E, 11.12.2023

Estonia kontserdisaali laval, parteris, rõdudel ja koridorides kõlab Lepo Sumera muusika

Kultuuritoimetus
Copy
Lepo Sumera, Peeter Lilje ja Enno Matiisen.
Lepo Sumera, Peeter Lilje ja Enno Matiisen. Foto: ERSO arhiiv

8. mail kõlab Estonia kontserdisaali laval, parteris, rõdudel ja koridorides Lepo Sumera muusika.

8. mail täitub 70 aastat helilooja Lepo Sumera sünnist. Helilooja sünniaastapäeval kõlab ERSO TV otse-eetris tema kammermuusika, esitajateks ERSO solistid ja pianist Kadri-Ann Sumera. Otseülekande teeb ka Klassikaraadio.

Jäädvustus 2000. aastast Sumera 50. juubeli kontserdilt. See kontsert toimus napilt kuu enne helilooja surma. Kavas oli tšellokontsert, mille solistiks oli David Geringas. Fotol Arvo Volmer, Lepo Sumera ja David Geringas.
Jäädvustus 2000. aastast Sumera 50. juubeli kontserdilt. See kontsert toimus napilt kuu enne helilooja surma. Kavas oli tšellokontsert, mille solistiks oli David Geringas. Fotol Arvo Volmer, Lepo Sumera ja David Geringas. Foto: NNE MALLE HALLIK

Selleks, et publik oma kodudes saaks Estonia kontserdisaali meelde tuletada, esinevad muusikud maja erinevates paikades.

Pärast kammerkontserti jõuab esmakordselt eetrisse ERSO möödunud aasta üks tippsündmusi, suvine Noblessneri valukoja kontsert Paavo Järvi juhatusel, kus ERSO tšellorühma kontsertmeister Theodor Singi esituses kõlas Sumera tšellokontsert. Arhiivikontsert on tehnilistel põhjustel kuulatav ainult Klassikaraadiost. 

Lepo Sumera loomingu kuuest sümfooniast nelja esiettekanded kõlasid ERSO esituses: esimene sümfoonia Vitali Katajevi (1981), teine Peeter Lilje (1984), kolmas Paul Mägi (1988) ja kuues Arvo Volmeri (2000) juhatusel. Neljanda ja viienda sümfoonia esiettekanne toimus vastavalt Badische Staatskapelle ja Eri Klasi esituses Karlsuhes (1994) ning Malmö Sümfooniaorkestri ja Paavo Järvi esituses Malmös (1997), ka neid on esitanud ERSO. Kõik kuus sümfooniat on talletatud ka plaatidele. Sageli on ERSO esituses kõlanud Sumera konservatooriumi ajal loodud ning tema erialaõpetaja Heino Elleri mälestuseks kirjutatud “In memoriam”, “Musica profana”, tšellokontsert ja klaverikontsert. 

„Mäng ja kannatus, show ja draama, maskeraad ja piiritu tundesiirus“ – just selliste vastandipaaridega iseloomustatakse Lepo Sumera loomingut Eesti Muusika Infokeskuse kodulehel. Tegemist oli karismaatilise isiksusega, kelle rikkaliku loomingu olulisimaks teljeks oli sümfooniaorkester ning loomingu kandvaimaks osaks kuus sümfooniat. „Orkester annab võimaluse suureks mõtteks, pikaks kaareks, orkestri värvid lubavad maalida muusikaväliseid maailmu ja panna kuulaja unustama, et tegemist on orkestri või üldse kõigest muusikaga,“ on oma isa orkestriarmastuse hiljuti sõnastanud Kadri-Ann Sumera. Ta on kirjutanud ka kammer-, vokaal-, teatri- ja filmimuusikat.

Oluline oli Sumera tegevus elektroakustilise muusika vallas. Ta õpetas Eesti Muusikaakadeemias klassikalist kompositsiooni, kuida oli ka elektronmuusikastuudio üks rajajatest ja esimene juhataja, Sumerat võib pidada elektronmuusika siinseks maaletoojaks. Aastatel 1990–1992 oli Lepo Sumera taasiseseisvunud Eesti esimene kultuuriminister, 1993–2000 heliloojate liidu esimees. Lepo Sumera ise oli õppinud kompositsiooni Tallinna Muusikakeskkoolis Veljo Tormise, Tallinna Riiklikus konservatooriumis Heino Elleri ja Heino Jürisalu juhendamisel ning täiendanud end Moskva konservatooriumi assintentuuris Roman Ledenjovi juures. 

Lisainfot 8. mai kontserdi kohta leiab lehelt. 

Kavas:

LEPO SUMERA

8. mai 1950 – 2. juuni 2000

Kontserdi I pool (otseülekanne Estonia kontserdisaalist)

“Vaikiv odalisk” tsüklist “Odaliskid” (1997)

  • JANIKA LENTSIUS flööt

“Kaks capricciot”

  • SOO-YOUNG LEE klarnet

“Sarvelugu” (1977)

  • YE PAN metsasarv

“Meie!” (2000)

  • TERJE TERASMAA, VAMBOLA KRIGUL, LAURI METSVAHI, KASPAR EISEL löökpillid

“Valss” (1984)

  • ARVO LEIBUR viiul, KADRI-ANN SUMERA klaver

Kaks pala aastast 1981: “Pala aastast 1981” ja “Pardon, Fryderyk!”

  • KADRI-ANN SUMERA klaver

“Quasi improvisata” (fagotiversiooni esiettekanne)

  • PEETER SARAPUU fagott, KADRI-ANN SUMERA klaver

“Senza metro per clarinetto A e pianoforte” (1986)

  • MARTEN ALTROV klarnet, KADRI-ANN SUMERA klaver

****

Kontserdi II pool (kõlab ainult Klassikaraadios), salvestus 16. augusti 2019 Noblessneri valukojas toimunud kontserdist.

Kõlab Lepo Sumera tšellokontsert

  • Esitavad: THEODOR SINK tšello, Eesti Riiklik SümfooniaorkesteR
  • Dirigent PAAVO JÄRVI
Kommentaarid
Copy

Märksõnad

Tagasi üles