Eesti Rahvusmeeskoor ja Metsatöll ühendavad Viljandis väe Veljo Tormise mälestuseks

Kultuuritoimetus
Copy
Metsatöll ja Eesti Rahvusmeeskoor.
Metsatöll ja Eesti Rahvusmeeskoor. Foto: Erlend Štaub

8. augusti õhtul kogunevad Viljandi laululaval Eesti ühe omanäolisema helilooja Veljo Tormise 90. sünniaastapäeva tähistama Eesti Rahvusmeeskoor, Tormis Quartet, Metsatöll ja mitmed regilaulude eestlauljad. Toimub suurkontsert, mille keskmes on Tormise heliteosed ning regilaulud, mis olid meistri loomingu rammusaks kasvupinnaks.

Sündmuse ellukutsuja ja eestvedaja Lauri Õunapuu sõnul on Veljo Tormise helilooming midagi, mis on saanud otsekui eestluse sümboliks. "Sümboliks nagu regilaul või rukkileib. Veljo on kogunud meie, eestlaste, iidvana kultuuri - maailmatunnetuse, rahvalaulud ja muusika -, sidunud need nagu rukkikõrred tüsedasse vihku ning toonud kodutalu vana palkrehe alla. Seal peksti terad, tuulati ja kuivatati. Siis viidi veskile. Pehmest jahust sai lõhnav leib. Selle leiva maitset teab iga eestlane. Nii on loomulik, et teeme Veljole suure kummarduse ning esitame sel õhtul valiku tema loomingust, mis on meid kõnetanud enim,” räägib Õunapuu.

Eesti Rahvusmeeskoor esitab õhtu jooksul Tormise kava dirigent Mikk Üleoja juhendamisel. Solistidena astuvad üles meeskoori liikmed ning solist Pirjo Jonas. Koos tuntuima Eesti folk-metal bändiga Metsatöll tuleb esitusele «Raua needmine». Tormise looming oli Metsatöllule tugevaks inspiratsiooniallikaks juba üsna oma tegevuse algusaastatel. Toonane unistus sai teoks, kui Tormise ja Metsatöllu helitöö seadis nootidesse helilooja Tauno Aints. Omad suunised esituseks jagas ka autor isiklikult. Projekti suurejoonelisuse tõttu on neid helipalasid aga esitusele tulnud seni vaid loetud korrad.

Tormis Quartet koosseisus Kadri Voorand, Liisi Koikson, Jaak Sooäär, Paul Daniel esitavad Veljo Tormise loomingut jazzi improvisatsioonilises keskkonnas. Kvartett on koos tegutsenud viis aastat ning selle ajaga on esinetud Soomes, Inglismaal, Iisraelis, Saksamaal ja Eesti peamistel folgi- ja jazzfestivalidel.

Lisaks esinevad kontserdil regilauludega Liisi Koikson, Celia Roose, Meelika Hainsoo, Timo Kalmu, Ando Kiviberg ja Lauri Õunapuu. Need lauljad on osa 27. juulil avalikustatavast Eesti Pärimusmuusika Keskuse projektist «Regilaulu Podcastid», mis on ellu kutsutud, et pakkuda kuulajaile ning lauljatele ehedas esituses eesti iidseid regilaule, juhtida tähelepanu nende poeetilisele vormile ja laulukõlale ning tuua tagasi lauldud regivärsi kaduma kippuvat funktsiooni. Kõik laulud on tihedais sidemetes oma esitajatega, igal laulul ja lauljal on oma lugu. Kuigi salvestatud podcastides on lauljad rohkem, astuvad 8. augustil üles just need kuus.

Kehtivatest koroonapiirangutest tulenevalt on pääsmete arv üritusele piiratud. Kokku tuleb 1. juulil kell 10 viljandifolk.ee lehel müüki vaid 800 pääset.

Tagasi üles