P, 2.04.2023

Eesti Noorsooteater alustab hooaega

Kultuuritoimetus
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Eesti Noosooteatri saal.
Eesti Noosooteatri saal. Foto: promo

Eesti Noorsooteatri vormiliselt mitmekesine hooaeg pakub uuslavastusi nii väike- ja koolilastele kui noortele ja täiskasvanutele. Uus hooaeg algab koguperelavastuse «Röövel Hotzenplotz» ringreisiga vabaõhulavadel üle Eesti. Hooajal planeeritud kaheksa uuslavastust kasutavad nii nuku-, objekti-, sõna- kui füüsilise teatri väljendusvahendeid.

Alates hooajast 2020/21 kannab NUKU teater nime Eesti Noorsooteater, nimi on viidud kooskõlla teatri aastakümnete pikkuse arenguga – vormiliselt mitmekülgne visuaalteater eri vanuses noori kõnetava sisuga. Läbi ajaloo on meie teatris muutumatuna püsinud ja püsib fookus noorel vaatajal, nukuteatrikunsti edendamine ning traditsioonide hoidmine jääb endiselt lahutamatuks osaks teatri identiteedist.

Alates 31. juulist mängitakse vabaõhulavadel üle Eesti pöörast röövlimürglit «Röövel Hotzenplotz», mille on Otfried Preussleri jutustuse põhjal lavastanud Mirko Rajas. «Röövel Hotzenplotz» esietendus NUKU teatri Ferdinandi saalis 15. septembril 2019, kuid lavastuse loojatel on algusest peale olnud unistus mängida seda rändtrupist jutustavat lugu ka vabas õhus.

69. hooaja uuslavastuste alusmaterjalid moodustavad põnevalt kireva rea: teatrikeelde tõlgitakse nii Priit Pärna koomiksiraamat kui ka Betti Alveri luuletus, oodata on kaht dramatiseeringut ning üht dokumentaalmaterjalidel põhinevat lavastust, lavale jõuab ka mitu uut eesti näidendit. Samuti on repertuaari valides ja külalislavastajaid kutsudes silmas peetud lavastuste vormilist mitmekesisust..

Taas tegutsevad meie teatris Tiina Mölder ja Christin Taul, kes lõid paari hooaja eest lavastuse «(p)ÖÖ». Seekord toovad nad publiku ette hollandi kirjaniku Toon Tellegeni jutukogumikul põhineva lavastuse «IRIKKIRI», liigutava loo (kirja)sõprusest ja olemasolemise tundest.

Leino Rei käe alt jõuab lavale Priit Pärna uperpallitava huumoriga koomiksiraamatu «Tagurpidi» dramatiseering. Nii «IRIKKIRI» kui «Tagurpidi» esietenduvad 5. septembril.

Karl Sakrits pöördub Eesti luule absoluutse klassika poole ning loob Betti Alveri luuletuse «Tulipunane vihmavari» põhjal sõnadeta visuaalteatrilavastuse lasteaiaealistele.

Jätkame traditsiooni tuua jõulude eel publiku ette uus Eesti algupärand vaatamiseks tervele perele. Ott Aardam on kirjutanud ja seab lavale näidendi «Jääpüük», kus täiskasvanud õde ja vennad tuletavad meelde oma lapsepõlve kõige kummalisemat seiklust.

Renate Keerd jätkab eriolukorra tõttu katkenud proove ning tema lavastus jõuab esietenduseni veebruaris. Lavastuse pealkirja ja teemasid hoiab otsingulise ja mängulise teatrikeelega lavastaja praegu veel enda teada.

Mirko Rajas toob lavale Wolfgang Herrndorfi noorteromaani «Miks me varastasime auto» dramatiseeringu. See on ilus, valus ja haarav lugu kahe poisi ja ühe tüdruku rännakust, enese- ja üksteise otsingutest, loodetavasti ka leidmisest.

Mari-Liis Lill ja Priit Põldma valmistavad ette dokumentaallavastust «Teises toas», mis puudutab üht me ühiskonna keerukamat probleemi, lähisuhtevägivalda. Lavastus on suunatud nii noortele kui täiskasvanutele, kusjuures esimest vaatust näevad eri vanuses vaatajad eri saalides ja teises vaatuses kohtutakse ühes saalis.

Maikuus toimub meie majas koguni kaks festivali: rahvusvahelisele visuaalteatrifestivalile Tallinn Treff eelneb seekord Balti visuaalteatri esitlusfestival, et tutvustada Eesti, Läti ja Leedu visuaalteatrit nii kohalikule publikule kui ka rahvusvaheliste festivalide korraldajatele.

2021. aasta juunis valmib Mirko Rajase lavastus «Kummituste suvi» Jaanika Juhansoni näidendi põhjal. Mänguline, teravmeelne ja humoorikas lugu juhib tähelepanu ühiskonna valupunktidele, kuid avab ka üldinimlikku läheduse otsimise teemat.

Eesti Noorsooteatri juurde kuuluvad Nukuteatrimuuseum ja kahe aasta tagant toimuv rahvusvaheline visuaalteatrifestival Tallinn Treff, viiakse läbi haridusprogramme, kohtumisõhtuid ja loenguid.

Nimemuutuse kohta rohkem infot on väljas aadressil eestinoorsooteater.ee/eestinoorsooteater. Teatri kodulehe aadress on alates 31. juulist eestinoorsooteater.ee, sama lõppu kannavad teatri ja töötajate e-posti aadressid. 69. hooaja jooksul luuakse teatrile, muuseumile ja festivalile ka uus visuaalne identiteet, muutused viiakse lõpule 70. hooaja alguseks.

Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Märksõnad
Tagasi üles