N, 30.03.2023

Eesti Rahvusmeeskoor rabab kolmveerandtunnise Tormisega

Kultuuritoimetus
Eesti Rahvusmeeskoor rabab kolmveerandtunnise Tormisega
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Eesti Rahvusmeeskoor
Eesti Rahvusmeeskoor Foto: Jaan Krivel

Eesti Rahvusmeeskoori tänavuste sügiskontsertide keskmes on Veljo Tormise haruharva esitatav koorioopus „„Kalevala“ seitsmeteistkümnes runo“ ja Eesti ühe mängituma helilooja Tõnu Kõrvitsa uudisteose „Kuu triptühhon“ esmaesitlused.

Rahvusmeeskoori kontserdid Tartus, Tallinnas, Jõhvis ja Pärnus on pühendatud kahe silmapaistva Eesti koorihelilooja, Tormise ja Kõrvitsa loomingule. Kontserdi esimeses pooles tulevad esitusele Tõnu Kõrvitsa teosed, mis kõik kirjutatud rahvusmeeskoorile. Üks nendest, tänavu valminud „Kuu triptühhon“ on helilooja ja Eesti Kontserdi ühine kingitus Eesti Rahvusmeeskoorile 75. sünnipäeva puhul, teksti kirjutas Doris Kareva.

Kontserdi teises pooles kõlab Veljo Tormise „„Kalevala“ 17. runo“, millel on helilooja loomingus ainulaadne positsioon. Teos on üheosaline, kuid kestab sellele vaatamata ligi kolmveerand tundi. „Teist nii massiivset üheosalist vormi Tormise kooriloomingust ei leia ning oma spetsiifilisuse, mastaapsuse ja ka komplitseerituse tõttu kuuleb seda elavas esituses haruharva,“ räägib rahvusmeeskoori dirigent Mikk Üleoja.

Tormis kirjutas selle rahvusmeeskoorile 1985. aastal ning ehkki teose pikkus ja keerukus mõjus esmapilgul koorile paraja šokina, esitati seda toona edukalt nii Eestis kui ka Soomes. Viimati kõlas oopus 2007. aastal Tormise viieosalise plaaditsükli „Visions“ esitluskontsertidel. „Kasutage võimalust ja saage seekordsest ettekandest osa,“ kutsub Üleoja.

Eesti Rahvusmeeskoori sügiskontserdid „Tormis. Kalevala 17. runo“ toimuvad 13. oktoobril Tartus Vanemuise kontserdimajas, 14. oktoobril Estonia kontserdisaalis, 15. oktoobril Pärnu kontserdimajas ja 16. oktoobril Jõhvi kontserdimajas.

Eesti Kontsert palub kontserdile tulles desinfitseerida käsi, hoida distantsi, kanda võimalusel maski ja haigena koju jääda.

Märksõnad
Tagasi üles