Jaan Manitski näitab oma uhket kunstikogu

Kultuuritoimetus
Copy

Reedel avati Tallinna Biennaali raames Viinistu kunstimuuseumis uuenenud püsinäitus. Kollektsionäär Jaan Manitski avalik erakunstikollektsiooni väljapanek, mis on suurim Eestis, tutvustab baltisaksa pärlite ja oksjonitel hinnarekordeid teinud suurnimede kõrval ka vähemtuntumad autoreid ja kaasaegset kunsti. 

Püsinäituse ülespanekut koordineerinud Nordic Baltic Art Center NOBA juhi Andra Orni sõnul on väljapanek läbilõige Jaan Manitsiki eriilmelisest kogust. «Uus väljapanek toob ühele pinnale kokku rohkesti imetlusväärset Eesti kunsti – kohtuvad oksjonite tipud nagu Köler ja kaasaegse tänavakunsti lemmikud nagu Edward von Lõngus, mille kõrval väärivad avastamist vähemtuntud autorite teosed.»

Ta lisas, et Manitski kollektsiooniga tööd alustades joonistusid välja mitmed eri märksõnad ning nende alusel on tööd ka muuseumisse välja pandud. «Lisaks klassikalistele teemadele nagu portree ja loodus, on näitusel töid ka teemadel nagu müüt ja fantaasiamaastikud,» selgitas Orn.

Manitski mitmekesises kunstikogus on ligikaudu tuhat teost ning neist 400 Viinistu kunstimuuseumi seintele välja valimine ei olnud kõige lihtsam ülesanne. «Kui tavaliselt arvestatakse muuseumi näituse uuendamiseks umbes aastase perioodiga, siis Viinistu puhul võtsime sihiks intensiivse töö tulemusel poole aastaga valmis saada – eeltöödega alustasime jaanuaris ning kohapeal tegutsesime alates märtsis. Kõik see oli kõik võimalik vaid tänu suurepärasele tiimile ja kohaliku kogukonna abile,» lisas Orn. 

Ka Viinistu kunstimuuseumit ennast võib pidada vaatamisväärsuseks, sest see on rajatud kunagise Kirovi kalurikolhoosi ruumidesse ning selle juurdeehituse näol on tegemist suurima viimastel aastatel Eestis ehitatud puithoonega. Looduskaunis kohas asuv muuseum meelitab kultuurisõpru Eestist ja lähiriikidest ligi nii kunsti, teatri kui muude sündmustega, aga ka vahepaladega Viinistu Rannarestoranis ja kohvikus.

Eilsel avamisel tutvustasid Viinistu kunstimuuseumi püsinäitust kollektsionäär Jaan Manitski, kuraatorid Mary Talvistu ja Kädi Talvoja ning kujunduse konsultant Tiit Pääsuke. Lisaks avati Viinistu Tünnigaleriides Anna Litvinova näitus «Antarktika200», mida tutvustas ekspeditsiooni juht Tiit Pruuli ja millega pandi alus Viinistu kunstisadama kontseptsioonis olulist kohta omavale keskkonna- ja kliimateemalistele vestlustele.

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles