K, 31.05.2023

STLi kevadhooaja programmi iseloomustab tantsu- ja liikumisstiilide rikkus

Kultuuritoimetus
Facebook Twitter
Comments
Liis Varese lavastus «Sinust saab tantsija!».
Liis Varese lavastus «Sinust saab tantsija!». Foto: Joosep Pank

Sõltumatu Tantsu Lava kevadhooaja programm toob lavale erinevate tantsu- ja liikumisstiilidega tegelevad etendajad. Laval näeb nii diskotantsijaid, postitantsijaid, balleti- ja  flamenkotantsijaid kui ka kaasaegseid liikujaid. Lavastustes kasutatavad liikumiskultuurid kannavad nii ühiskondlikke kui poliitilisi sõnumeid, millele STL tähelepanu soovib osutada.

Hooaja avab detsembris esietenduma pidanud, kuid leviva viiruse tõttu mitmeid kordi edasi lükkunud alternatiiv-muusikal «veenus.me», mille keskseks teemaks on queer- ja klubikultuur pandeemia-järgses maailmas. Lavastuses «veenus.me» saavad kokku Eesti andekad ja väga erinevate taustadega LGBTQI+ noored. Laval saab näha nii klassikalist kui kaasaegset tantsu, eksootilist postitantsu, vogue’ingut, elemente drag- ja performance-kunstist ja ka muusikuid.

Rene Kösteri ja Carmel Kösteri lavastatud «veenus.me» esietendub 15. veebruaril. Etendajad-tantsijad on Diana Harten, Elina Masing, Jaan Männima, Edgar Rahhimov ja Rene Köster. Lavastuse kunstnik on Marta Vaarik, valguskunstnik ja tehnilised lahendused Mikk-Mait Kivi, muusikaline kujundaja Rene Köster, dramaturgiline konsultant Heinrich Sepp, külalisena teeb kaasa YASMYN.

25. ja 26. märtsil etendub soome-taani koreograafi Taneli Törmä kaasaegne diskotantsu lavastus «Open Your Heart», milles otsitakse diskotantsu esteetika kaudu täiskasvanutes kadunud tantsurõõmu, küsides, millal me viimati tõeliselt tantsisime ning kas tantsimine pakub meile naudingut?

Laval on koreograaf Taneli Törmä ise ja taani tantsija Camilla Brogaard, lisaks 7–10 kohalikku noort tantsijat Eestist. Törmät huvitab, kuidas koos kohalike noortega tänapäevast diskotantsu esteetikat ja tuuma kohandada kogukondlikku situatsiooni, mille eesmärgiks ei oleks enam esinemine ega võistlemine, vaid tantsivate inimeste koosolemine ja sellest naudingu saamine.

23. aprillil esietendub Telliskivi Rohelises saalis Keithy Kuuspu «Läbi kukkumine». Lavastuses testitakse vaimse ja füüsilise vastupidavuse erinevaid staadiume ning väärtustatakse ebaõnnestumist ja selle võimalikke mitmeid eri definitsioone.

Ümbritsetud hapra kipsi ja jõuliste metallstruktuuride maastikust esitavad viis õrna keha liikumiste kordusi, mis asetsevad kuskil funktsionaalsuse ja tarbetuse piirimail. Etendajad asetavad ja sobitavad end konstruktsioonidesse, mis viitavad kohati absurdsele jõusaalile või ehk hoopis kolossaalsele mänguväljakule. Nad otsivad pidevalt hetki enne kurnatust ja õnnestumist ning panevad proovile ülima eesmärgini jõudmise võimalikkuse. Koreograaf Keithy Kuuspu, etendajad Liisa Saaremäel, Martina Georgina, Agnes Ihoma, Anumai Raska, Arolin Raudva, dramaturg Laura Cemin, kunstnik Tõnu Narro, helikunstnik Mihkel Maripuu, valguskunstnik Mikk-Mait Kivi.

Keithy Kuuspu on noor etendus- ja tantsukunstnik Tallinnast. Ta on lõpetanud Tallinna Ülikooli Balti filmi, meedia, kunstide ja kommunikatsiooni instituudi koreograafia eriala ning omandab Eesti Teatri- ja Muusikaakadeemias kaasaegse füüsilise etenduskunsti (CPPM) magistrikraadi.

Mängukavas jätkavad Külli Roosna ja Kenneth Flaki hübriidne kontsert-tantsulavastus «Two Body Orchestra», Liis Varese «Sinust saab tantsija!» ja ZUGA Ühendatud tantsijate koguperelavastus «2+2=22».

Eelmise aasta sügisest pakub STL loeng-liikumistöötubade sarja «Tants kui kaasaja väljendus – minevikust tänapäeva», kus tutvustatakse kaasaegset tantsukunsti läbi tantsuvaldkonna mõjukate isikute ja koreograafide – moderntantsu rahvusvahelistest pioneeridest Isadora Duncanist, Rudolf van Labanist, Pina Bauschist meie oma kaasaegsete tantsukunstnikeni. Loeng-töötuba koosneb teoreetilisest ülevaatest ning praktilisest liikumise osast.

Koroona-tingimustest lähtuvalt on STL välja töötanud ka töötubade formaadi, kus saab osaleda iseseisvalt või ainult oma lähikondlastega ning endale sobival ajal ja kohas. ZUGA Helimüramistöötoad on mänguline liikumisvõimalus, kus läbi sõna, heli ja muusika luuakse erinevaid kujutluspilte koos liikumiseks. Helimüramistöötoas saab osaleda nii üksi kui grupina nii kodus, õues, metsas kui maal. Töötoas osalemine toimub audiofaili juhendamisel, mille saab STLi kodulehelt.

Endiselt toimuvad Sõltumatu Tantsu Laval liikumise töötoad, avalikud loengud, vestlused. Töötoad on osalemiseks neile, kes tahavad avastada oma kehatajus midagi uut, leida oma liikumise loominguline külg ning täiustada füüsilist eneseväljendusoskust. Kevadel jätkub ka kunstnike vaba kohtumisplatvorm Greenfield.

Sõltumatu Tantsu Lava programm on kättesaadav kodulehel www.stl.ee.

Facebook Twitter
Comments

Märksõnad

Tagasi üles