E, 25.09.2023

Värskes dokumentaalis meenutavad legendaarset fotograafi tema modellid

Kultuuritoimetus
Facebook
Comments 1
Helmut Newton
Helmut Newton Foto: Manfred Siebinger

Kuulsa fotograafi Helmut Newtoni loomingus domineerisid kaunid naised – Hollywoodi ekraanitähed ja moelavade tipud. Saksa režissööri Gero von Boehmi tänavu valminud dokumentaalfilm «Helmut Newton: halvad ja ilusad» («Helmut Newton: The Bad and the Beautiful»), mis linastub Eestis alates 30. oktoobrist, pakub lähemat tutvust selle mitmepalgelise kunstnikuga.

Saksa päritolu fotograafi sünnist möödub 31. oktoobril 100 aastat. Selle tähtpäeva jäädvustamiseks valminud värske portreedokumentaal toob kaamera ette kuulsa fotokunstniku kunagised modellid ja kaastöölised, kes ühiselt meenutavad mitmepalgelise geeniuse elu ja loomingut. Aastakümneid ajakirjade Vogue, Elle, Hrper's Bazaar ja mitme teise lugejaid oma fotodega rabanud Newton tõi moefotograafiasse väljakutsuva stiili, julguse ja isegi jultumuse. Vogue'i peatoimetaja Anna Wintouri sõnul ei saanud Helmut Newtonilt kaastööd tellides kunagi oodata kenitlevaid ilupilte. Vihased lugejakirjad ummistasid toimetuse postkasti, kuid selle peale Newton ainult muigas ning jätkas provotseerimist.

Newtoni kaamera eest käisid läbi näitlejad Charlotte Rampling, Sigourney Weaver, Isabella Rossellini, laulja Grace Jones, modellid Claudia Schiffer, Nadja Auermann, Cindy Crawford ja paljud teised. Kuigi teda peeti naistevihkajaks, oli Newton enda sõnul feminist, kes hindas tugeva iseloomuga võimukaid naisi ja kelle jaoks mehed olid tühipaljad aksessuaarid. Filmis saab sõna ka Helmut Newtoni lesk, tema lähim kaastööline ja innustaja June, kes Alice Springsi pseudonüümi all on ka ise hinnatud fotokunstnik.

30. oktoobril Eesti kinodesse jõudev «Helmut Newton: halvad ja ilusad» esilinastus Eestis oktoobri alguses moefilmide festivalil MoeKunstiKino. «Pean seda käesoleva aasta olulisimaks moedokumentaaliks ning ka festivali publik oli filmist lummatud – kolme toimunud linastuse saalid olid pea pilgeni vaatajaid täis,» sõnas MoeKunstiKino juht Helen Saluveer. «See panus, mille Newton oma loominguga foto- ja moemaailma on jätnud, on tohutult mahukas, oluline ning võrratu. Selle dokumentaaliga on suurepärane võimalus talle selle eest tänulik kummardus teha.»

Facebook
Comments 1

Märksõnad

Tagasi üles