L, 25.03.2023

NUKU teater vahetab nime

Kultuuritoimetus
NUKU teater vahetab nime
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
NUKU teatri fantaasiaküllane interjöör.
NUKU teatri fantaasiaküllane interjöör. Foto: Nuku Teater

Hooajast 2020/21 kannab NUKU teater nime Eesti Noorsooteater. Teatri peamiseks sihiks on jätkuvalt noorele vaatajale suunatud lavastuste loomine. «Viime nime sisuga kooskõlla,» põhjendas teatri kunstiline juht Mirko Rajas otsust nime muuta.

Vajadus nimemuutuse järele on NUKU teatris aastaid arutelu all olnud, kuna praegune, vaid ühele lavastusliigile viitav nimi ei anna selgust teatri kogu tegevusest. «Läbi meie teatri ajaloo on püsinud muutumatuna keskendumine noorele vaatajale,» selgitas Mirko Rajas. «Aastakümnete arengus on teater jõudnud laiemalt visuaalteatri juurde, mille alla kuuluvad lisaks nukuteatrile ka objekti-, materjali-, digitaal-, multimeedia- ja füüsiline teater. Rääkida üksnes nukulavastustest on eksitav.»

Vormist olulisem eripära on teatri kinnitusel see, et lavastused on suunatud eelkõige noorele vaatajale, ütles Rajas. «Otsime iga loo ja teema käsitlemiseks väljendusvahendeid, mis seda kõige täpsemalt ja põnevamalt avaksid. Meie jaoks on oluline sisu ja vormi vastastikku rikastav dialoog. Otsime värsket teatrikeelt, mis vastaks noore vaataja elutunnetusele.»

Teater arvab, et noorus ja arenguhimu on eelkõige sisemise eluhoiaku küsimus ning võib iseloomustada nii last, noorukit kui ka täiskasvanut. 

«Nukulavastused Eesti Noorsooteatri repertuaarist ei kao. Austame kõigi enne meid siin teatrit teinud inimeste tööd ja mälestust kõige paremini sellega, et arendame teatrit edasi,» ütles teatrijuht Joonas Tartu.

NOORSOOTEATRID EESTI TEATRIAJALOOS

Noorsooteatri nime all on Eestis varemgi tegutsenud mitu teatrit. 1930. aastate esimesel poolel Draamastuudio teatris lavastatud algupärased lastenäidendid panid aluse spetsiaalsele alajaotusele, mis tekkis teatri juurde 1935. aastal – Draamastuudio Noorsooteatrile, kus hakati katsetama ka nukulavastustega. Eesti kutseline nukuteater saigi alguse Draamateatri lastelavastustest. 1940. aastal ühendati Draamateater Töölisteatriga, kuid mõlemal teatril säilis omaette trupp ja juhtkond. 1944. aastal moodustati varasema Töölisteatri alusel Eesti NSV Riiklik Noorsooteater, mille koosseisu läks ka Draamateatri noorsoo- ja nukulavastuste trupp. 1948. aastal lõpetati Noorsooteatri tegevus ning trupp liideti taas Draamateatriga. 1952. aastal loodi Eesti Vabariiklik Nukuteater.

Tallinna Linnateater, mis asutati 1965. aastal Noorsooteatrina ja kandis seda nime 1994. aastani, andis 2006. aastal selle nime üle toonasele Eesti Riiklikule Nukuteatrile, mis tegutses järgnevad viis aastat Eesti Nuku- ja Noorsooteatrina. Nüüd pöördutakse Noorsooteatri nime juurde tagasi, kuna see iseloomustab täpsemini teatri hetkeseisu ja tulevikuplaane. Eesti Noorsooteatri nime kannab teater alates 69. hooaja algusest 31. juulil 2020.

Uue nimega teatris esietenduvad septembris kaks visuaalteatrilavastust: Priit Pärna koomiksiraamatul põhinev «Tagurpidi», lavastajaks Leino Rei, ning Toon Tellegeni juttude põhjal valmiv «IRIKKIRI», lavastajad Christin Taul ja Tiina Mölder.

Lavastust «Tagurpidi» on oodatud vaatama kõik teatrisõbrad alates seitsmendast ning lavastust «IRIKKIRI» alates viiendast eluaastast. Alates kolmandast eluaastast sobib aga oktoobris esietenduv Karl Sakritsa lavastus «Tulipunane vihmavari» – sõnadeta lavalugu Betti Alveri samanimelise luuletuse põhjal. Detsembris jõuab publiku ette perelavastus «Jääpüük», mille autor ja lavastaja on Ott Aardam.

Mirko Rajas toob veebruaris publiku ette lavastuse «Miks me varastasime auto» Wolfgang Herrndorfi samanimelise noorsooromaani ainetel. Alates 12. eluaastast sobib vaatamiseks ka kevadel esietenduv Renate Keerdi uuslavastus, mille pealkirja varjab esialgu saladuseloor.

Aprilli lõpus jõuab lavale Mari-Liis Lille ja Priit Põldma dokumentaallavastus «Teises toas», mida on oodatud vaatama nii noored kui täiskasvanud. Suvelavastusena esietendub 2021. aasta juunis Jaanika Juhansoni näidend «Kummituste suvi» Mirko Rajase lavastuses. Septembris 2021 jõuab publiku ette Jack Londoni «Martin Eden», mille dramatiseerivad Jan Kaus ja Sander Pukk, lavastab Sander Pukk.

Eesti Noorsooteatri juurde kuuluvad Nukuteatrimuuseum ja kahe aasta tagant toimuv Rahvusvaheline visuaalteatrifestival Tallinn Treff, viiakse läbi haridusprogramme, kohtumisõhtuid ja loenguid. Kõiki teatrit täiendavaid tegevusi tähistab ühisnimetaja Noorsooteater+.

Teatri kodulehe aadressiks saab alates 31. juulist eestinoorsooteater.ee, sama lõppu hakkavad kandma e-posti aadressid. 69. hooaja jooksul muudetakse erinevates keskkondades teatri visuaalne ilme ja sildid ning muutused saavad lõpule viidud 70. hooaja alguseks.

Märksõnad
Tagasi üles