K, 1.02.2023

LGBT+ filmifestival Festheart kasvas kahekordseks

Kultuuritoimetus
LGBT+ filmifestival Festheart kasvas kahekordseks
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Festivali lõpufilmiks on Soomes tänavu valminud eluloodraama «Tove Janssoni rääkimata lugu», milles muu hulgas kajastatakse armastatud kirjaniku ja illustraatori lähisuhteid.
Festivali lõpufilmiks on Soomes tänavu valminud eluloodraama «Tove Janssoni rääkimata lugu», milles muu hulgas kajastatakse armastatud kirjaniku ja illustraatori lähisuhteid. Foto: Festheart

Käesoleval aastal neljandat korda toimuv rahvusvaheline LGBT+ filmifestival Festheart on kasvanud kahekordseks, toimudes kahel nädalavahetusel: 2.–4. oktoobril Tartu Elektriteatris ja 9. –11. oktoobril Rakvere Teatrikinos.

Esmakordselt jõuab sel aastal Elektriteatrisse seni ainult Rakveres toimunud Festheart oma täisprogrammiga. LGBT+ teemaliste filmidega täidetud nädalavahetuse avab François Ozoni «Suvi 85», prantsuse kino enfant terrible’ naasmine oma juurte juurde, milles suvepuhkust nautivate noorukite suhte kohale ilmuvad tormipilved.

Homofoobiast politseijõududes ja ajakirjanike püüdlustest neid paljastada räägib Rumeenia draama «5 minutit». Laupäeva alustab südamlik Taani perefilm «Täiesti normaalne perekond», milles režissöör Malou Reymann toob vaatajateni autobiograafilise loo teismelise tüdruku ja tema isa suhetest pärast seda, kui isa on perele tunnistanud oma transsoolisust. Põhjamaadega jätkates liigutakse Rootsisse, kus valminud film «Meiega on lõpp» on üldinimlik draama ühe suhte purunemisest, mille osalised ei oska oma eluga edasi minna.

Laupäeva õhtul on kavas festivali kõige vahvam komöödia Austraalia koolitüdrukutest. Nagu ütleb ka filmi «Ellie ja Abbie (ja Ellie surnud tädi)» pealkiri, sekkub armunud neidude suhtedraamasse tädi teisest ilmast. Päeva lõpetab kevadel Berliini filmifestivalil parima LGBT+ filmi Teddy auhinnaga pärjatud saksa film «Meie kolm», milles iraani päritolu sakslane kohtub põgenikekeskuses iraani õe ja vennaga, kellega tekkinud suhe avardab noormehe maailmapilti.

Pühapäeva alustab Šveitsi dokumentaalfilm «Madam». Selles portreteerib režissöör ja aktivist Stéphane Riethauser oma aastaid tagasi kõrges eas surnud vanaema. Huvitavate paralleelidena näidatakse sõltumatu ärinaise elu möödunud sajandi Euroopas ja noormehe kasvamist mässajaks konservatiivsete ootustega pere keskel.

Programm jätkub Hong Kongis valminud linalooga «Suk suk», mille peategelased on pensionieas vanaisad, kes kogu elu oma perekondade heaolu nimel elanuina leiavad lõpuks lähedase suhte, kuid tunnistavad rasket valikut mõistuse ja tunnete vahel.

Festivali lõpufilmiks on Soomes tänavu valminud eluloodraama «Tove Janssoni rääkimata lugu», milles muu hulgas kajastatakse armastatud kirjaniku ja illustraatori lähisuhteid. Välismaiste filmide kõrval on festivali kavas ka Eestis valminud lühifilm «Päeva printsess».

Tudengitöö peategelaseks on väike tüdruk, kelle pere puruneb, sest tema isa osutub printsessiks. Film pälvis kevadisel Rakvere Gümnaasiumi filmifestivalil Festheart eriauhinna.

Nädal hiljem jõuab festival oma tavapärasesse toimumispaika, Rakvere Teatrimäele. Põhiprogramm on sama, mis Tartus (muudetud järjekorras).

Sellele lisanduvad vestlusring Rakvere Teatrikohvikus, Maarja Hindoalla poolt läbi viidav filmikriitika töötuba ja dokumentaalprogramm Rakvere Kultuurikeskuse keldrisaalis.

Märksõnad
Tagasi üles