Kultuurisoovitused

Tartu kirjandusrahvas tähistab raamatu ja roosi päeva ühise veebiprogrammiga

Kirjandusfestival Prima Vista rongkäik 2017. aastal.

FOTO: Sille Annuk / Postimees

Tänavu toovad Kirjandusfestival Prima Vista, Kirjanduslinn Tartu, Eesti Kirjanike Liidu Tartu osakond ja Utoopia raamatupood 23. aprillil, raamatu ja roosi päeval ühiselt publiku ette kirjandusest inspireeritud veebiprogrammi.

Kirjanduslinn Tartu Facebooki lehel kell 14 algav üritus toob raamatusõpradeni kultuurisilla Barcelonaga, luulet Carolina Pihelgaselt ja Tõnis Vilult, sissevaate Tartu kirjandusrahva kodustesse raamatukogudesse ja kirjanduskonkursi «Esimene samm» võitja väljakuulutamise. Õhtune otseülekanne «Tühi saal» tõmbab aga katte Kirjanduse Maja näiliselt tühjas saalis asuvalt kaameralt, mis toob publikuni mitmed ootamatud loomingulised ja performatiivsed etteasted.

«Kirjanduselu pole Tartus ju seiskunud,» rääkis Prima Vista programmijuht ning tänavuse raamatu ja roosi päeva programmi eestvedaja Marja Unt. «Raamatulaata, rooside jagamist ja muid tavapäraseid sündmusi me sel aastal küll korraldada ei saa, kuid seda suurem väljakutse on veebi vahendusel raamatusõpradeni tuua kirjanduselamusi.» Lisaks kuulamisele-vaatamisele saab publik üritusel osaleda omapoolsete kommentaaride, küsimuste ja heade soovidega. Samuti kutsutakse kõiki üles postitama sündmuse seinale mälestusväärseid elamusi raamatute kinkimisest – olgu siis kinkijana või kingi saajana.

Raamatu ja roosi ürituse tutvustus ja kava: https://www.facebook.com/events/225490462109364/

Veebiprogrammi ülekanne: https://www.facebook.com/kirjanduslinntartu/

Raamatu ja roosi päeva idee pärineb 1930. aastate Barcelonast, kui üks raamatukaupmees otsustas suurendada kirjanduse mõju rahva hulgas, süvendada inimeste lugemisharjumust ja tõsta raamatumüüki. Nii kutsus ta üles sel päeval mehi kinkima naistele ühe roosi ja naisi meestele raamatuid. 1995. aastal kuulutas UNESCO 23. aprilli raamatu ja roosi päeva raamatu ja autoriõiguste päevaks. Päev on kõnekas ka kirjandusajaloo seisukohast, kuna 23. aprillil sündisid Nabokov ja Laxness ning surid Cervantes ja Shakespeare.

Kirjandusfestivali Prima Vista ning Tartu Kirjanduse Maja programmi toetavad Tartu linn ja Eesti Kultuurkapital.

Tagasi üles