Kultuurisoovitused

Veljo Tormise 90. sünniaastapäeva puhul avatakse näitus

Veljo Tormis

FOTO: Tõnu Tormis

Teatri- ja muusikamuuseumis on avatud uus näitus «Veljo Tormis – rahvalauluga loodud maailm», mis on pühendatud helilooja Veljo Tormise 90. sünniaastapäevale ning jääb Assauwe tornis avatuks 15. novembrini 2020.

7. augustil möödub 90 aastat helilooja Veljo Tormise sünnist. Teatri- ja muusikamuuseum tähistab juubeliaastat Assauwe tornis avatava rändnäitusega, mille keskmes on tema mitmekülgse loomingu kaalukaim osa – rahvalaulul põhinevad teosed.

Austusest rahvaviisi vastu ja selle põhjalikust tundmisest olid kantud nii Tormise helilooming kui ka kirjatööd, avalikud esinemised suurtel konverentsidel ja ülesastumised väiksemates seltskondades, kutseliste või harrastuskooride proovides. Näitusel heidamegi pilgu sellele, kuidas Tormis rahvalauluni jõudis ning seda oma loomingus kasutas, kuidas ta rahvalaulu mõtestas ja teistele jagas.

Tähelepanu all on helilooja tähtteosed, mis on toonud talle kuulsust nii kodu- kui välismaal. Näitusel saab näha heliloojale kuulunud süntesaatorit ja teisi töövahendeid, kuulata olulisemaid helitöid, kõrvutada neid originaalkäsikirjadega ning uudistada ehedat šamaanitrummi.

Tormise 90. sünniaastapäeval on sobilik endalt muusikateadlase Urve Lippuse eeskujul küsida: «Selle asemel, et lõpuks kinnitada, et Tormis on üks väljapaistvamaid, soovitaksin ma korraks mõelda, milline oleks meie praegune laulurepertuaar, kui sealt Tormise lood järsku ära kaovad. Kuidas meeldiks?»

Tagasi üles