Kumu avab avangardist Ado Vabbe suure ülevaatenäituse

Ado Vabbe. "Seine’i jõgi." 1924. Eesti Kunstimuuseum

FOTO: Repro

Alates 28. augustist on Kumu kunstimuuseumis avatud Eesti kunstiloo ühe intrigeerivama kunstniku ja avangardismi teerajaja Ado Vabbe seni suurim näitus «Ado Vabbe. Wunderbar». Näitus tutvustab kunstniku 50-aastase loometee perioode ja loomingu keskseid motiive.

Vabbe joonistusi, maale ja graafikat eksponeeriv näitus jaguneb kuueks alateemaks, milles annavad tooni kunstniku varajane abstraktne looming koos mänguliste tušijoonistustega, commedia dell’arte värvikad tegelased, päikeselised meenutused lõunamaareisidelt, nüansirohked etüüdid igapäevaelust ning naine kui ihade ja unelmate allikas.

Näitusega kaasneb rikkalikult illustreeritud põhjalik Ado Vabbe monograafia, mis jäi lahkunud kunstiajaloolase Tiiu Talvistu (1955–2020) viimaseks uurimistööks. Raamatu esitlus koos kuraator Mary-Ann Talvistu näitusetutvustusega toimub 18. septembril. Näituse raames on kavas mitmeid teisigi publikuüritusi.

Ado (Adolf Georg) Vabbe sündis 1892. aastal Tapal, kust peagi koliti Rakverre ja sealt edasi Narva. Narvast alanud kunstnikuks kujunemise tee viis Vabbe esmalt Riiga ja seejärel Münchenisse. Järgnevatest välisreisidest kõige südamelähedasemaks jäi Vabbele Itaalia külastamine 1914. aastal ning mälestused sellest saatsid kunstnikku kogu elu, leides ikka ja jälle tee tema maalidesse, joonistustesse ja graafikasse.

Vabbet tuntakse ennekõike tema nooruspõlve avangardse loomingu kaudu, mis oli pidevas muutumises ja mille tõstsid 1920. aastatel Eesti alles kujunemisjärgus kunstimaailma tippu kirjandusrühmituse Siuru liikmed, kellest paljude raamatuid ta ka illustreeris.

«Lapsepõlve ja õpingute aja kirev ning muljeterohke keskkond kujundas Vabbest rahvusvahelise mõttemaailmaga looja, kes liikus paindlikult erinevate kunstiliikumiste mõjusfääris ega kapseldunud kitsalt rahvuslikku ainesesse,» kirjeldab kuraator Mary-Ann Talvistu. «Pärast Eesti Vabariigi sündi sidus Vabbe ennast Pallase kunstikooliga, olles selle legendaarne õppejõud kuni Nõukogude ajani, mil ta kõrvaldati ametist süüdistusega formalismi toomises Eestisse. Tema käe all õppisid paljud hilisemad Eesti kunsti suurkujud, teiste seas Karin Luts, Karl Pärsimägi, Elmar Kits ja Endel Kõks,» avab Talvistu Vabbe rolli Eesti kunstimaastikul.

Tagasi üles
Back