K, 8.02.2023

Elo Liiv avas Nooruse galeriis näituse, mille keskmes on vägivaldsus

Kultuuritoimetus
Elo Liiv avas Nooruse galeriis näituse, mille keskmes on vägivaldsus
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Elo Liiv avas galeriis Noorus isikunäituse «Useful (AB)use».
Elo Liiv avas galeriis Noorus isikunäituse «Useful (AB)use». Foto: Elo Liiv

Skulptor ja installatsioonikunstnik Elo Liiv avas galeriis Noorus oma esimese isikunäituse Tartus. «Useful (AB)use» on kogumik elamise tõsiste ja valusate teemade käsitlusi visuaalsete lühivormidena installatsioonide kujul. Näha saab nii uusi kui ka remiksitud vanemaid töid. Näitus jääb avatuks kuni 21. novembrini. Vestlusõhtu kunstnikuga toimub 19. novembril kell 16.

Näituse tähelepanu keskmes on vägivaldsus ja pahatahtlik manipuleerimine, oma lähedaste ning ümbritseva maailma #kasutamine (#use) või pigem #ärakasutamine (#abuse). Elame maailmas, kus igale tootele antakse kaasa mitmekeelsed kasutus- ja hooldusjuhendid, aga elamiseks koos oma lähedastega tuleb igaühel justkui ratast leiutada ning leida tee õnneliku suhteni vahel liigagi valusate katsumuste kaudu. Maailm on ohtlik paik, kus vägivallatsejal jätkub alati õigust ja põhjendusi ning ohvrid omandavad jumaliku ande transformeerida kõik heaks. Ohvrite metamorfoosne väljumine vägivaldsetest suhetest, ühiskonnas aktsepteeritud ja aktsepteerimata sotsiaalsetest ootustest ja normidest läbi närimine ning iseenda ülesleidmine, armastusel ja hoolel rajanevate suhete hoidmine on ordeneid vääriv kangelastegu.

Elo Liiv on tuntud eelkõige skulptori ja õppejõuna, aga teda seostatakse ka inimõiguste, rohelise maailmavaate ning pärimuskultuuri edendamisega. Tema loomingut iseloomustab mitmekülgsus, installatiivsus ja eksperimentaalsus.

Liiv armastab toimetada avalikus ruumis, luua nihet, komponeerida visuaalsusega, valgusega. Tema töödes kajastuvad maailmavaatelised ja sotsiaalsed teemad, aga ka sügavam psühhoanalüüs ja mentaalsed seisundid. Tema skulptuurid ja installatsioonid on ülimalt inimlikud, olgu tegemist masinate, loomade või inimestega. Jääb tunne, et nad teavad meist midagi rohkem, et nad on elus. Portreteeritavaid on kujutatud meditatiivses rahulolus, leppimises iseenda ja ümbrusega, aga mitte allaandjate, vaid olukorra valitsejatena. Rääkides tõsistest teemadest, õnnestub autoril esile tuua hinge kriipivate olukordade absurdsust, langemata samas meeleheitesse, vaid kutsudes leidma võtit väljapääsu leidmiseks ning andes edasi austust kõige elava suhtes.

Kunstnik tänab toetajaid ja häid abilisi: Eesti Kultuurkapitali, OÜ Kunst ja Pärimus, Massaazitool.ee, OÜ Karnaluks, MTÜ Valgusklubi, OÜ Arvutitark, Kõrgem Kunstikool Pallas, MTÜ Toomteater, Kirsi Mari Mändla, Mare Abner, Anne Türnpu, Terje Lehtla, Michelle James, Reet Sink, Ülle Paltser, Karin Juhani, Kõue ja Õnne Heintalu, Suzanna Ivalo, Margo Lustberg.

Märksõnad
Tagasi üles