Saada vihje

Kadrioru kunstimuuseum tutvustab veebi vahendusel Vene portreekunsti

Copy
Tundmatu autor. Peeter I paraadportree.
Tundmatu autor. Peeter I paraadportree. Foto: Eesti Kunstimuuseum

Kadrioru kunstimuuseumiga saab nüüd tutvuda ka veebis: 22. aprillil kell 18 peab videoloengu muuseumi direktor Aleksandra Murre, kes tutvustab Vene portreekunsti. Loeng on osa muuseumi publikusündmuste sarjast „Pikad kolmapäevad“, mis on eriolukorras üle toodud veebi.

Kadrioru kunstimuuseumi Facebooki lehel vaadatavas videoloengus annab kunstiajaloolane ja Kadrioru kunstimuuseumi direktor Aleksandra Murre ülevaate Vene aadelkonna portreedest ning teoste ajaloost.

Kadrioru kunstimuuseumi ekspositsioonis moodustavad Vene keisrite, nende pereliikmete ja õukondlaste portreed märkimisväärse osa. Paljud neist kunstiteostest asusid ajalooliselt eri ametiasutustes või aadlike residentsides, osa ka keisrite suvelossis Kadriorus. Praegu vaatame neid eelkõige kui kunstiteoseid, aga ka kui ajaloolisi dokumente, sest portreekunst, eriti valitsejate kujutamine, on tugevalt seotud võimu, ideoloogia ja väärtushinnangutega.

Juttu tuleb Peeter I paraadportreest, mis esindab unikaalset nn Tallinna tüüpi ja millesarnaseid kujutisi pole kusagil väljaspool Eestit, ning samuti kaunitest keisrinnade ratsaportreedest, mille eeskuju loojaks oli Peterburis õuemaalijaks ja esimeseks Vene rokokoo meistriks kujunenud Georg Christoph Grooth.

Muuseumi kogusse kuuluvad ka portreed, mis olid Tsaari-Venemaal tuntud ja mida eksponeeriti näitustel, kuid 20. sajandi ajaloo keerdkäigud viisid need oma algsetest asukohtadest eemale ning praeguseks asuvad kõnealused teosed Kadrioru kunstimuuseumis. Sellised taasavastused on justkui detektiivitöö, mida muuseum nüüd kuulajatele tutvustab.

Vaata videoloengut portreekunstist siin.

Tagasi üles