Uus dokkfilm «Prazdnik» avab eestlastele Maardu suletud maailma

Kultuuritoimetus
Copy
Miss Maardu valimine Vladimir Loginovi dokkfilmis «Prazdnik».
Miss Maardu valimine Vladimir Loginovi dokkfilmis «Prazdnik». Foto: Kaader filmist

Iga aasta septembris toimub vaid kümne kilomeetri kaugusel pealinnast Maardus laat, mille peamiseks tõmbenumbriks on Miss Maardu valimine. 15 tuhande külastajaga üritus on slaavi laadakultuuri šokeeriv reaalsus keset Eestit, mille jutustab lahti Vladimir Loginov oma realistlikus dokkfilmis «Prazdnik», mis jõuab kinolevisse 11. septembrist. Filmi näitavad kinod Sõprus, Artis, Forum Cinemas, Cinamon T1, Apollo, Lindakivi jt.

Filmi režissöör on Vladimir Loginov («Sipelgapesa», 2015), produtsent Volia Chaikovskaya, operaator Max Golomidov. Film osales eelmise aasta PÖFF-il ning pälvis Kultuurkapitali aastapreemia dokumentaalfilmi vallas hea sotsiaalse tunnetuse eest.

Kuulsa Ukrainas sündinud vene kirjaniku Nikolai Gogoli jutustuse järgi nime saanud Sorotšinski laat on suurim väljaspool Ukrainat ning suurim slaavi diasporaa üritus Eestis. Vaatamata sellele ei tea valdav enamus eestlasi sellest midagi, kuna laat on kõik 18 toimumisaastat väljaspool eesti meediapilti.

Kaamera jälgib laadaks ja missivõistluseks absurdi piiri peal toimuvaid tõsiseid ettevalmistusi ja selle toimumist. Lihakäntsakate ja müügiputkade vahel toimuv missivõistlus näitab drastiliselt kultuuride ja normide erinevusi. Režissöör Vladimir Loginovi jutustuse sisse on jäänud kogu laadaürituse ilu ja valu, mis on tihedalt ühte põimunud Maardu, justkui teises dimensioonis elava linna ja elanikega.

Filmikriitik Tiit Tuumalu lühikokkuvõte PÖFFilt: https://poff.ee/film/praasnik-521066-et/

Tagasi üles