L, 9.12.2023

Kas asjad kasutavad meid või vastupidi?

Copy
Erki Kasemetsa näitus «Karl Marx loomariigis.»
Erki Kasemetsa näitus «Karl Marx loomariigis.» Foto: Indrek Laht

Vaikselt maailma tapvat pakendite üleküllust ja vanadele, kasutult seisvatele esemetele lunastuse pakkumist on kunstnikud oma loomingus käsitlenud varemgi. Tallinnas toimetava keskkonnakunstniku Erki Kasemetsa töödes on nendel inimühiskonna kõrvalsaadustel oma roll kanda. Taaskasutusega on nii sisuliselt kui vormiliselt seotud tema täna Draakoni galeriis avatud näitus «Karl Marx loomariigis.»

Enamus olemekaupadest jõuab tarbijani pakendatult, poodide riiulid on lookas paberisse, pappi ja kilesse pakitud toodetest, mille ümbrised äratavad tähelepanu kõikvõimalike vormide ja kirjatüüpidega. Koroonaviiruse pandeemia ajal võib inimeste kodudes senisest enam leida pakendeid, millest nii mõnigi on desinfitseeritud või seebiga puhtaks pestud. Vaevalt, et prügikunstiga tegelejad midagi sellest ette nägid…

Kunstnik Erki Kasemets  on kogunud ja kunstiks kasutanud olmeprügi, sealhulgas toidupakendeid. Tema varasemates töödes on koha leidnud leivakottide sulgurid, tühjad tetrapakendid, plekkpurgid, pappkarbid jne. Kunstikriitik Johannes Saare kohaselt on Kasemetsa puhul tegemist Eesti ainsa järjekindla trash artist’iga.

Kommentaarid
Copy

Märksõnad

Tagasi üles