R, 24.03.2023

Nukuteatrimuuseumis avatakse näitus Urmas Alenderist

Kultuuritoimetus
Nukuteatrimuuseumis avatakse näitus Urmas Alenderist
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Urmas Alender monolavastuses «Naeris naeris» (1984).
Urmas Alender monolavastuses «Naeris naeris» (1984). Foto: teatri- ja muusikamuuseum

Nukuteatrimuuseumi võlvkeldris avatakse 2. detsembril näitus «Urmas Alender. Nukuteatri näitleja», mis visualiseerib näitleja teekonda ühes teatris – teatrisse tööle asumisi, proove, etendusi ja töölt lahkumisi.

1978. aastal Lavakunstikateedri 8. lennu lõpetanud armastatud laulja ja paljude tuntud laulude autori Urmas Alenderi (1953–1994) Nukuteatris töötamise aeg jaguneb koos väikese pausiga kahte perioodi, millesse kuulus 11 esietendust rollidega sirmi ees ja taga: koerake, kingsepp, taat, ahjuhark, Härra Isa, teine vahisoldat, Kalev Kikas jt. Samas võib rollide nimistust leida ka mitmed laulusolisti osatäitmisi, muusikalisi kujundusi ja lauluviiside autorlust.

Näitusel on välja toodud Nukuteatri lavastuste fotod koos neid puudutavate väljavõtetega Alenderi isiklikust kalendermärkmikust. Võlvkeldris kõlab Alenderi enda poolt salvestatud luuletus «Rahu», mis oli osa Nukuteatris lavale jõudnud luulekavast «Vaikusse, valgusse, puhtusse minna» (1980). Luulekava lavastaja, luuletuste ja viiside autor oli Urmas Alender ise.

Märksõnad
Tagasi üles