Saada vihje

Pariisis avatakse Mare Vindi näitus

Copy
Mare Vint «Telliskivimüür» (1977). Litograafia
Mare Vint «Telliskivimüür» (1977). Litograafia Foto: Eesti Kunstimuuseum

Pariisis asuvas galeriis Goswell Road avatakse 22. jaanuaril Eesti avangardi klassiku Mare Vindi isikunäitus «Nothing but Time», mille kuraator on Francesco Tenaglia. Näitus valmib koostöös Kaasaegse Kunsti Eesti Keskusega. See on Mare Vindi esimene isikunäitus Pariisis.

Näitusel on väljas läbilõige Mare Vindi graafikast, alates 1970ndatest kuni uue sajandini. Oma loomingus kujutas Vint enamasti «ideaalmaastikku». Tema töödes võib maastikku vaadelda kui sümbolit, mille kaudu väljendab kunstnik igatsust täiusliku ja harmoonilise eksistentsi järele. Vindi loodud ajatu maailm võis eksisteerida nii tulevikus kui minevikus. Kuraator Francesco Tenaglia kirjeldabki näituse ideena ajaloo ja mälestuste subjektiivsust, mida ta Mare Vindi teostes näeb. «Meil on vaid see maailm, ja pildid, millest see koosneb, on selle hetkelise püsivuse tõestus paberil,» kirjutab kuraator. Näitus on avatud 13. veebruarini ning sellega kaasneb trükis.

Kuraator Francesco Tenaglia tutvus Mare Vindi teostega Los Angelese kunstikriitiku Andrew Berardini kirjutatud artikli kaudu Mousse’i ajakirjas («Secret gardens», 2019). «Ma olen väga tänulik Kaasaegse Kunsti Eesti Keskuse juhatajale Maria Arusoole ja KKEKi tiimile võimaluse eest tutvuda niivõrd ainulaadse kunstniku Mare Vindi teoste ja tema arhiiviga,» kommenteerib Tenaglia. «Näitus sai alguse faktist, et olen pidanud vajalikuks pidevalt Vindi teoste juurde tagasi pöörduda: neis on ütlematagi selget veetlevust ja samas on neid väga raske üheselt määratleda. Ma loodan, et näitus Goswell Roadis aitab panustada sellesse, et imetabane maailm, mille Mare Vint lõi, jõuaks ka laiemasse rahvusvahelisse teadvusesse.»

Mare Vint (1942-2020) oli graafik, kes tuli kunstiellu 1960. aastate lõpul, olles üks Eesti toonase kunstiavangardi võtmefiguuridest. Kuulumata otseselt ANK kunstirühmitusse, oli ta nendega siiski tänu sõprussuhetele seotud. Esimene litotõmmis valmis Vindil 1973. aastal ja edaspidi jäigi litograafia tuši ja värvipliiatsijoonistuse kõrval tema loomingus valdavaks. Tal on olnud arvukalt isikunäitusi, nt Pori Kunstimuuseumis (1982), Eesti Kunstimuuseumis (1979), Kunstverein Sentmaring Münsteris (1998), Toompea lossi kunstisaalis (2001, koos Sirje Rungega), Hobusepea galeriis (2010, koos Vilen Künnapuga), Vabaduse galeriis (2012), Kumu kunstimuuseumis (2017, koos Jaanus Sammaga). Mare Vint osales korduvalt välismaistel biennaalidel, kuigi Nõukogude Liidus oli keelatud töid riigist välja saata. 1972. aastal võitis Vint Rijeka rahvusvahelise joonistusbiennaali preemia, 1975. aastal Ljubljana rahvusvahelise graafikabiennaali preemia ning aastatel 1977, 1986, 1989, 1992 Tallinna graafikatriennaali preemia. 2015. aastal autasustati Mare Vinti Valgetähe neljanda klassi ordeniga. Varem on Mare Vint esinenud Pariisis ühe korra, koos Andres Toltsiga ühisnäitusel «Struktuur ja natuur» Eesti saatkonnas (2008).

Francesco Tenaglia (1974) elab ja töötab Milanos kriitiku, kuraatori ja õppejõuna, õpetades Milano Uues Kunstiakadeemias kunstikriitikat. Ta oli kaasaegse kunsti ajakirja Mousse peatoimetaja aastatel 2016–2020. Ta on kirjutanud kaasaegsest kunstist rahvusvahelistele väljaannetele, sealhulgas Esquire Italia, Rolling Stone, Page 99, Domus, Il Tascabile, Berfrois, ning kureerinud näitusi Los Angeleses, Ateenas, San Remos ja Zürichis.

Goswell Road on kunstnike loodud mittekommertslik galerii ja kirjastus Pariisis, mille lõid 2016. aastal prantsuse-briti kunstnike duo Ruiz Stephinson.

Tagasi üles