja Elena Redaelli (Norra-Itaalia).

Näitust «MITTE silmist, MITTE meelest» saab vaadata Kondase Keskuse lahtioleku aegadel kell 10–17 (märtsis kolmapäevast laupäevani, aprillis esmaspäevast pühapäevani). 2. ja 3. mail on näitus avatud kell 11–18. Näitust saab vaadata tasuta.

Aprillis toimub näituse raames Kondase Keskuses ka koolidele ja kogukonnale suunatud publikuprogramm.

Näituse eesmärgiks on juhtida tähelepanu asjaolule, et prügi ei kao Maalt kuhugi, selle asemel näeme prügihulga ülikiiret juurdekasvu. Olukorra kontrolli alla saamiseks peame jõudma arusaamisele, et prügi ei ole midagi, mille saame silma alt ära sokutada, prügi on inimkultuuri osa. (Prügi)kultuur on süsteemne, hõlmates erinevaid tasandeid: üksikisikut, organisatsioone, tootjaid, valitsust, riiki.

Rahvusvahelise konkursiga väljavalitud kunstnikel  paluti luua teosed, mis vaagiksid prügiprobleemi erinevaid tahke ja kasutaksid jäätmejaamast Daibe ning kohalikelt kogukondadelt pärinevaid materjale. Tulemus on sama mitmenäoline kui autorkond. Teemad, millel teosed sõna võtavad ulatuvad viimsepäeva nägemustest, kodanikuallumatuse ning metafüüsiliste mõtisklusteni, kuid ka dokumentaalsete kaadrite ning praktilise lahenduste otsimiseni.

Kondase Keskus on rändnäituse «MITTE silmist, MITTE meelest» neljas peatuspaik. 2019. aasta juunist kuni 2020. aasta septembrini rändab näitus läbi kuue kunsti, kultuuri ja keskkonnahariduse keskuse Lätis ja Eestis. Näituste läbiviimist Eestis koordineerib MoKSi kunstiresidentuur, kelle esindaja Evelyn Grzinichi sõnul peeti näitusepaikade valikul silmas seda, et jõutaks võimalikult mitmekesise publikuni. Nii saab näitust peale Kondase Keskuse näha Eestis veel käesoleval aastal Eesti Maanteemuuseumis Põlvamaal. 2019. a augustist oktoobrini oli näitus kogemiseks väljas Tartu Loodusmajas.

Näitus on osa kaheksat Läti ja Eesti päritolu koostööpartnerit hõlmavast piiriülesest projektist WasteArt, mille eesmärgiks on juhtida tähelepanu vajadusele vähendada ühiskonnas toodetava prügi hulka. Näitus Kondase Keskuses on avatud 3. maini 2020, misjärel liigub näitus Eesti Maanteemuuseumisse Varbusel.

Märksõnad
Tagasi üles