K, 30.11.2022

Selgus noore helilooja konkursi võitja

Kultuuritoimetus
Selgus noore helilooja konkursi võitja
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Kristo Klaus, konkursi «Noor helilooja 2021» võitja.
Kristo Klaus, konkursi «Noor helilooja 2021» võitja. Foto: Rene Jakobso

Eesti Heliloojate Liidu korraldatud konkursi Noor Helilooja 2020 võitis Kristo Klaus tšellole ja klaverile loodud teose «Kuhu?» eest. Kristo Klaus õpib Heino Elleri muusikakoolis kompositsiooni Age Veeroosi juures. Lisaks õpib Kristo Tartu Ülikooli arstiteaduskonna 5. kursusel.

Teist ja kolmandat kohta jagasid Gregor Kulla, teosega «Hällütämise laul» flöödile, viiulile, tšellole ja klaverile ning Érik Rauk teosega «Zwei Stücke» viiulile ja klaverile. Žürii märkis ära veel Kärt Pihlapi teose «Sõltuvus» klaverile. Klassikaraadio eripreemia pälvis Patrik Sebastian Unt (1999) flöödile kirjutatud teose eest «Typhlochactas mitchelli».

Žürii liikmete Elis Halliku (esimees), Märt-Matis Lille ja Peeter Vähi hinnangul mõjus konkursi võidulugu «Kuhu? tervikliku kompositsioonina, milles oli näha, et autor on meeldivalt tuttav maailmasõdade vahelise muusikaesteetikaga. Hästi mõjusid stilistilised viited, ent samas oli teos isikupärane ning kahtlemata hästi vormistatud. «Hällütämise laul» oli  vaheldusrikas ja jäi meelde kui kontrastiderohke tervik. «Zwei Stücke» oli tore tagasivaade sajandivanusesse kompositsiooni, teose käsitlus oli veenev ja paistis muuhulgas silma hea vormistuse poolest. Klaveriteose «Sõltuvus» tugevuseks oli ühtne stiil ning see mõjus hea tervikliku karakterpalana.

Konkursile laekus 18 tööd, millest lõppkontserdil finaalis kõlas 11 teost 8 heliloojalt.

Žürii esimees, helilooja Elis Hallik märkis: «Püüdes üldistada kogu kontserdi muljet, siis teosed olid väga erinevad ja omanäolised. Oli näha, et iga autor avas teosega mingi oma maailma. Huvitav oli vaadelda, kuidas heliloojad tunnetavad eri stiile ja muusikaesteetikat, ning kuidas otsitakse head tasakaalu enda isikupära ja väljakujunenud esteetika vahel.»

«Pärast konkursi esimest vooru märtsi algul toimus sügisene finaalkontsert seda suurema võimsuse ja ootusega, nii osalejate kui korraldajate jaoks. Oleme tänulikud heliloojatele ja ansamblile suurepärase koostöö ja nende ideede eest, mis Tubina saali kontserdil nii mitmekülgsetes variantides kõlapinda said,» kommenteerib Noor Helilooja 2020 üks korraldajatest helilooja Marge Raun.

Eesti Heliloojate Liidu korraldatud konkursi Noor Helilooja 2020 lõppkontsert on osa Eesti Muusika Päevade 2020 festivali programmist. Konkursi võitja saab võimaluse luua uue teose festivalile Eesti Muusika Päevad.

Kristo Klaus õpib Heino Elleri Muusikakoolis kompositsiooni Age Veeroosi juures. Lisaks õpib Kristo Tartu Ülikooli arstiteaduskonna 5. kursusel. Ta on varem õppinud saksofoni ja loonud enne kompositsiooniõpinguid mitu pala, peamiselt kooriteoseid. Juhendaja Age Veeroosi sõnul on Kristo hea konkursitulemus seda toredam, et teose kirjutas ta alles esimesel kursusel. Kristo õpihimu ja soov arendada oma helikeelt oli kooli tulles lausa  silmatorkav. Talve lõpuks oli ta läbi kuulanud ja töötanud palju muusikat ning see kõik väljendus vahetult ka tema loomingus.

Märksõnad
Tagasi üles