Kultuurisoovitused

Baltoscandal toimub siiski

Rasmus Kaljujärv, Jörgen Liik, Ingmar Jõela ja Mari Abel lavastuses «Paratamatus elada ühel ajal».

FOTO: Jaagup Jalakas

Teatrifestival Baltoscandal tänavu ära ei jää. Üle kahe aasta toimivat Baltocnadalit peetakse Rakveres tänavu 16. korda.

Festivali kava põhimõtted olid koos juba aasta alguses ja mõningaste muudatustega jõudsid need avalikkuse ette 1. mail. «Vahepeal oli reaalsus muutunud ja koos kava väljakuulutamisega teatasime ka selle mittetoimumisest,» andis teada festioovali korraldustoimkond. «Meie jaoks oli tähtis tuua esile need kunstnikud ja lavastused, kes olid esialgselt Baltoscandali kavas. Oleme väga tänulikud ja uhked kunstnike ja kollektiivide üle, kes meiega selle tee läbisid, meid usaldasid ning kellega loodame kohtuda Eestimaa lavadel tulevikus.»

Erilise olukorra tõttu pöörasid korraldajad oma tähelepanu kodumaiste tegijate poole ning vaadati üle nimekiri Eestis kevadel ärajäänud esietendustest. Protsessi tulemusena sündis festivali erakorraline kava, kus domineerivad kevadel Eestis toimuma pidanud esietendused. Neid on kokku üheksa! Lisaks õnnestus esialgsest kavast alles jätta kaks sinna valitud Eesti lavastust, kolm erakordset teatriteemalist filmi ja üks installatsioon välismaalt. 

1.–4. juulini toimuval festivalil Baltoscandal eseitenduvad järgmised lavastused:

  • Karl Saks «Planet Alexithymia»
  • eˉlektron «Romeo & Julia #5»
  • Liis Vares / Sõltumatu Tantsu Lava «Sinust saab tantsija!»
  • Jarmo Reha «WhiteWash»
  • Anatoli Tafitšuk / Emer Värk «K O O »”
  • Andres Noormets / Rakvere Teater «Alibi»
  • Sveta Grigorjeva «TEKHNE»
  • Karl Koppelmaa/ Teater KELM «Stendhali sündroom»
  • Valters Sīlis/ Vaba Lava «Mul oli nõbu»

Lisaks saab näha kahte kodumaist lavastust, mis esietendunud juba varem: Lauri Lagle lavastust Von Krahli teatris «Paratamatus elada ühel ajal» ning Kristina Normani kiidetud loeng-lavastust Kanuti Gildi SAALis «Lighter Than Woman».

Rahvusvahelisust toovad kolm teatriteemalist filmi. Itaalia filmitegija Giulio Boato dokumentaalfilm «Shiro Takatani, between nature and technology»on Jaapani legendaarsest kunstnikust ja lavastajast Shiro Takatanist. «Die Kinder der Toten» on tuntud Ameerika tearitrupi Nature Theatre of Oklahoma väga omanäoline mängufilm, mis põhineb Elfriede Jelineki samanimelisel romaanil. Prantsuse dokumentalisti Patric Chiha film «Si c'était de l’Amour» esilinastus varakevadel Berliini filmifestivalil ning jälgib tuntud lavastajat Gisèle Vienne’i ja tema tantsijaid, kes tuuritavad mööda maailma menulavastusega «CROWD».

Lisaks on festivali ajal võimalik osa saada väga erilisest Jaapani koreograafi Hiroaki Umeda installatsioonist «Haptic Installation».

Täielik akava avaldatakse 1. juunil ning üksikpiletite müük algab seejärel võimalikult ruttu.

Tagasi üles