K, 29.03.2023

Kumu filmis avaneb Tutanhamoni hauakamber

Kultuuritoimetus
Kumu filmis avaneb Tutanhamoni hauakamber
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Tutanhamoni surimask
Tutanhamoni surimask Foto: Filmikaader

Peaaegu sada aastat tagasi avastatud Tutanhamoni hauakamber ja sellest leitud aarded pakuvad siiani üllatusi. Nende uurimise viimase seisu võtab kokku Kumu kultuuriteemaliste dokumentaalfilmide sarja järjekordne film.

Homme möödub 98 aastat päevast, kui arheoloog Howard Carter sattus Kuningate orus trepiastmele, mis juhatas ta 3250 aastat tagasi Egiptust valitsenud Tutanhamoni hauakambrisse – maailma ühe kõige tähtsama ja kuulsama arheoloogilise leiuni.

Prantsuse režissööri Frédéric Wilneri film «Tutanhamoni hauakamber. Tegelik lugu», mis jõuab ekraanile sel kolmapäeval, jutustab Vana-Egiptuse kõige tuntuma vaarao matmispaigast leitud aaretest, mis kogutakse esimest korda pärast hauakambri avastamist uuesti kokku, et eksponeerida neid 2021. aastal Gizas avatavas pompoosses Suures Egiptuse muuseumis. Rohkem kui 5000 esemest koosnevat kollektsiooni uurides jõuavad spetsialistid avastusteni, mis näitavad mitut Tutanhamoni elu ja matmisega seotud aspekti uues valguses.

Film täiendab praegu Kumus avatud populaarset näitust «Egiptuse hiilgus». 4. novembril kell 18 Kumu auditooriumis aset leidva seansi juhatab sisse klassikaline filoloog, antiigipärandi uurija ja Tartu Ülikooli muuseumi teadusdirektor Jaanika Anderson.

Film on prantsuse keeles ingliskeelsete subtiitritega. Eestikeelne tõlge puudub. Sissepääs tasuta. Kultuuriteemaliste filmide sarja «Kumu dokumentaal» korraldavad Kumu ja PÖFF.

Märksõnad
Tagasi üles