Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto

Eesti jazz'i-auhindade võitjad on selgunud

Marianne Leibur FOTO: Susann Kõomägi / ERAKOGU

Eesti Jazzliit ja festival Jazzkaar kuulutasid 26. aprillil välja Eesti jazz'i-auhindade võitjad. Eriolukorrast tingituna jagati auhindu esimest korda otseülekandena Philly Joe’s jazz'i-klubist. Olulist sündmust kandsid üle Delfi portaali ja Jazzkaare Facebook, auhindade jagamist saab järelvaadata siit.

Eesti jazz'i-auhindadega tunnustati juba 14. korda kodumaa silmapaistvaid jazz-muusikuid. Auhindu jagati viies kategoorias. Aasta jazz-muusik 2020 on pianist ja pedagoog Joel Remmel, noor jazz'i-italent 2020 tiitli pälvis laulja ja viiuldaja Marianne Leibur, aasta jazz-ansambel 2020 on ka rahvusvaheliselt populaarsust kogunud koosseis Kadri Voorand ja Mihkel Mälgand, aasta jazz'i-helilooja 2020 on helilooja ja kontrabassist Mingo Rajandi ning aasta jazz'i-edendaja 2020 on Eesti vanima traditsiooniga jazz-muusikafestival TUJA / Tudengijazz.

«Emotsioonid on väga positiivsed ja toovad naeratuse näole. See võib kõlada küll võltsi tagasihoidlikkusena, aga aasta jazz-muusiku auhinna võitmine tuli mulle suure üllatusena. Sellised hetked panevad peeglisse vaatama ja mõtlema, kuidas olen siia jõudnud? Mind valdab tänutunne kõigi nende inimeste, eelkõige pere ja muusikute ees, kellega olen võinud seda teed jaganud. Ühtlasi paneb see mu õlgadele vastutuse ja annab tõuke jätkata oma teekonda,» kommenteerib pianist ja helilooja Joel Remmel 2020. aasta jazz-muusiku  auhinna võitmist.

Aasta jazz-muusik 2020 auhinna pälvis mitmekülgne pianist ja pedagoog Joel Remmel, kes on vedanud 9 aastat omanimelist ansamblit Joel Remmel Trio ning välja andnud neli stuudioalbumit, mis on pälvinud kriitikute ja kuulajate poolehoiu. 1. mail ilmub pianistilt esimene soolomuusikaga vinüülplaat «Live at Taff Club». Aasta jazz-muusiku auhinnaga tunnustatakse Eesti aktiivsemaid ja professionaalsemaid jazz-muusikuid, kes on viimaste aastate jooksul oma loomingulise tegevusega enim silma paistnud. Aasta jazz-muusikule kingiti auhinnaks 3500 eurot koostöös Eesti Autorite Ühingu ja Viru keskusega.

2019. aasta lõpus debüütalbumi välja andnud solist, viiuldaja ning laulukirjutaja Marianne Leibur pärjati oma silmapaistva tegevuse eest auhinnaga Noor Jazzitalent 2020. Praegu õpib Leibur Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia jazz-osakonna magistrantuuris. Noore jazz'i-talendi auhinnaga tunnustatakse noorte muusikute initsiatiivi ja head taset ning julgustatakse nende ettevõtmisi. Auhinna võitjale on pannud välja preemia Telliskivi Loomelinnak, mis saadab talendi Euroopa suurimale jazz'i-festivalile North Sea Jazz.

Eesti vanima traditsiooniga jazz-muusikafestival Tudengijazzi (TUJA) tunnustati 2020. aasta jazz'i-edendaja tiitliga. TUJA eesmärk on toetada noorte muusikute initsiatiivi, loomingulisust, rahvusvahelist koostööd ning selle kaudu Eesti jazz'i arengut. Festival toob kokku noored talendid nii Eestist kui ka teistest Euroopa riikidest sooviga pakkuda üliõpilastele väljundit uue heliloomingu loomiseks, esitamiseks ning rahvusvahelisteks projektideks ning teadmiste arendamist seminariformaatide kaudu.

Teist korda välja antud auhinna eesmärk on tunnustada inimest või organisatsiooni, kes on oma tegevusega andnud olulise panuse jazz-muusika tutvustamisse ja arendamisse Eestis. Jazz'i-edendaja sai auhinnaks kõige nutikama Jura ENA8 Full Metropolitan Black espressomasina festivali peatoetajalt JURA-lt ning vabapääsme Jazzkaare ja Eesti Jazzliidu kontsertidele aasta jooksul.

Aasta 2020 jazz-ansambli auhinna võitsid Kadri Voorand ja Mihkel Mälgand albumiga «In Duo with Mihkel Mälgand». Mõlemad artistid on pälvinud ka Eesti jazz'i-auhindadel aasta jazz-muusiku tiitli. Nad moodustavad duo, mis mängib põhiliselt originaalloomingut häälele, bassile ja klaverile. Hingestatud poeesiaga lugudes on ruumi improvisatsioonile kui ka elektroonilistele efektidele. Viiendat korda välja antud aasta jazz-ansambli auhinna eesmärk on innustada kollektiivide omaloomingut ja kontserttegevust. Aasta jazz-ansamblit tunnustatakse 1000 euroga koostöös eraisikust jazz'i-sõbraga.

Aasta jazz'i-helilooja auhinnaga tunnustati Mingo Rajandit, kes on helilooja ning kontrabassimängija, mitmete ansamblite kunstiline juht ning eriilmeliste interdistsiplinaarsete projektide algataja. Tema viimaste suuremate tööde hulka kuuluvad Pärdi Päevadeks tellitud interdistsiplinaarne lavateos «Creating Gods», Torontos toimunud Estonian Music Weekil esiettekande saanud teos «Trees Talk» maailma tippu kuuluva fagotimängija Martin Kuuskmanniga ning lavastus «Kontrabass»» Eesti Draamateatris, millega pälviti ka Eesti teatri aastaauhind. Ühtlasi on Rajandi omanimelise kvinteti juht, kellega salvestati ka esimene stuudioalbum. Tiitel tõstab esile jazz'i-heliloojaid, kes panustavad jazz'i-valdkonna värskesse loomingusse ning teevad koostööd muusikutega nii Eestis kui ka väljaspool. Aasta jazz'i-heliloojale on preemiaks 2000 eurot koostöös Eesti Autorite Ühinguga.

Kõik võitjad pälvivad skulptor Tiiu Kirsipuu taiesed. Kokku esitati Eesti Jazziauhindadele üle 90 nime, kelle seast valis žürii nominendid. Eesti Jazziauhindade võitjad selgusid žürii ja publiku hääletuse ühistulemisena, sealjuures oli publiku hääl võrdne ühe žürii häälega. 2020. aasta jazz'i-auhindu andsid välja Eesti Jazzliit ja festival Jazzkaar koostöös eraisikust jazz'i-sõbraga, Eesti Autorite Ühingu, Eesti Päevalehe, Viru Keskuse, JURA ja Telliskivi Loomelinnakuga. Ülekannet aitasid teostada Philly Joe’s jazz'i-klubi ning Babahh Media meeskond.

31. Tallinna Rahvusvaheline festival Jazzkaar toimub 9.–15. oktoobrini 2020 üle Eesti ja 3. novembril Alexela kontserdimajas. Sügisesse kolinud festivali Jazzkaar 2020 programmiga saab tutvuda siin. Eesti Jazzliidu üle-eestiline 17. hooaeg alustab kontsertidega septembrist, programmiga saab tutvuda alates maist nii kodulehel kui ka sotsiaalmeedias.

Festivali peasponsorid on JURA, Jazz Pesulad ja Eesti Päevaleht. Aastatoetajad on My City Hotel, BMW, Tallink ja Aktaprint. Legendaarse jazz-laulja Dee Dee Bridgewateri kontserti esitleb Viru Keskus. Festivalikeskust aitavad püstitada Prike, Telliskivi Loomelinnak ja Fotografiska Tallinn. Toetavad Reval Café, Overall, MyFitness, Kodupaber, NOBE, ERR ja Eesti Autorite Ühing. Oma maade muusikuid aitavad Eestisse tuua Norra Suursaatkond ja Rootsi Saatkond. Festivali toetavad Kultuuriministeerium, Eesti Kultuurkapital, Tallinna linn ja Ettevõtluse Arendamise Sihtasutus.

Tagasi üles
Back