Kultuurisoovitused

Jätkub Linnamuuseumi virtuaalne loengusari Toomkooli ajaloost

Fragment vasegravüürist J. Basedowi 9-köitelisele kasvatusalasele teosele «Elementarwewrk». Dessau 1774. TLM 5750 G 626.

FOTO: Repro

Tallinna Linnamuuseumi näitusega «Tallinna Toomkool – Eestimaa hariduse nurgakivi» kaasnev loengusari, mis avab siinse haridus- ja vaimuelu erinevaid tahkusid eri ajastutel, jätkub veebi vahendusel 27. mail. Kuna kehtivate piirangute tõttu muuseumis üritusi korraldada veel ei saa, jätkub loengusari veebis.

Tallinna Toomkool on vanim tegutsev kool Eestis ja üks vanemaid kogu Läänemere regioonis. Näitus kirjeldab toomkooli näitel hariduselu kujunemist Eestimaal läbi sajandite kuni 20. sajandi keskpaigani välja.

Keskaegsest ladinakeelsest katedraalikoolist sai Rootsi ajal algharidust andev triviaalkool, hiljem saksakeelne aadliakadeemia ja viimaks gümnaasium. Kooli õpilaste hulgas oli peale aadlike ja vaimulike ka linna kaupmeeste ja haritlaste lapsi, saksa, rootsi, soome, vene ja harva ka eesti päritolu õpilasi. Nende seast võrsus kogu maailmas tuntud teadlasi, maadeavastajaid ja poliitikategelasi, eelkõige aga Eestimaa elu edendajaid.

Loengusari hariduselust avab kevadsemestri jooksul näituse teemasid sügavuti, läbides kronoloogiliselt siinse haridus- ja vaimuelu erinevaid aspekte. Loengud pakuvad lisainfot näituse juurde ja võimaluse tutvuda tunnustatud ajaloolaste uusimate uuringutega.

Loengud toimuvad kolmapäevaõhtuti kell 18.00 Zoomi platvormil.

Loenguga liitumise link: https://zoom.us/j/93865918225

KAVAS:

27. mai

Veronika Varik, «Kasvatuspõhimõtted 19. sajandil Eestimaa Rüütli- ja Toomkooli õpilaste näitel».

3. juuni

Toomas Hiio, «Kaasaegse haridus(korraldus)e sünd 19. sajandi Euroopas koos eellooga».

10. juuni

Olev Liivik, «Elitaarsus egalitaarses Eesti Vabariigis – õpilane ja õppimine 600-aastases toomkoolis».

Koroonaviiruse leviku ülevaade Eestis ja maailmas.
Vaata statistikat
Tagasi üles