Saada vihje

Tallinna Linnateatril on nüüd uus kodu

Copy
24. oktoobril esietendub Salme Kultuurikeskuses Diana Leesalu lavastus „Nad tulid keskööl“, kus keskses osas on Prit Pius.
24. oktoobril esietendub Salme Kultuurikeskuses Diana Leesalu lavastus „Nad tulid keskööl“, kus keskses osas on Prit Pius. Foto: Siim Vahur

Tallinna Linnateater alustab oma ehitusaegset ajajärku Salme Kultuurikeskuses lavastusega Hitleri isiklikust vangist.

Tallinna Linnateater, kelle peamiseks mängupaigaks Laia tänava teatrikompleksi ümberehituse ajal saab Salme Kultuurikeskus, alustab oma teatritegevuse kolimist Salme tänavale esietendusega – 24. oktoobril tuleb kultuurikeskuse suurel laval välja Diana Leesalu lavastus «Nad tulid keskööl». Mark Hayhursti 2014. aastal kirjutatud näidend, mis põhineb tõestisündinud lool, jälgib noore juudi advokaadi Hans Litteni keerulist saatust Hitleri-aegsel Saksamaal.

1931. aastal kutsus Hans Litten advokaadina kohtusse tunnistajaks toona alles võimu poole pürgiva Adolf Hitleri ja pinnis teda seoses natsipartei baasil asutatud rünnakrühma Sturmabteilung ehk «pruunsärkide» vägivallategude mahitamisega. Litteni terav ristküsitlemine pani Hitleri nii poliitiliselt ebamugavasse kui ka isiklikult piinlikku olukorda ning seda alandust füürer ei andestanud.

Pärast Hitleri võimuletulekut alanud arreteerimislaine käigus oli Litten üks esimesi, kes segastel ajenditel vahistati. Hayhursti näidend jälgib Hans Litteni edasist elukäiku erinevates vanglates ja koonduslaagrites ning Hansu ema Irmgard Litteni väsimatuid pingutusi oma poja päästmiseks.

Kuigi Littenile, keda on kutsutud ka «Hitleri isiklikuks vangiks», langes osaks palju kannatusi, pääsesid isegi laagritingimustes mõjule tema erakordne isiksus ja särav intelligents. Hayhursti näidend on austusavaldus inimväärikusele ja sisemisele vabadusele, mida Hans Litten suutis endas alal hoida kõige rängemateski oludes. Sündmused 1930. aastate Saksamaal annavad palju mõtteainet ka tänases päevas.

Lavastaja Diana Leesalu on öelnud, et teda köitis Mark Hayhursti näidendi juures nii liigutav lugu Littenite elusaatusest kui ka viis, kuidas autor seda edasi annab. Salme Kultuurikeskuse itaalia tüüpi lava pakub Leesalu sõnul avaramaid võimalusi vaatemänguks kui Laia tänava teatrikompleksi tunduvalt väiksemad saalid.

Samas on suure saali eeslava Linnateatri lavastuste jaoks pikemaks ehitatud, mis tähendab, et näitlejad on toodud publikule tavalisest lähemale. Kunstnik Jaagup Roomet, kes on Linnateatri jaoks varemgi mastaapseid lavakujundusi loonud, kinnitas, et lähtus kunstnikutöös 1930. aastate brutalistlikust arhitektuurist ja paljude erinevate tegevuspaikade paikapanek oli kui malemäng, mis nõudis kõvasti nuputamist. Omaette keerukas oli ka ajalooliselt täpsete kostüümide hankimine.

Hans ja Irmgard Littenit mängivad Priit Pius ja Anu Lamp, teistes rollides astuvad üles Linnateatri näitlejad Argo Aadli, Kalju Orro, Indrek Ojari, Egon Nuter ja Tõnn Lamp ning külalistena Aksel Ojari, Egert Kadastu, Ando Tammsaar, Jarko Rahnel, Joonas Eskla, Margus Mänd ja Kristiina Jalasto või Ingrid Noodla.

Lisaks Diana Leesalule ja Jaagup Roometile kuuluvad meeskonda helilooja ja muusikaline kujundaja Ardo Ran Varres, valguskujundaja Rene Liivamägi, helikujundaja Arbo Maran ja videokujundaja Lauri Urb. Näidendi tõlkis Triin Sinissaar.

Tagasi üles