President Kaljulaid TMWst: kui kultuur mõne teema omaks võtab, pole enam tagasiteed

Kultuuritoimetus
Copy

Möödunud nädalal toimunud Tallinn Music Week lõpetas suvehooaja, täites linna muusika, kunsti ja aruteludega kultuurivaldkonna tulevikust, järgmine Tallinn Music Week toimub juba 6.–9. mail 2021. 

27.–30. augustil toimus Tallinnas 12. korda rahvusvaheline muusika- ja kultuurifestival Tallinn Music Week (TMW). Festivalil esines 140 artisti 10 Euroopa riigist ning konverentsil osales 778 muusika- ja kultuuritööstuse esindajat. Kokku kogus festival 20 233 külastust.

TMW 2020 festivali avas ühispidu Tampere Talo ja Tampere 2026 kultuuripealinna tiimiga Fotografiska Tallinn keskuses. Avakõne pidas kultuuriminister Tõnis Lukas. Konverentsil andis avaliku intervjuu president Kersti Kaljulaid.

Läinud nädalal ka Telliskivi loomelinnakus toimunud muusikafestival Tallinn Music Week. 
Läinud nädalal ka Telliskivi loomelinnakus toimunud muusikafestival Tallinn Music Week. Foto: Tairo Lutter

Kogu kultuuri-ja ürituskorralduse sektori jaoks keerulisel ajal toimunud TMW läbivateks teemadeks olid muusikatööstus 2.0, kestlik areng ja naabrid. Eesti Kunstiakadeemias (EKA) toimunud konverentsil pöörati eritähelepanu muusikatööstuse ja kultuurivaldkonna kriisistrateegiatele ning muutuste juhtimisele. Lisaks konverentsile ning valdavalt Põhja-Tallinna Telliskivi Loomelinnakusse ja Noblessneri sadamasse koondunud muusikaprogrammile leidsid festivali raames aset ka avalikud vestlused, kunstiprogramm, laste töötoad, Lasnamäe avastusretk, muusikute kirbuturg, restoraniprogramm ja heategevuslik plaaditurg koostöös vähiravifondiga «Kingitud Elu».

TMW muusikaprogrammis esines 140 artisti 10 Euroopa riigist kokku 11 laval. Muusikaõhtuid külastas 3 päeva jooksul 11 000 inimest, sealhulgas 778 muusika- ja kultuuritööstuse esindajat, kes osalesid ka TMW konverentsil kohapeal. Abiks oli 160 vabatahtlikku. Koos tasuta linnaprogrammi üritustega oli festivalil kokku 20 233 külastust.

Festival korraldati vähendatud mahus, vastavalt avalikele üritustele kehtivatele reeglitele, mis aitavad vältida koroonaviiruse levitamist või sellesse nakatumist. Kõigil üritustel peeti kinni nii hügieeninõuetest kui ka kuni  50% mahutavuse reeglist.

Festival avati neljapäeval, 27. augustil Fotografiska Tallinn keskuses koostöös Põhjamaade suurima kultuurikeskuse Tampere Talo ja Tampere 2026 Euroopa Kultuuripealinn 2026 organisatsioonidega.

Kultuuriminister Tõnis Lukas tervitas avaõhtu kõnes nii Tampere partnereid, TMW tiimi kui ka festivali külastajaid. «Oleme Soomes end alati oodatud külalistena tundnud ning oleme kindlad, et sel nädalavahetusel tunnevad Soome külalised end Eestis sama oodatuina,» ütles Lukas. Minister tunnustas ka TMW korraldajaid: «Olite esimene festival Eestis, mis pidi mõne tunni jooksul langetama väga keerulisi otsuseid, veel enne kevadise eriolukorra algust. Tulite olukorrast välja tugevatena ja oluliste kogemuste võrra rikkamatena.»

Kultuuriminister Tõnis Lukas.
Kultuuriminister Tõnis Lukas. Foto: Raul Mee

Avapeol esinesid teiste seas Soome ambient-džässi legend Tapani Rinne oma uue projektiga Radioton ning Kadri Voorandi ja Mihkel Mälgandi duo. Kuni laupäeva, 29. augustini kestnud festivalil jagus muusikat indiepopist uue põlvkonna hiphopini, metalist folgini ning nüüdismuusikast ja koorilaulust eksperimentaalse elektroonikani. Eesti muusika oli tänavu esindatud enam kui 100 artistiga, nende seas oma žanri ja skeene tunnustatuimad esindajad Trad.Attack!, Mari Kalkun, Mingo Rajandi Kvintett, Collegium Musicale, segakoor HUIK!, Anna Kaneelina, Erki Pärnoja, Mart Avi, Sander Mölder, YASMYN, Lexsoul Dancemachine, Manna, Kannabinõid, Zahir jpt.

Muusikafestivali enim kõnepakkunud hetkedeks kujunesid muuhulgas Soome bändi HENRIK! punk-etendus Sveta Baaris GROM esitlusõhtul ning Rita Ray voolukatkestust trotsiv spontaanne a cappella etteaste PROTO avastustehases Funk Embassy õhtul. 

Esmakordselt oli festivalil esinevaid Eesti muusikuid nõustamas kümneliikmeline artistinõustajate tiim.

28. ja 29. augustil EKAs toimunud konverentsil astus üles 128 muusika- ja kultuurivaldkonna esindajat, neist 80 kohapeal ja 48 veebiülekande vahendusel. Arutlusteemade keskmes olid uue ajastu muusikatööstuse ja kultuurikorralduse tulevikustrateegiad ning avalike ürituste tervise- ja ohutusnõuded. Konverentsi avamisel tervitasid EKA auditooriumi kogunenud rahvusvahelist publikut EKA rektor Mart Kalm, Telia Eesti kommunikatsioonidirektor Katrin Isotamm ja TMW juht Helen Sildna. Üle videosilla liitusid Sildna ettekandega kolleegid kriisikoldeist Beirutist ja Minskist – Liibanoni muusikaettevõtja ja Beirut Jam Sessionsi kaasasutaja Anthony Semaan ning Valgevene muusikaekspordi edendaja Dmitri Bezkorovainyi.

Helen Sildna TMW 2020 konverentsi avakõne

Virgo Sillamaa modereeritud konverentsi fookuspaneelil arutlesid  kultuurivaldkonna tegevusraamistiku ja kriisileevenduse meetmete üle teiste seas Euroopa Komisjoni Loov Euroopa programmi juht Barbara Gessler, Eesti kultuuriministeeriumi kunstide asekantsler Taaniel Raudsepp, Läti kultuuriministeeriumi riigisekretär Dace Vilsone ning Soome haridus- ja kultuuriministeeriumi ministri nõunik Kimmo Aulake. «Me ei vaja mitte ainult viirusevastast vaktsiini, vaid ka ühiskonna vastupanuvõimet, mille peamine koostisosa on kultuur,» tõdes Aulake.

Tulevikuhariduse paneelil arutlesid kõrghariduse võimaluste üle edendada juhtimiskvaliteeti ja  tulevikuoskusi kultuurisektoris teiste seas Aalto ülikooli ärikooli tegevjuht Pekka Mattila ja Eesti Kultuuriministeeriumi muusikanõunik Madli-Liis Parts. Elavmuusika tööstuse tulevikuprognoose lahkasid festivalide WOMAD ja The Great Escape kaasasutaja ning üks Glastonbury festivali peamisi bookereid Martin Elbourne, projekti Africa Express juht Stephen Budd, Tampere linna suursündmuste juht Perttu Pesä ja Läti kultuurikeskuse Hanzas Perons juhatuse eesistuja Ieva Irbina.

President Kersti Kaljulaid andis konverentsi raames avaliku intervjuu, mida modereeris Saksamaa uudisteagentuuri Deutsche Welle ajakirjanik Benjamin Bathke. Intervjuu keskendus TMW peateemadele ja kultuuri rollile ühiskonna valupunktidest rääkimisel. «Kui kultuurivaldkond võtab mõne teema omaks, siis ei ole enam tagasiteed,» ütles Kaljulaid.

President Kersti Kaljulaidi intervjuu

Koostöös Music Estoniaga toimusid konverentsil ka praktilised töötoad ja mentorlustunnid, milles omandati muuhulgas digiturunduse uusimaid võtteid ning uuriti muusikaäri telgitaguseid. Suurt huvi ja osavõttu pälvis Aalto Ülikooli juhtimishariduse osakonna vanemnõustaja Ben Nothnageli meistriklass ja sellele järgnenud paneel, kus kultuurijuhid arutlesid juhtimiskvaliteedi olulisusest muutuvas maailmas. Sooja vastuvõtu sai ka Helen Sildna intervjuu Soome muusikatööstuse legendi, Rockadillo kontserni asutaja ja juhi Tapio Korjusega, kes tähistas hiljuti oma 70. juubelit.

Konverentsile registreerunud PRO ja DigiPRO klientidele avaneb paneelide järelvaatamise võimalus alates järgmisest nädalast, mil toimuvad ka veebikohtumised Eesti ja välisriikide muusikatööstuse esindajatega.

Viru keskus
Viru keskus Foto: Sander Ilvest / Konstantin Sednev / Postimees Grupp

Lisaks muusikaprogrammile ja konverentsile oli TMW kavas ka lai valik linnafestivali üritusi. Päevased linnalava kontserdid tõid muusika Viru Keskusest Laagna kogukonnaaiani ja Telia peamajast Põhjala Tehaseni Koplifestil. Plaadipoes Terminal toimunud avalike vestluste teemad ulatusid noore popipõlvkonna depressioonist arhiivimuusika digiteerimise ja kultuurilise omastamiseni. Kunstiprogrammi raames sai külastada Eesti Kaasaegse Kunsti Arenduskeskuse kureeritud Tallinna Neljapäeva galeriituuri, EKA tudengite valgusinstallatsioone Noblessneris ning mitmeid näituseid ja Muumimuuseumi pop-up poodi Telliskivi Loomelinnakus. Aset leidsid ka laste muusika-töötoad Vivistop Telliskivis, Tallinna restorane tutvustav programm, muusikute kirbuturg ja Tallinna suurima linnaosa Lasnamäe avastusretk. Koostöös vähiravifondiga „Kingitud Elu“ Balti Jaama turul toimunud heategevuslik plaaditurg kogus vähihaigete toetuseks ligi 5000 eurot.

Terviseameti erakorralise meditsiini osakonna kriisireguleerimise nõuniku Karena Leigeri sõnul oli TMW korraldus vastutustundlik. «Suurürituse korraldajana võttis TMW arvesse võimalikud viiruse leviku tõkestamise meetmed ja andis nii külastajatele kui ka esinejatele juhised, kuidas festivali toimumispaikades liikuda või vastutustundlikult käituda,» ütles Leiger, lisades: «Kultuurivaldkond on tänastes väga keerulistes tingimustes äärmiselt koostöövalmis. Oleme näinud, et kui kui viiruse ennetus- ja tõrjemeetmeid võetakse tõsiselt, saavad sündmused toimuda ka keerulisel ajal. Oluline vastutus lasub ka sündmuse külastajal.»

Mitmetes TMW kontserdipaikades turva- ja korraldusteenuseid pakkunud Meeskond Security juhi Eigo Sõsteri hinnangul sujus festival vaatamata piirangutele hästi: «Oli näha, et korraldajad ja suurem osa publikust mõistsid vajadust tulla meetmete rakendamisega kaasa. Viimased kuud on näidanud, et üritusi saab turvaliselt korraldada küll, ent nõuded tuleb seada toimumiskoha põhiselt ning lähtuvalt ürituse iseloomust. Reede õhtul ootamatult edastatud ja laupäeva õhtuks jõustunud alkoholimüügi piirang ei teinud turvalisuse tagamist lihtsamaks, vaid pigem vastupidi. Loodame, et kui piiranguid ka tulevikus rakendatakse, siis väga sihipäraselt ja korraldajatega koostöös.»

Järgmine TMW festival toimub 6.–9. mail 2021. aastal.

TMW 2020 külaliste ja partnerite kommentaare

Katrin Isotamm, Telia Eesti kommunikatsioonidirektor: «On super hea meel, et TMW keeruliste aegade kiuste teoks sai! Just keerulistel aegadel on eriti oluline koguda muusika ja muusikute poolt pakutavaid positiivseid emotsioone, pidada sisukaid arutelusid ning mõtestada tulevikku – kõike seda oli festivali raames ka vastutustundlikult võimalik teha. TMW haare ja panus Eesti ühiskonda on aastate jooksul üha kasvanud, ja ehkki tänavu on maailma tähelepanu eelkõige pandeemial, on mitmeid teemasid, mille olulisust ei tohi kohe kindlasti samuti unustada. Jätkusuutlik areng, mitmekesisus, hooliv ja märkav digikultuur on märksõnad, millele Eestis tuleks rohkem tähelepanu pöörata ning selle nimel pingutavad TMW ja Telia ühiselt ka edaspidi.»

Feliks Mägus, Nordic Hotel Forumi juhatuse esimees: «Hindame kõrgelt TMW tiimi julgust ja otsusekindlust praegusel keerulisel ajal linnafestival professionaalselt  ja kvaliteetselt läbi viia. Pole midagi olulisemat, kui leida võimalus teha edasi seda, millesse usume ja millest hoolime. TMW Ja Nordic Hotel Forumi koostöö on kestnud 12 aastat ja see kestab edasi. Kohtume TMWil aastal 2021!»

Jaanus Juss, Telliskivi Loomelinnaku asutaja: «TMW ei ole pelgalt meelelahutusüritus, vaid oluline sündmus kogu Eesti muusikavaldkonna arengu jaoks. Loomemajandus mängib majanduses aasta aastalt üha suuremat rolli ning TMW on olnud selles kindlasti üks olulisi mootoreid. Seetõttu on meil väga hea meel, et festival sai toimuda vaatamata keerulistele oludele ka sel aastal ning Telliskivi Loomelinnak osales juba mitmendat aastat protsessis partneri ja toetajana.»

Paulina Ahokas, Tampere Talo tegevjuht: «TMW on erinevates meediaväljaannetes ja reitingutes korduvalt valitud maailma kümne parima festivali hulka, mis ei ole sugugi üllatav. TMW näitas taas suunda kogu muusika- ja ürituskorralduse valdkonnale, juhatades seda uue normaalse poole. Me lihtsalt ei saa peatada kultuuri, sündmusi ning kogu nendega kaasnevat majanduslikku tegevust ja heaolu. Nii Tampere Talol kui ka Tampere 2026 meeskonnal oli au olla TMW partner ja korraldada koos festivali tänavust avapidu. Tampere 2026 Euroopa kultuuripealinna taotluse peateema on võrdõiguslikkus, mille järele pole kunagi varem olnud sellist vajadust nii riiklikul kui ka Euroopa tasandil. Olulisem kui eales varem on saada kokku oma rahvusvaheliste sõpradega, et vahetada ideid, luua uusi võimalusi ja võrdsemat tulevikku.»

Kotzebue 1 EKA peahoone.
Kotzebue 1 EKA peahoone. Foto: Martin Siplane

Solveig Jahnke, EKA kommunikatsiooniosakonna juhataja: «EKA-l on au olla TMW valitud konverentsi paik ja üks põhistaap juba teist aastat, aga koostöö on ju meie tudengite ja erinevate osakondadega kestnud kaua. See sümbioos, mis on TMW ja EKA vahel tekkinud, on nii loomulik ja orgaaniline, et enam teisiti ette ei kujutakski. Pigem näen, et tulevikus oleme veel enam omavahel põimitud. Koroona või mistahes muu kriisi ajal on eriti oluline lasta kultuuril oma rolli täita. On ju läbi ajaloo olnud kultuur ja eriti muusika see, mis tõstab inimhinge argipäevast või vaevadest kõrgemale, toob inimesed kokku ja loob ühiskogemist – olgu see seto naiste itk või Joel Remmeli klaverisoolo. Hirmul ei saa lasta valitseda ei isiklikul ega ka ühiskondlikul tasandil ja hea on näha TMW organisatsiooni vastutustundlikku julgust algatada, kasvatada ja aastast aastasse läbi viia nii suurehaardelist kultuurifestivali, mis toob Eestile (ja EKAle) positiivset tähelepanu.»

Ave Tölpt, Music Estonia tegevjuht: «Tänavuse TMW toimumise piiratud tingimustes võib lugeda tervenisti erakordseks, kuid siiski kindlaks otsuseks korraldada Eesti muusikamaastikule väga oluline sündmus, mis tõstab esile valdkonna mitmekesisust, tuues nähtavale säravamaid artiste, avardades linnaruumi ning luues seeläbi hulgaliselt nii riigisiseseid kui ka rahvusvahelisi kontakte. Sealjuures on suureks väärtuseks TMW raames toimuv konverents, mis tänavu seadis rõhuasetuse muutuvale maailmale ning tõi omaette fookusesse juhtimiskompetentse puudutavad teemad. Tänavune festival toimus esimest korda hübriidformaadis, mis on märgilise tähendusega uues maailmas, kus peame leidma pidevalt nutikaid viise ning kiirelt kohanema muutustega, et meie kultuuri edasi viia. Kõige olulisem on aga see, et festival toimus füüsiliselt, pakkudes kuulajatele, artistidele ja linnaruumile laiapõhjalise muusika suursündmuse.»

Perttu Pesä, Tampere linna suursündmuste juht: «TMW poolt üles näidatud südikus teeb mind õnnelikuks. Võimalik, et peame veel mõnda aega koos C19 viirusega elama, seega peame edasi liikuma. Sellised sündmused on olulised kogu meie valdkonnale. TMW tiim teab tõesti, mis on «Sisu».»

Liina Maria Lepik, EASi turismiarenduskeskuse direktor: «Üle poole Eesti välisturismist toetub lähiturgudele, mille puhul on alati teemaks, kuidas külalisi järjepidevalt tagasi meelitada. Värske sisuga kultuuri- ja spordisündmused tekitavad reisihuvi ja toovad Eestile laiemat majandusmõju sadades tuhandetes eurodes sündmuse kohta. Kuigi sündmused ei saa praegu toimuda harjunud viisil ja mahus, on seda nähtavam nii kodus kui ka piiri taga nende korraldamise kvaliteet. Vastutustundlikult korraldatud sündmus edastab rahvusvaheliselt Eesti kohta sõnumit, et suudame vastata turvalisuse uuele standardile, olla usaldusväärsed, toimida targalt ja paindlikult. See sunnib ürituskorraldajaid olema tähelepanelikumad, paindlikumad ja uuendusmeelsemad kui kunagi varem. Kiidame selles osas õnnestunud üritusi sellel keerulisel ajal.»

Kristel Sooaru, Viru Keskuse turundus- ja kommunikatsioonijuht: «Viru Keskuse jaoks on oluline olla Eesti kultuuri toetajaks ka rasketel aegadel ja nii otsime koos partneritega lahendusi, kuidas kvaliteetsed kultuurisündmused siiski inimesteni tuua. Nii on meil hea meel, et üks meie vanemaid koostööpartnereid TMW hoolimata takistustest korraldas taaskord festivali, mis pani linnaruumi helisema ja tõi muusikat ka Viru Keskusesse. Selleaastane linnalava kontserdi lahendus Tammsaare terrassil koos pakutud tänavagurmeega rõõmustas nii keskuse külastajaid kui ka lihtsalt möödakäijaid ning kinnitas, et eestlased on tantsurahvas. Näha rõõmsaid inimesi ansambli Puuluup saatel keset päeva tantsimas oli lihtsalt meeliülendav.»

Ann Virkus, Noblessneri sadamalinnaku eriprojektide juht: «TMW tuleb igal aastal nagu värske ja ergastav tuulepuhang, tuues endaga kaasa julgeid visioone, muusikat ja tulevikujaatust. Meil on hea meel, et saame sellele kaasa aidata.»

Henri Roosipõld, Live Music Estonia juht: «Lisaks artistidele annab TMW võimaluse ka kontserdipaikadele ja -korraldajatele luua kontakte välisriikide tegijatega. See on oluline nii hooaja programmi kujundamisel – mõttekaaslastega välisriikidest on võimalik teha paremaid pakkumisi tuuritavatele artistidele ning soodustada ka Baltikumi ja Soome artistide jõudmist uue publikuni–, aga ka kui võimalus vahetada ideid ja leida lahendusi valdkonna erinevatele väljakutsetele. Tänavusel TMW-il jõudsime sammu võrra lähemale Soome ja Baltikumi koostöö arendamisele, lisaks näitasid Helsingi kultuurikomisjoni esimees ja ööelu koordinaator üles huvi luua tugevamad sidemed nii Tallinna kui ka Tartuga.»

Henrik Ehte, Estonian Funk Embassy asutaja: «Kõik on väsinud ekraanide vahtimisest ja isolatsioonis olemisest. Muusikatööstus on oma loomult valdkond, kus ideed sünnivad ja teostavad tiimis. Läbi tohutute raskuste ja riske trotsides tõi TMW valdkonna inimesed füüsiliselt ühte paika kokku. See võimaldas suhelda ja kogeda näiteks paneeli, mis arutas kogu kontserdielu tuleviku üle koos Glastonbury bookeri, Läti kultuurielu tegelase ja kontserdiloto loojaga. Maailm on jälle lähemal, patareid laetud, lootus sisendatud. Tolle seminari liblikaefektist võib näiteks käima minna foorum, kus vahetatakse üleeuroopaliselt nippe, kuidas uue reaalsusega turvaliselt toime tulla ja milliseid vigu vältida. Tagasiside kuulajatelt on olnud vaimustunud, nii PROTO kui atraktiivse kontserdipaiga ja produktsiooni kui ka artistide kohapealt. Samuti saime Baltikumis uusi partnereid, et edasi viia regionaalse arengu mõttes olulist ideed teha lähiriikides minituure.»

Sandra Vabarna
Sandra Vabarna Foto: Elmo Riig

Sandra Vabarna, Trad.Attack!: «Minu arvates on tohutult äge ja võimas see, et vaatamata keerulisele olukorrale leidsid TMW korraldajad kreatiivsed lahendused ja võimalused festivali korraldamiseks. Olles ise bändiga palju korraldanud suuri sündmusi ja esinenud erinevatel festivalidel, teame hästi, kui palju katsumusi ja takistusi võib ühe sündmuse korraldamisel ette tulla. Suur respekt korraldajatele,  eriti praegust olukorda arvestades, et nad sellega nii võimsalt hakkama said. Muusikud said nautida uusi lavasid ja lõpuks ka publiku ees esinemisi, külastajad said kuulata väga palju head muusikat ning laadida end positiivsete emotsioonidega. Oleme ise kogenud, et kerge on pildile tulla ja hetkeks inimeste huvi püüda, kuid kõige keerulisem ja väljakutsete rohkem on ikka jätkusuutlikkus ja järjepidevus! Seega on suurepärane, et TMW suutis ka sellel aastal lippu kõrgel hoida!»

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles